Čo si vyberiete na svoju najbližšiu dovolenku? Nový Boing 787 Dreamliner s kapacitou 355 cestujúcich, či Airbus A330 s kapacitou 285 cestujúcich? Slovákom sa konečne otvára svet exotiky, ktorá je dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Vďaka stále sa rozširujúcej ponuke charterových letov je prvý krát možné letieť priamo zo Slovenska do viacerých výnimočných destinácií, ktoré rozhodne stoja za to. Avšak pravdepodobne najkrajšou a najzaujímavejšou novootvorenou destináciou je mexický Cancún. Minimálne podľa môjho skromného názoru. 😊

Navštívil som viacero ikonických miest, ale rozmanitosti a kráse Yucatánskeho poloostrova, ktorý oddeľuje Mexický záliv od Karibského mora, sa ťažko niečo vyrovná. Prekrásnych pláží s azúrovou vodou a bielym pieskom je tu nepreberné množstvo. Zaujímavý je však aj z historického hľadiska. Rozprestierala sa na ňom totiž časť Mayskej ríše. Závan minulosti preto pocítite najmä v oblastiach archeologických nálezísk s dominantami v podobe pyramíd.

Ak vás zaujímajú najmä prírodné krásy, neváhajte tiež navštíviť tzv. cenoty. Ide o prekrásne jaskynné vodné oká, ktoré kedysi slúžili ako zásobárne vody, keďže boli uprostred ďzungle jediným miestom s pitnou vodou. Niektoré cenoty sa používali aj ako obetné miesta. Pre mayskú kultúru totiž predstavovali vstup do podsvetia. Pôvod cenotov je v náraze meteoritu na zemský povrch a viacerých závrtov jeho rozdrobených častí. Pred vstupom do cenotov vás čaká studená sprcha, ktorá je povinná pre každého návštevníka. Slúži na ochranu cenotov pred zvyškami opaľovacieho krému, ktorý na sebe turisti majú. Niektoré cenoty vám umožnia aj zoskok dole za pomoci lana. Iné vám zasa poskytnú šnorchlovací zážitok v jaskynom podvodnom koridore. Je teda o čo stáť.

Cancún a jeho okolie sú naozaj výnimočnou destináciou. Na ich opis nedokážem nájsť správne slová. Všetko je tam jednoducho krásne. Prírodným lákadlám Yucatánskeho poloostrova sa fakt máločo vyrovná. Po rozšírení o historický rozmer sa odrazu nachádzate akoby v inej dobe a na vlastnej koži pocítite dych starej mayskej civilizácie. Návšteva Yucatánu je jednoducho nezabudnuteľný zážitok.

zábavné parky na poloostrove Yucatán

Pláže s bielym pieskom a historický akcent lokality. To je Yucatán. Foto: Radovan Hýbl.

Aj napriek tomu sa podľa hodnotenia Nomadlistu destinácia vyznačuje nízkou spokojnosťou miestneho obyvateľstva so životom v lokalite. Dôvodom však nie je nepríťažlivé životné prostredie, ale nízka úroveň miezd, zlé zdravotníctvo a pomerne vysoká miera kriminality. Slovenské Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje na aktivitu kriminálnych skupín najmä v turisticky aktívnych lokalitách ako Cancún alebo Tulum. Ja som sa však, na šťastie, so žiadnou kriminalitou nestretol. A to aj napriek tomu, že s miestnym obyvateľstvom mám pár zážitkov.

Raz sme sa dokonca vydali autobusom do štvrtí obývaných chudobnejšími spoluobčanmi. Pravdou je, že čím sme postupovali hlbšie do vnútrozemia, tváre spolucestujúcich boli stále viac zamračené a dávali nám najavo, že tam asi úplne nepatríme. Na druhej strane, po vystúpení v cieli cesty sa situácia zmenila na nepoznanie. Ako šibnutím čarovného prútika sa tváre miestnych rozjasnili, rozosmiali a všetci sa nám snažili pomôcť, keďže zrejme predpokladali, že sme jednoducho zablúdili. 😊

leguán

Leguán, je jedným z najväčších plazov na americkom kontinente. Foto: Radovan Hýbl.

Jedným zo symbolov Yucatánu je leguán. Zmienky o ňom nájdete na každom kroku. Aj napriek tomu, že je lovený pre svoje mäso, je jeho populácia skutočne početná. Počas návštevy v destinácii je preto v podstate vylúčené, že by ste sa stretu s ním vyhli. Tento nešťastník nás pár krát naozaj vytrápil. Asi meter dlhý jašter je totiž majster v maskovaní a dokonale splýva so svojím okolím. Nechá vás prísť až úplne k nemu bez toho, aby ste si ho všimli a zostáva absolútne nehybný. Úplne skamenie. Po chvíli sa však strhne a prudko vyštartuje od vás preč. Od srdcového záchvatu vás v takej chvíli zachráni len zázrak. 😊

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Ak vás láka slnko a slaná tyrkysová voda, ponorte sa s nami do príbehu z ostrova New Providence. Aké výzvy tam na vás čakajú sa dozviete v článku Tanec s hladnými žralokmi na New Providence – bahamskom ostrove pirátov.

Top 5 miest, ktoré musíte v Cancúne a jeho okolí navštíviť

1. Tulum

Približne 130 km južne od Canúnu sa nachádza Tulum. Bolo to jedno z posledných miest, ktoré postavili a obývali Mayovia a svoju najväčšiu slávu dosiahlo medzi 13. a 15. storočím. Tulum mal prístup k námorným aj pozemným obchodným cestám, čim sa z neho stal významný obchodný uzol. Dnes ide o jedno z najzachovalejších pobrežných mayských miest, ktoré sa stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou. Rozhodne stojí za návštevu. Od Cancúnu však nemôže byť odlišnejšie. Ruch a nepokoj komerčne ladeného mesta zanecháte za sebou a vnoríte sa do pokojnej atmosféry až neprirodzene kľudného Tulumu. Ak hľadáte príjemne prežité chvíle na odľahlom mieste, okorenené jogovým alebo wellness pobytom, našli ste pre vás to pravé.

Ani milovníci histórie nebudú ľutovať. Rozsiahly areál archeologického náleziska poskytuje skutočne unikátny pohľad na mayské ruiny. Dominantou oblasti je pôsobivá, z mora už z diaľky viditeľná, budova El Castillo. Ruiny hradieb, ktorými je areál obkolesený, poukazujú na skutočnosť, že mesto bolo dokonale chránené pred nežiadúcimi inváziami. Ruiny sa nachádzajú na 12 metrov vysokých útesoch, čo im pridáva na majestátnosti.

El Castiló - Tulum

Majestátne ruiny mayského chrámu El Castillo týčiace sa priamo na útese nad nádhernou plážou. Foto: Radovan Hýbl.

cestovné kufre 4home

Počas cestovania sa len málokedy vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Malorka je však v tomto smere výnimkou. Chodím na ňu pravidelne. Prečo? Dozviete sa v článku Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.

Čerešničkou na torte sú pláže nachádzajúce sa priamo pod ruinami, ktoré sa často pýšia označením za jedny z najkrajších pláží sveta. Som si istý, že ich čaru neodoláte.

pláž El Castiló - Tulum

Pláž pod ruinami El Castillo vám doslova vyrazí dych. Foto: Radovan Hýbl.

Ináč, z Tulumu je to skutočne len na skok do Belize. Takže vám nič nebráni ísť skontrolovať slovenského známeho, Karola Mella, ktorý tu našiel svoje útočisko. 🙂

2. Isla Mujeres

Názov Isla Mujeres, teda „Ostrov žien“ pochádza z histórie. Podľa legiend sa na ostrove nachádzal chrám bohyne Ixchel, ku ktorému cestovali ženy z ďalekého okolia. Na ostrove sa modlili za svoju plodnosť. Prítomnosť mužov nebola žiadúca. Vďaka Bohu, dnes nemajú muži so vstupom na ostrov žiadny problém. Aj my si tak môžme užiť kúpanie v priezračných vodách karibského mora. Ostrov sa nachádza len na skok od Cancúnu a je dostupný trajektom, bola by preto škoda ho nenavštíviť. Stojí to naozaj za to.

Skutočným skvostom je najmä národný park Garrafón, ktorý poskytuje príležitosť šnorchlovania v prostredí koralových útesov. Ak stojíte o prekrásne výhľady, nevynechajte ani návštevu Punta Sur. Odmenení budete pohľadom z majestátneho útesu priamo na Karibské more. Kolorit tohto úžasného miesta dopĺňajú umelecké diela rozmiestnené po okolí. Ak si chcete pozrieť celý ostrov, môžete tak urobiť na požičanom dopravnom prostriedku – elektromobile.

národný park Garrafón

V národnom parku Garrafón nechýba ani zip line. Foto: Radovan Hýbl.

3. Zábavné parky Xel-Há a Xcaret

Ak ste Cancún navštívili aj s deťmi, návšteva zábavných parkov je pre vás rozhodne povinnou jazdou. Ak ste prišli bez detí, choďte tam však tiež. Neoľutujete. Čaká na vás kúpanie v nádherných lagúnach, šnorchlovanie, prechádzky džungľou, preplávanie podzemnej vodnej rieky, obdivovanie rôznych druhov exotických zvierat, či preskúmanie pyramídy.

lagúna v zábavnom parku

Lagúny ako z filmu nájdete v oboch zábavných parkoch. Foto: Radovan Hýbl.

V prípade návštevy Xcaret parku vám odporúčam navštíviť aj veľkolepú show o histórii Mexika. Lístky síce nie sú lacné, ale určite nebudete ľutovať. Osobne som predpokladal, že to bude len povinná jazda a veľa som si od toho nesľuboval. Dokonca sme zvažovali, či tam vôbec pôjdeme. Veľmi sme sa mýlili. Niečo tak grandiózne som osobne ešte nevidel. Počas predstavenia sme mali neustále zimomriavky a v očiach slzy. Chvíľu od smiechu, inokedy zas od dojatia. Odniesli sme si naozaj nečakaný umelecký zážitok. Odporúčam všetkými desiatimi.

Xcaret - grandiózna show

Veľkolepá show o histórii Mexika vám vyrazí dych. Foto: Radovan Hýbl.

4. Chichen Itzá

Ak po návšteve Tulumu stále ešte nemáte dosť histórie, za návštevu stojí aj Chichen-Itza. Veľké archeologické nálezisko sa nachádza približne v strede Yucatánskeho poloostrova. Jeho najvýznamnejšou stavbou je Kukulkánova pyramída, ktorá sa radí medzi 7 novodobých divov sveta. Bola zasvätená hadiemu bohovi, preto sú jej schodiská lemované zábradlím v tvare hada. Pyramída úzko súvisí s mayským kalendárom. Má 365 schodov a 18 terás, podľa počtu mayských mesiacov.

V západnej časti náleziska sa nachádza ihrisko na hranie loptovej hry tlatli. Tím, ktorý v hre prehral bol pravdepodobne rituálne obetovaný a vhodený do hlbokej jamy, ktorá sa v lokalite skutočne našla. Nachádzalo sa v nej okolo 400 tiel. V areáli nájdete aj karakol (hvezdáreň), či chrám bojovníkov.

Chichen Itzá

Ikonická Kukulkánova pyramída v nálezisku Chichen-Itzá. Foto: Pexels.

5. Museo Subacuático de Arte

Páčil sa vám seriál Walking Dead? Ak áno, túto atrakciu rozhodne musíte vyskúšať! Pri potápaní v podmorskom múzeu (Museo Subacuático de Arte) neďaleko Isla Mujeres si prídete na svoje. V projekte sa snúbi umenie s ekológiou. Pod morskou hladinou sa totiž nachádza cez 500 sôch, ktoré sú z PH neutrálneho cementu a slúžia na uchytenie koralov. Riasy a koraly na tvárach sôch navodzujú dojem, že skutočne plávate pomedzi stovky živých mŕtvol. Fakt si to treba skúsiť…

potápanie v podmorskom múzeu

Potápanie medzi sochami je zážitok ako z iného sveta. Foto: Pexels, úprava: Radovan Hýbl.

Chcete sa naučiť surfovať? Tak lepšiu príležitosť ako na Oahu ťažko niekde dostanete. Viac o najľudnatejšom ostrove Havaja sa dozviete v článku Oahu – skutočný poklad Tichého oceánu.

Zhodnotenie destinácie

  • Náklady 70% 70%
  • Bezpečnosť 75% 75%
  • Zdravotná starostlivosť 40% 40%
  • Doprava 60% 60%
  • Zábava 99% 99%
  • Klimatické podmienky 85% 85%
  • Kultúra a komunita 60% 60%

Víza a povolenia

Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu, môže do Mexika cestovať bez víz za účelom turistiky, alebo obchodu na dobu nie dlhšiu ako 180 dní. Pri príchode do Mexika cestujúci musí predložiť dokumenty potvrdzujúce dôvod jeho pobytu a dôkaz o dostatku finančných prostriedkov na pobyt. Aktuálnosť informácie si preverte na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Záverečné zhodnotenie

Cancún je skutočne jedinečné miesto, kde sa stretáva luxus a exotika. Miesto, kde môžete objavovať majestátne ruiny starovekých civilizácií a zároveň si užívať azúrové pláže Karibského mora. V tomto cestovateľskom raji nájdete všetko, čo si vaše srdce želá – od dobrodružstva až po oddych a relaxáciu. Cancún je skutočne destinácia, ktorá zanechá stopu vo vašom srdci a duši navždy.

  • Celkové zhodnotenie 70% 70%

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.