Výber správnych svietidiel pre váš byt môže mať významný vplyv na atmosféru, funkčnosť a celkový vzhľad vášho interiéru. Správne osvetlenie je kľúčové pre vytvorenie príjemného prostredia, či už ide o relaxačnú atmosféru v obývacej izbe, efektívne pracovné osvetlenie v kancelárii alebo štýlové svetlo v jedálenskom priestore.

V tomto článku sa budeme venovať dôležitým faktorom, ktoré treba zvážiť pri výbere svietidiel do vášho bytu. Od štýlu a dizajnu po typy svietidiel a správne osvetlenie jednotlivých miestností. Spoločne preskúmame, ako správne vybrať svietidlá, ktoré budú spĺňať vaše estetické preferencie a praktické potreby. Či už plánujete komplexnú zmenu osvetlenia v celom byte alebo len potrebujete vymeniť niektoré svietidlá, tento článok vám poskytne užitočné informácie a tipy, ktoré vám pomôžu pri vašom rozhodovaní.

dizajnový luster Zalika

Svietidlá, intenzita osvetlenia a svetelný tok

Pravdepodobne najdôležitejšou funkciou svietidla je poskytovanie dostatočného množstva svetla na požadovaný účel využitia miestnosti. Aby bola intenzita osvetlenia uspokojivá, zdroj svetla musí mať dostatočný svetelný tok. Ide o fotometrickú fyzikálnu veličinu, ktorá predstavuje množstvo vyprodukovanej svetelnej energie za jednu sekundu. Jednotkou svetelného toku je lúmen (lm), pričom vyjadrenie konkrétnej hodnoty svetelného toku v lúmenoch nájdete v popise na krabičke zdroja svetla (žiarovky). Pokiaľ chceme zabezpečiť dostatočnú osvetlenosť, pri kúpe svietidla v prvom rade sledujeme údaj o zdroji svetla (žiarovke, ktorá je do svietidla vhodná).

Množstvo intenzity osvetlenia sa udáva v luxoch (lx). Jeden lux predstavuje množstvo svetelného toku 1 lúmen, ktoré dopadne na plochu 1 metra štvorcového (1lx = 1lm : 1m2). Intenzita osvetlenia je teda priamo úmerne závislá od veľkosti miestnosti. Pri stanovení správnej miery intenzity osvetlenia posudzujeme aj funkciu miestnosti, v ktorej sa svietidlo nachádza. Najvyššia intenzita osvetlenia (500 až 700 lx) sa odporúča na účely čítania alebo písania (napríklad na osvetlenie pracovní alebo kancelárií). Stredne vysoká intenzita je vhodná do kúpeľne (okolo 150 lx), obývacej izby, či kuchyne (okolo 250 lx). Najnižšia miera intenzity osvetlenia je na chodbách a schodiskách, kde niekedy postačuje aj 20 až 100 luxov. Orientačné údaje o požadovanej intenzite osvetlenia jednotlivých miestností nám poskytne nasledovná tabuľka:

Google Tag Manager - značky

Poznámka: Údaje majú len informatívny charakter. Vnímanie intenzity osvetlenia závisí od viacerých faktorov a môže sa subjektívne líšiť.

Použitím dostatočnej intenzity osvetlenia výrazne zlepšíme náš subjektívny pocit z bývania a predídeme možným bolestiam očí a hlavy. Najmä vo väčšej miestnosti je vhodnejšie použitie viacerých svetelných zdrojov. Na dostatočnosť osvetlenia miestnosti cez deň vplýva aj množstvo prirodzeného svetla prichádzajúceho z exteriéru. Dôležitá je v tomto prípade veľkosť okien a presklených dverí, ich umiestnenie a typ (napríklad strešné okno presvetlí miestnosť výraznejšie ako klasické), ale aj materiál a farba závesov a záclon. Toľko teória, teraz ale poďme do praxe.

Chcete sa dozvedieť, aké trendy budú dominovať v roku 2024? Potom si neváhajte prečítať náš článok Aké trendy v bývaní nás v roku 2024 čakajú?

dizajnový luster Uyen

Príklad

Vybrali sme si napríklad stropné svietidlo PILLS Prezent 67101 pre umiestnenie do kúpeľne. Do tohto typu miestnosti je vhodné nielen vďaka svojmu modernému dizajnu a funkčnému prevedeniu, ale aj z dôvodu  bezpečnosti (stupeň krytia svietidla je IP44). Povedzme, že kúpeľňa má plochu 4,5 m2. Podľa údajov od výrobcu je do svietidla možné použiť 1 zdroj (žiarovku) s päticou E27 a maximálnym príkonom 60W. Pozreli sme si ponuku žiaroviek s predmetnou päticou E27 a zistili sme, že z hľadiska pomeru cena/výkon sa oplatí kúpa LED žiaroviek klasického tvaru SOLIGHT WZ507A 12W 1010lm. Bohužiaľ, aj keď montážna pätica zodpovedá údajom svietidla, žiarovku do zvolenej lampy nedokážeme namontovať, pretože je príliš úzka na žiarovku klasického tvaru. Nahradili sme ju teda LED žiarovku OSRAM PARATHOM CLASSIC STICK 75 10W. Jej cena je síce o niečo vyššia, ale spĺňa predpoklad montáže do svietidla vďaka svojmu úzkemu tvaru. Žiarovka má o trochu nižší výkon ako tá pri predchádzajúcom výbere, poskytovaný svetelný tok je však takmer rovnaký (1050lm).

Poďme teda počítať: 1050 : 4,5 = 233,33 lx. Keďže v kúpeľni nám postačuje intenzita osvetlenia okolo 150lx, môžeme použiť zdroj s nižším svetelným tokom. Vhodnou môže byť napríklad LED žiarovka OSRAM PARATHOM CLASSIC STICK 60 8W, ktorá poskytuje svetelný tok 806lm. Intenzita osvetlenia v tomto prípade bude 191lx, čo je stále dostačujúce. Výmena sa zároveň mierne odzrkadlí aj na spotrebe a nižšej nákupnej cene zdroja.

Do úvahy treba brať aj fakt, že tienidlá svietidiel odoberajú časť svetelného toku a znižujú tak intenzitu osvetlenia v miestnosti (najhoršie sú na tom nepriehľadné mliečne, matné alebo textilné povrchy). Pri výpočte je preto vhodné počítať aj s určitou rezervou. Navyše, pokiaľ si subjektívne potrpíme na vyššiu intenzitu svetla, nič nám nebráni ponechať v svietidle zdroj s vyšším svetelným tokom. Pozor si treba dať iba na to, či spĺňame hodnotu maximálneho príkonu určenú pre svietidlo. V našom prípade máme slušnú rezervu.

Ak máme v byte väčšiu kúpeľňu, napríklad 8 m2, nami zvolený svetelný zdroj už dostačujúci nebude. Výpočet bude vyzerať takto: 1050 : 8 = 131,25 lx. To je hodnota, ktorá je nízka aj pri použití svietidla s čírym sklom. V situácii nám môže pomôcť, buď zakúpenie ďalšieho svietidla, ktoré bude tvoriť doplnkový zdroj osvetlenia alebo kúpa stropného svietidlo PILLS Prezent 67102, ktoré umožňuje namontovanie až dvoch svetelných zdrojov. Tým zvýšime svetelný tok a intenzita osvetlenia bude opäť dostatočná. V ponuke predajcov sa dnes nachádzajú nepreberné množstvá svietidiel s rôznym počtom zabudovateľných svetelných zdrojov (žiaroviek).

Na záver je ešte potrebné doplniť aj informáciu o tom, že so stúpajúcim vekom zdroja svetla sa znižuje aj jeho svetelný tok. Pri LED žiarovkách počas ich životnosti klesne svetelný tok približne na 70% jeho pôvodnej hodnoty. U klasických žiaroviek je pokles ešte ďaleko výraznejší a predstavuje ďalší dôvod (okrem ich vysokej energetickej náročnosti) prečo ich v domácnosti nepoužívať.

Krištáľové svietidlo Salerno značky AZzardo je dizajnový kúsok, ktorý by nemal chýbať vo vašej štýlovej obývacej izbe alebo spálni. Hodí sa do klasických, moderných, ako aj secesne ladených interiérov. Stane sa dominantným osvetlením vašej miestnosti a dodá jej punc originality.

Mohutné okrúhle tienidlo lustra s priemerom 57 cm a výškou 40 cm je tvorené piatimi kovovými kruhmi s lesklou chrómovou povrchovou úpravou. Kruhy sú dookola ovešané čírymi brúsenými kryštálmi. Pri rozsvietení dochádza na ovesoch k nádhernému lomu svetla, ktoré prechádza cez brúsené kryštály a tvorí tak krásny dekoratívny svetelný efekt.

Svietidlo je určené ako pre stropnú prisadenú tak aj pre závesnú montáž a to vďaka možnosti sňatia závesných laniek, ktoré sú súčasťou balenia. Číry prívodný kábel a 3 výškovo nastaviteľné závesné oceľové lanká s dĺžkou max. 120 cm, ktorých dĺžku je možné nastaviť pri inštalácii. Vo vnútri je osadené piatimi päticami G9 s maximálnym príkonom svetelných zdrojov 5x 40 W (žiarovky nie sú súčasťou balenia). Je možné voliť medzi klasickými či halogénovými žiarovkami alebo úspornými LED žiarovkami, ktoré majú dlhšiu životnosť a sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Krytie IP20 je určené iba pre vnútorné inštalácie.

stropné svietidlo - luster

Dizajnový luster Salerno

Príkon, spotreba energie a životnosť

Príkon je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje množstvo energie spotrebovanej za jednotku času pri vykonávaní práce. V našom prípade možno zjednodušene povedať, že ide o údaj, koľko elektrickej energie spotrebuje zdroj svetla (žiarovka) počas prevádzky. Alebo ešte inak, ide o množstvo elektrickej energie, ktorú je potrebné priviesť do zdroja, aby dosiahol požadovaný výkon. Jednotkou príkonu je Watt (W). V praxi sa ale môžeme stretnúť aj s jednotkou Watthodina (Wh), ktorá udáva množstvo spotrebovanej elektrickej energie zdrojom počas hodiny prevádzky. Pokiaľ na štítku nájdeme údaj vo Wattoch (napríklad pri žiarovke), myslí sa tým takisto údaj spotreby elektrickej energie za 1 hodinu prevádzky. A pre úplnosť skratka kW znamená Kilowatt, t. j. 1000 Wattov. Kilowatthodina (kWh) sa používa najmä u spotrebičov, ktoré prevádzkujeme nepretržite (napríklad chladnička). Údaj môže byť vyjadrený aj vo forme 250 kWh/annum, pričom udáva spotrebu za 1 rok.

A čo je výkon? Pokiaľ príkon predstavuje množstvo energie, ktoré do zdroja priteká, výkon predstavuje tú časť energie, ktorú zdroj (žiarovka) využije na určený účel, v našom prípade svietenie. Zvyšok sa jednoducho stratí bez využitia. Platí, že príkon je vždy vyšší ako výkon a určitá časť energie sa vždy stráca. Na základe toho, ako efektívne dokáže zdroj poskytnutú energiu využiť, určujeme jeho účinnosť. Dôvodom, prečo Európska únia zakázala používanie klasických žiaroviek bolo, že obrovské množstvo energie premieňali na teplo a nebola tak využitá na svietenie (ktoré sme od nej prioritne očakávali). Ich účinnosť bola teda veľmi nízka. Jednotkou výkonu je takisto Watt.

Spotreba zdroja je asi najsledovanejšou kategóriou a to celkom oprávnene. Výmena všetkých žiaroviek v byte za úspornejšie dokáže zamávať s nedoplatkami energií pri vyúčtovaní spotreby domácnosti. Špičkové LED žiarovky ponúkajú energetickú úsporu až 75% oproti klasickým žiarovkám. Samotnú spotrebu do veľkej miery ovplyvňujú najmä  prevádzkové podmienky (prevádzková teplota, konštrukcia svietidla najmä z hľadiska jeho uzavretosti, miera a plynulosť využitia výkonu zdroja, a pod.). Nasledovná prehľadná tabuľka nám ukazuje, ako to v skutočnosti vyzerá s výkonom žiaroviek. Údaje vieme orientačne využiť aj pri určovaní spotreby.

Google Tag Manager - značky

Poznámka: Údaje majú len orientačný charakter. Rôzne svetelné zdroje dosahujú rôzne hodnoty svetelného toku.

Z tabuľky vidíme, že účinnosť LED žiarovky je podstatne vyššia ako účinnosť klasickej žiarovky. Vzhľadom na výrobný proces podstatne klesla aj ich cena a neexistuje teda žiadny dôvod návratu k používaniu klasických žiaroviek. Oddýchne si naša peňaženka a aj planéta (zatiaľ máme iba túto jednu). V porovnaniach sa často zobrazujú aj úsporné žiarovky. Ich obrovskou nevýhodou je však dlhší nábeh rozsvietenia (čo znemožňuje ich plnohodnotné využitie v miestnostiach, kde sa svetlo často zapína a vypína, ako sú napríklad schodisko, chodba, WC, kúpeľňa) a stále o niečo vyššia spotreba. Preto ich používanie takisto nie je možné odporučiť.

Ďalším ukazovateľom u svetelných zdrojov je ich životnosť. Pri LED žiarovkách, ktoré sú dnes už štandardom, však sledovanie tohto údaja nemá z nášho pohľadu veľký zmysel. Vzhľadom na výrobný proces a použité materiály používajú vlastne všetky LED žiarovky tú istú technológiu, a preto je ich životnosť v podstate rovnaká. Údaje výrobcov sa síce rôznia, ale neexistuje dôvod očakávať, že pri priemernej LED žiarovke u rôznych výrobcov sa bude líšiť aj ich skutočná životnosť. Drobné rozdiely môžu nastať snáď iba z dôvodu rozdielnej miery zaťaženia. Bežná životnosť LED žiaroviek sa pohybuje v desiatkach tisíc hodín (25000-50000), čo v praxi pri bežnom používaní (5 hodín denne) môže znamenať aj 20, či 30 rokov. Vzhľadom na znižovanie výkonu žiaroviek priamo úmerne s ich vekom, pravdepodobne aj tak žiarovku vymeníme ešte pred jej zlyhaním. Okrem toho nemožno opomenúť ani technologický vývoj a s ním spojenú možnú morálnu zastaranosť.

Závesné svietidlo Grendel v industriálnom štýle je vhodné predovšetkým do moderných obývačiek, jedální alebo spální. Podlhovastý štvorcový dekoratívny podstavec svietidla je vyhotovený v bukovom dekóre. Je spojený s kovovými hlavami svietidla obklopenými matnými čiernymi tyčovými tienidlami pomocou textilných šnúr. Toto svietidlo je možné použiť s tromi žiarovkami. Maximálny výkon každej so žiaroviek je 60 W. Typ pätice je E27. Model je dodávaný bez žiaroviek.

kuchynské svietidlo

Závesné svietidlo Rabalux 3132 Grendel

Teplota chromatickosti, farba svetla a dizajn

Aby náš interiér dýchal tou správnou atmosférou a aby sme sa v ňom cítili príjemne, je dôležité prihliadať aj na teplotu chromatickosti svetelného zdroja (t. j. vyjadrenie farby svetla, ktoré žiarovka vyžaruje). Samotná teplota chromatickosti neurčuje skutočnú hodnotu teploty svetelného zdroja (žiarovky), iba farbu ňou vydávaného svetla. Nie je teda teplota ako teplota. Jednotkou teploty chromatickosti je Kelvin (K). Proces zmeny teploty chromatickosti zdroja funguje jednoducho tak, že zvýšením teploty sa v spektre zväčší podiel modrej zložky a zmenší sa podiel červenej zložky. Zníženie teploty má opačný efekt. Preložené do ľudskej reči, nižšie teploty zabezpečujú výdaj svetla v odtieňoch červenej a žltej, ktoré vnímame ako príjemné a teplé. Vyššie teploty sú spojené s vyžarovaním bielej až modrej farby, ktoré sú vnímané ako chladné. V niektorých miestnostiach je vhodnejšie zdroje svetla ladiť do teplejších farieb, inde naopak vyhrávajú chladnejšie odtiene. Romantike secesného štýlu napríklad určite viac svedčia teplé farby. Pracovnému nasadeniu v kancelárskom prostredí sa zasa viac darí pri studenom osvetlení. Farba svetla môže výrazne ovplyvniť celkový dojem z osvetleného priestoru. Vo všeobecnosti možno povedať, že teplé farby sú príjemnejšie pre zrak a majú relaxačné účinky, kým studenšie farby zvyšujú koncentráciu a dodávajú pocit energiou nabitej atmosféry. Keďže vnímanie svetla je u človeka individuálne, nie je možné určiť presné hodnoty vhodné pre zvolený priestor. Nechajme teda priestor našej fantázii a vyberme si vhodnú farbu práve pre ten náš interiér.

Lepšie je však raz vidieť ako 100-krát počuť, a preto Vám pre zjednodušenie prinášame prehľadnú grafickú pomôcku. S jej využitím bude výber vhodnej teploty chromatickosti hračkou.

Google Tag Manager - značky

Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledovné hodnoty teploty chromatickosti pri bežných svetelných zdrojoch:

Google Tag Manager - značky

Na základe popisu teploty chromatickosti možno určiť tri základné stupne farby svetla:

Google Tag Manager - značky

Poznámka: Údaje majú orientačný charakter. Vnímanie vhodnej teploty chromatickosti sa môže subjektívne líšiť.

dizajnový luster Sabella

LED žiarovky, na rozdiel od klasických žiaroviek, vyžarujú svetlo s teplotou chromatickosti v rozmedzí od 2800K až 6500K, čo nám dáva širokú škálu ich využitia, a to nie len v domácnosti, ale aj v kancelárskych priestoroch. Do obývacej izby sa hodí použitie viacerých zdrojov svetla v neutrálnejších teplejších farbách, ktoré podporia oddychovú funkciu miestnosti. Použitie stojatej lampy v rohu miestnosti dokáže zázraky. Svetelné odrazy od stien a stropu miestnosť ozvláštnia a zvýšia dôraz na jej relaxačnú funkciu. Spálňa je ako stvorená pre využitie veľmi teplých žltých farieb (2800K – 3000K). Plocha hlavného svietidla by mala byť čo najväčšia a je vhodné ho doplniť ďalšími zdrojmi svetla (LED pásmi za čelom postele, nočnými lampami, prípadne nástennými svietidlami). Nízky jas svietidiel nám umožní pripraviť organizmus na uloženie sa na spánok. Detská izba má viacero funkcií. Využíva sa na hranie, oddych ale aj na štúdium. Osvetlenie v nej preto musí byť dostatočné. Využívame svietidlá teplých farieb s vyšším jasom. Špeciálnu pozornosť treba venovať osvetleniu pracovného stola malého študenta. Ideálne je využitie pracovnej lampy na otočnom ramene, ktoré umožňuje podľa potreby meniť uhol svetla. Kúpeľňa je veľmi špecifickou miestnosťou. Jej relaxačnú úlohu podčiarkne použitie žltého svetla, ideálne zo stropnej lampy umiestnenej v strede miestnosti alebo bodových svietidiel. Nesmieme však zabudnúť ani na funkčnú stránku a osvetlenie zrkadla. V tomto prípade použijeme neutrálne biele svetlo, ktoré nám poslúži napríklad pri líčení a nebude pritom skresľovať reálne farby. Dominantou kuchyne je kuchynská linka, ktorú je ideálne osvietiť LED pásmi v bielej teplote (4000K – 6000K) s vysokým jasom. Nad jedálenským stolom najlepšie ukáže závesné svietidlo (pokiaľ možno sťahovacie pre nastavenie ľubovoľnej výšky) s tienidlom. Vhodné je aj použitie bodových otočných svietidiel, ktoré nám jednoducho umožnia nasmerovať osvetlenie do požadovaných miest. Chodba vyžaduje osvetlenie nižšieho jasu. Vhodné na použitie je v tomto prípade buď jedno stropné svietidlo, bodové svietidlá alebo dekoračné nástenné svietidlá, prípadne ich vzájomná kombinácia. Pre použitie v exteriéroch volíme skôr teplejšie svetlá, ktoré menej lákajú hmyz.

Pre zvolenie správnej teploty chromatickosti svetelného zdroja v interiéri je vzhľadom na vysokú mieru individuálnosti jej vnímania najvhodnejšie vyskúšať si ju priamo vo zvolenom prostredí. Podmienky u Vás doma sa navyše líšia od tých v showroomoch predajní. Ceny žiaroviek sú dnes pomerne nízke a za doslova pár eur dokážete otestovať vhodnosť ich použitia v danom priestore.

Špeciálnu kategóriu v oblasti farby svetla predstavuje použitie žiaroviek s nastaviteľnou farbou svetla. Spravidla sa označujú ako „hue“. Škála rozsahu týchto žiaroviek je naozaj široká, keďže poskytuje možnosť výberu až z 16-tich miliónov farieb. Žiarovky využívame pre navodenie príjemnej atmosféry a podčiarknutie funkcie relaxačných prvkov v interiér

Biely závesný LED luster Sovana Pendant z kolekcie moderného interiérového osvetlenia AZzardo má jednoduchý a elegantný nadčasový vzhľad. Je vhodné ako hlavné osvetlenie obývacej izby, jedálne či kuchyne. Farbu aj intenzitu bieleho svetla v rozsahu medzi 2700 K až 6500 K je možné jednoducho regulovať diaľkovým ovládačom, ktorý je dodávaný v balení.

Svietidlo je vyrobené z kvalitného tlakovo odlievaného hliníka s vonkajšou lakovanou povrchovou úpravou v matnej bielej farbe v kombinácii s odolným mliečnym akrylovým plastom pre dokonalý rozptyl svetla bez oslnenia. Výška tienidla je 10 cm. Dĺžka zavesenia na 3 oceľových lankách je nastaviteľná pri inštalácii až do 125 cm. Krytie svietidla, IP20, je vhodné iba pre použitie v interiéri bez zvýšenej vlhkosti.

kruhové svietidlo

Závesný LED luster Sovana

Dizajn (dekoračná funkcia)

Na svietidlo sa v dnešnej dobe nepozeráme len ako na zdroj svetla, ale často aj ako na dekoračný prvok, ktorý musí spĺňať prísne estetické požiadavky. Ponuka svietidiel je dnes našťastie dostatočne veľká a tie sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach, materiálových aj farebných prevedeniach. Aby svietidlo Aktualityo elegantný bytový doplnok musí byť zladené s inými kusmi nábytku a bytovými doplnkami, aby interiér ako celok pôsobil kompaktným dojmom. Kúpa drahého svietidla automaticky neznamená dosiahnutie požadovaného efektu. Niekedy aj vhodne zvolené lacnejšie svietidlo zapadne do interiéru lepšie. Na druhej strane na osvetlení netreba za každú cenu šetriť. Vyššia investícia do svietidla sa často môže vyplatiť ozvláštnením interiéru o extravagantný prvok, ktorý dodá bytu ten správny šmrnc. Niekedy stačí použitie jednej drahšej lampy, ktorá vytvorí zdanie luxusu a odvedie pozornosť od použitia lacnejších prvkov na iných miestach.

Z hľadiska konštrukcie svietidlá delíme na niekoľko druhov. Stropné svietidlá sa montujú priamo do stropu. Delíme ich na prisadené alebo závesné (lustre). Sú vhodné na plnenie úlohy hlavného zdroja osvetlenia v miestnosti. Hodia sa do obývačky, spálne, detskej izby, kuchyne (závesné svietidlo nad stôl), ale aj kancelárie. Takže vlastne všade. Potrebné je ich iba vhodne zladiť s ostatnými svietidlami a dekoračnými prvkami miestnosti. Nástenné svietidlá sa priamo prisadzujú na stenu, pričom nezaberajú veľa miesta. Ich použitie je vhodné najmä v chodbách a na schodiskách. Môžeme ich používať ako hlavné alebo vedľajšie zdroje osvetlenia. Podhľadové svietidlá sa používajú všade tam, kde je potrebné ušetriť miesto alebo chceme dosiahnuť nenápadný nerušivý dizajn. Spravidla sa zapúšťajú do sadrokartónu. Používajú sa napríklad ako bodové alebo panelové svietidlá na chodbe, schodisku, ale aj na WC a v kúpeľni. Ich použitie je možné aj v kuchyni a obývacej izbe. Stojacie svietidlá sú kompaktné samonosné lampy, ktoré plnia najmä dekoratívnu funkciu. Dokážu výnimočne ozvláštniť interiér. Stolové svietidlá slúžia predovšetkým zabezpečenie dostatočného osvetlenia pre kancelársku prácu alebo štúdium. Môžu mať otočné rameno. Okrem interiérových svietidiel existujú aj exteriérové svietidlá, ktoré sa používajú vo vonkajšom prostredí. V tomto prípade sa dôraz kladie na bezpečnosť a odolnosť voči vplyvom vonkajšieho prostredia.

Bezpečnosť

Svietidlá musia spĺňať prísne bezpečnostné kritéria, aby sme predchádzali napríklad nebezpečnému úrazu elektrickým prúdom. Významnú úlohu v tomto prípade zohráva najmä umiestnenie svietidla a funkcia miestnosti, v ktorej sa nachádza. Ak kupujeme lampu, je z bezpečnostného hľadiska veľmi dôležité sledovať údaj o krytí, ktorý nám povie, či je svietidlo chránené pred vodou, vniknutím cudzích predmetov alebo nebezpečným dotykom. Pokiaľ napríklad hľadáme svetlo do kúpeľne, ochrana pred vodou je absolútnou nevyhnutnosťou. Svietidlo sa síce môže do kúpeľne z dekoračného hľadiska hodiť, ale ak nespĺňa bezpečnostné požiadavky, v žiadnom prípade nepredstavuje vhodné riešenie. Kvôli zabezpečeniu ochrany života alebo zdravia je niekedy bohužiaľ potrebné robiť kompromisy.

Stupeň krytia (IP – International Protection)

Stupeň krytia vyjadruje odolnosť svietidla voči vniknutiu cudzích predmetov alebo látok do svietidla, prípadne udáva ďalšie informácie. Je vyjadrený kódom so štyrmi znakmi (číslicami alebo písmenami). Prvý znak predstavuje mieru ochrany pred vniknutím cudzích telies, druhý pred vniknutím vody. Použitie tretieho a štvrtého znaku je nepovinné. Tretí udáva mieru ochrany pred dotykom nebezpečných častí a štvrtý informácie o dodatočných skúškach. Použitie tretieho a štvrtého znaku v praxi je však skôr výnimočné.

Google Tag Manager - značky
Google Tag Manager - značky
Google Tag Manager - značky
Google Tag Manager - značky

Napríklad označenie IP44 znamená, že svietidlo je chránené krytím pred prestrčením drôtu do jeho vnútra (čo by mohlo spôsobiť vážne zranenie elektrickým prúdom) a zároveň je chránené proti striekajúcej vode (napríklad omylom pri natočení sprchy). Takéto svietidlo je vhodné napríklad na použitie do kúpeľne.

Trieda ochrany pred úrazom elektrickým prúdom

Google Tag Manager - značky

Pre účely kúpy svietidiel sa teda zaujímame najmä o svietidlá priamo zapájané do siete s označením 1.

Žiarovky nekombinujeme a pod jedným tienidlom používame len žiarovky rovnakého typu. V opačnom prípade sa môže stať, že sa nám bude LED žiarovka prehrievať a výrazne znížime jej životnosť. Okrem toho zdroje s rozdielnou teplotou nebudú poskytovať požadovaný komfort z estetického hľadiska.

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Záver

Správny výber svietidiel pre váš byt je dôležitým krokom pri vytváraní príjemného a funkčného životného priestoru. Pri rozhodovaní o svietidlách zohľadňujte nielen estetické preferencie, ale aj potreby osvetlenia jednotlivých miestností. Existuje široká škála svietidiel, od stropných svietidiel až po stolové lampy a stojanové svietidlá, pričom každý typ má svoje vlastné využitie a prínos. Nezabúdajte tiež na energetickú účinnosť svietidiel a ich schopnosť prispievať k udržateľnosti a úspore energie.

Pred nákupom si starostlivo premyslite, aký typ svetla potrebujete v jednotlivých miestnostiach a akým spôsobom chcete regulovať intenzitu osvetlenia. Zvážte aj rozmiestnenie svietidiel, aby sa dosiahla rovnomerná distribúcia svetla po celej miestnosti. Pri výbere nezabudnite myslieť aj na vhodný dizajn svietidiel, aby tieto prispeli k celkovému estetickému dojmu interiéru.

Dúfame, že sme naším článkom prispeli k rozšíreniu vašich vedomostí o tejto problematike. Nezabúdajte však na svoje individuálne preferencie a potreby, pretože svietidlá vo vašom byte by mali odrážať váš osobný štýl a prispievať k vašej pohode a pohodliu.

Výber správnych svietidiel do vášho bytu je investíciou do prostredia, v ktorom trávite veľa času. Správne osvetlenie môže zmeniť a zdokonaliť atmosféru každej miestnosti, a tým vytvoriť príjemný a funkčný domov. Buďte kreatívni, a vyberte si svietidlá, ktoré budú odrážať vašu osobnosť a vytvoria priestor, v ktorom sa budete cítiť skutočne pohodlne a spokojne.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor, prípadne položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém nám môžete poslať na náš e-mail. Prajeme vám všetko dobré.