Dnešná doba je rýchla a uponáhlaná. Každý deň nás čaká ten istý kolotoč pracovných povinností. Starostlivosť o rodinu a domácnosť, žiaden voľný čas pre seba – to je len zlomok toho, čo zažívame. Myslíte si, že sa dá žiť v takomto stereotype pokojne a bez stresu? Je doba naozaj taká zlá a ťažká, ako si mnohí myslia? Chybou je, že často očakávame od života viac a viac, i napriek tomu, že máme všetkého dostatok. Na jednej strane sa máme mimoriadne dobre a na tej druhej sa neustále sťažujeme a nie sme s ničím spokojní.

Uvedomte si, že dnešnú dobu tvoria ľudia a preto je taká, akú si ju sami vytvoríme. Predstavte si, že môžete ísť kamkoľvek a robiť čokoľvek, máte k dispozícii nespočetné množstvo informácií, a je len na vás, ako s nimi naložíte. Myslím tým, že je naozaj možné, že človek dokáže nájsť v živote tú správnu líniu, po ktorej sa má uberať. Aj napriek tomu, že vám prichádzajú do života rôzne nepredvídateľné udalosti, dobrou správou je, že mnohé negatívne okolnosti dokážete do určitej miery ovplyvniť. Univerzálny kľúč k spokojnému životu neexistuje, ale nasledujúcich 5 krokov vás posunie tým správnym smerom…

1. Neporovnávajte sa s inými

Každý človek má občas tendenciu porovnávať sa s druhými. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú lepší ako vy v rôznych oblastiach. Nič to však neznamená. Vy takisto vynikáte v niečom, čo iní nedokážu. Nie je to tak? Nemôžete predsa porovnávať neporovnateľné veličiny. Porovnávanie sa s inými často prerastá do ,,zlozvyku“, ktorý je potrebné si čím skôr uvedomiť a zmeniť ho.

Mnohokrát práve skutočnosť, že je niekto úspešnejší, silnejší alebo bohatší, môže viesť k frustrácii. Máte pocit nepokoja, smútku a sklamania zo seba. Ak neustále sledujete ,,dokonalý“ život ľudí na sociálnych sieťach, nemáte čas sústrediť sa na ten svoj. Úspešných ľudí berte predovšetkým ako inšpiráciu a porovnávatje sa vždy len sami so sebou. Spomeňte si na výrok, ktorý povedal slávny Bill Gates „S nikým sa na tomto svete neporovnávajte … ak tak urobíte, urážate samých seba.“

Cítite sa po zime vyčerpane? Chcete definitívne skoncovať s jarnou únavou. Prečítajte si článok Jarný detox  – 8 účinných tipov na naštartovanie tela a mysle a zistite ako na to.

úspešná žena

Úspešní ľudia by mali byť pre vás inšpiráciou, nie objektom porovnávania. Foto: Pexels

2. Vyhýbajte sa toxickým ľuďom

Kopec času môžno strácate nezmyselnými rozhovormi s ľuďmi, ktorí vám berú energiu. Ľudia, ktorí majú neustálu potrebu iného kritizovať alebo sa sťažovať k svojmu životu naozaj nepotrebujete. Nemôžete predsa očakávať, že budete žiť spokojný život, ak budete neustále riešiť problémy druhých. Nenechajte si preto negatívne emócie iných pripustiť k sebe. Čím rýchlejšie sa ich zbavíte, tým lepšie pre vás.

Ak je takýmto človekom váš kolega z práce alebo rodinný príslušník, obmedzte vaše stretnutia na minimum. Hovorí sa, že s akými ľuďmi sa stretávaš, takým časom budeš. Obklopte sa preto veselými, úprimnými a spoľahlivými ľuďmi, a potom niet pochýb o tom, že aj váš postoj k životu sa ako šibnutím čarovného prútika razom zmení. Je už len na vašom rozhodnutí, koho si k sebe pripustíte bližšie.

toxický človek

Toxickí ľudia môžu mať vážny vplyv na vašu psychickú pohodu. Foto: Pexels

Vedeli ste, že odkladanie dôležitých úloh na neskôr môže mať vážne následky? O dôsledkoch neriešenej prokrastinácie sa dozviete v článku Ako nás prokrastinácia oberá o čas a zdravý rozum.

3. Neobzerajte sa do minulosti

Naučte sa žiť prítomnosťou a nelipnite na minulosti! Počas života vám prichádzajú do cesty rôzne skúšky. Niektoré prekážky dokážete zvládnuť ľahšie, iné naopak ťažšie. Aj z takýchto situácií sa musíte naučiť vyťažiť maximum. Každé zlyhanie by vás malo niečo nové naučiť. Niečo, čo vás dokáže posunúť vpred. Problémy riešte s nadhľadom a neobzerajte sa do minulosti. Len pohľad do budúcnosti vám pomôže k vašej spokojnosti. Stanovte si napríklad krátkodobé ciele, ktoré budú reálne a splniteľné. Získate tak akési povzbudenie a zažijete skutočnú vnútornú radosť. Aj malé kroky sú cestou k veľkým cieľom.

4. Nájdite si čas pre seba

Starajte sa o seba! Áno, môžno to znie trochu zvláštne až sebecky, ale každý z vás si to zaslúži. Ideálne je, keď si doprajete toľko času, koľko naozaj potrebujete. Venujte svoj čas tomu, čo vás baví a napĺňa. Jeden deň sa vám možno podarí ukrojiť aj hodinu pre seba, inokedy len pár minút. Podstatné je, že si ten čas nájdete a nezáleží na tom, ako dlho to bude. Človek je aktívny celý deň a preto akákoľvek stopka padne vhod. Či už si vyberiete prechádzku v prírode alebo si pozriete váš obľúbený seriál, je to len na vás.

počúvanie hudby

Každý potrebuje venovať určitý čas aj sám sebe. Foto: Pexels

5. Vsaďte na zdravý životný štýl

Myslíte si, že zdravá životospráva je kľúčom k spokojnému životu? Rozhodne áno. Dnes už mnohé štúdie ukazujú, že zdravá strava dokáže skutočné zázraky. Strava, ktorú jete, vplýva nielen na vaše fyzické zdravie, ale vo veľkej miere je zodpovedná aj za vaše duševné rozpoloženie. Práve to, čo máte na tanieri dokáže ovplyvniť vašu náladu a psychiku. Preto zabudnite na ,,junk food“ a vyberajte si pestrú stravu plnú čerstvých potravín. Držte sa v stravovaní jednoduchého pravidla 80:20. Ak vo vašom jedálničku bude prevládať kvalitná strava a občas si doprajete aj niečo nezdravé, tak je to úplne v poriadku.

Počuli ste už o fenoméne prerušovaného pôstu a jeho všestranných benefitov? To, či má skutočne také blahodárne účinky na naše zdravie ako sa všeobecne hovorí zistíte v článku Prerušovaný pôst a jeho pozitívny vplyv na zdravie.

fitness

Na to, aby ste si udržali pozitívny postoj k životu, potrebujete okrem vyváženého jedálnička aj veľa pohybu. Vyberte si akúkoľvek športovú aktivitu primeranú vašim schopnostiam. Stačí 30 minút pohybu denne a budete sa hneď cítiť o niečo lepšie. Pravidelným cvičením si zlepšíte nielen fyzickú kondíciu, ale budete mať zo seba skvelý pocit. Myslite na to, že zdravá životospráva si okrem pohybu a vhodnej stravy vyžaduje aj správny príjem tekutín. Ak vsadíte na zdravý životný štýl, získate tak viaceré zdravotné benefity, budete sa vedieť lepšie vysporiadať so stresom a zvýši sa kvalita vášho života.

Možno sa vám teraz zdá, že krokov, ktoré musíte urobiť je mnoho. Nestrácajte čas a začnite postupne. Som si istá, že pokiaľ zmeníte čo i len jednu z týchto vecí, tak váš život naberie úplne iný rozmer. Sila pozitívneho myslenia vám na ceste k spokojnému životu rozhodne pomôže. Nezabudnite, že nikto nemôže ovplyvniť váš život viac, ako vy sami.

Hygge je škandinávsky recept na šťastný život. Inšpirujte sa výnimočným životným štýlom, ktorý vám umožní tešiť sa z maličkostí. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Hygge: životný štýl alebo recept na šťastie?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.