Poľsko bolo donedávna vnímané ako málo rozvinutý štát s minimálnym vplyvom na európsku politiku. Situácia sa však dramaticky zmenila. V posledných rokoch sa transformovalo na jednu z najvyspelejších a najsilnejších európskych krajín s dynamickou ekonomikou.
Poľský akciový trh patrí v súčasnosti. v rámci krajín OECD. medzi tie najúspešnejšie. Jeho zhodnotenie od januára predstavuje okolo 39%. Index Varšavskej burzy (WIG20) zahŕňa 20 najväčších spoločností, ktoré sú diverzifikované v rôznych sektoroch, vrátane bankovníctva, poisťovníctva, energetiky, obuvníctva a maloobchodu.
Za poslednú dekádu vzrástla miestna ekonomika o viac než 40%. Pre zaujímavosť, zarovnaké obdobie stúpla nemecká ekonomika o „iba“ 15%. V blízkej dobe sa tak Poľsko môže zaradiť medzi najvýznamnejšie európske veľmoci. V porovnaní so Slovenskom, dosiahlo značný pokrok v rôznych oblastiach.
Spoločnosť FINAX sa vo svojej mudrovačke rozhodla problematike bezprecedentného rastu nášho suseda povenovať. V aktuálnom videu sa dozviete nasledovné skutočnosti.
Ekonomický rast a akciový trh
Rast poľskej ekonomiky je podporený viacerými faktormi:
- Geopolitické očakávania: Optimistické očakávania ohľadom mieru na Ukrajine.
- Vládne iniciatívy: Investície do infraštruktúry na národnej a európskej úrovni.
Silný domáci trh: Odolnosť voči ekonomickým šokom.
Porovnanie s ekonomikou Slovenska
Poľsko má silnejší domáci trh a vyšší počet obyvateľov (38 miliónov) v porovnaní so Slovenskom. HDP Poľska rastie rýchlejšie, pričom sa očakáva, že v tomto roku dosiahne približne 4%, zatiaľ čo Slovensko okolo 2%.
Historické faktory a transformácia
Počas komunizmu malo Poľsko väčšiu ekonomickú slobodu, čo prispelo k úspešnejšej transformácii po páde železnej opony. Poľsko zaviedlo šokovú terapiu, ktorá viedla k liberalizácii trhu práce a podnikania.
Privatizácia a eurofondy
Poľsko pristupovalo k privatizácii strategickejšie ako Slovensko, pričom si ponechalo významné podiely v štátnych podnikoch. Krajina efektívne využívala eurofondy na rozvoj infraštruktúry, postavila tisíce kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.
Priemerná mzda a politická situácia
Priemerná hrubá mzda v Poľsku je vyššia ako na Slovensku. Politická situácia bola v posledných rokoch ovplyvnená vládou Práva a spravodlivosti (PiS), ktorá bola spojená s korupčnými škandálmi a snahou o ovládnutie médií. Aktuálne vládne proeurópska pravicová koalícia s premiérom Donaldom Tuskom.
Vplyv vojny na Ukrajine
Vojna na Ukrajine mala vplyv na Poľsko, ktoré prijalo veľký počet utečencov. Táto situácia prispela k rastu HDP a posilnila geopolitickú pozíciu Poľska v regióne.
Obrana a geopolitická pozícia
Poľsko investuje značné prostriedky do obrany a má jednu z najväčších armád v NATO. Krajina posilňuje svoju pozíciu v Európe a stáva sa dôležitým partnerom pre Spojené štáty.
Verejné služby a ekonomika
Kvalita verejných služieb v Poľsku je porovnateľná so Slovenskom. Poľská ekonomika je diverzifikovaná a zahŕňa aj sektory s vyššou pridanou hodnotou, ako napríklad technológie a startupy.
Kapitálový trh a podnikanie
Varšavská burza je jednou z top búrz v Európe, čo je výsledkom lepšie zvládnutej privatizácie a silného domáceho trhu. Podnikanie v Poľsku je jednoduchšie v porovnaní s niektorými západnými krajinami.
Záver
Poľsko urobilo v posledných desaťročiach lepšie politické rozhodnutia a má lepšie vyhliadky do budúcna. Krajina je prozápadne orientovaná a má silnú ekonomiku. Pre Slovensko by mohlo byť inšpiratívne efektívne čerpanie eurofondov a jasnejšia geopolitická orientácia.
Video o vzostupe poľskej ekonomiky
Analytici spoločnosti FINAX diskutujú o problematike ekonomického rastu Poľska
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.