Jar je tu – ideálny čas na to, aby sme vytiahli bicykle z garáží, či pivníc. Milovníci teplejšieho počasia, ale aj cyklisti, sa určite potešili tomu, že nám zima skončila o čosi skôr. Slnečné lúče a vyššie teploty nás priam lákajú užívať si krajinu zo sedla bicykla.

Pre niekoho je bicykel dopravný prostriedok do práce, pre niekoho prostriedok na športovanie a pre niekoho zas relax a hobby – cyklistika je pre každého, bez ohľadu na vek či pohlavie. A má ešte jeden skvelý bonus k tomu – ak chceme urobiť niečo pre svoje zdravie, jazda na bicykli je na to ideálna.

Cyklistika, ako komplexná aktivita, zahŕňa nielen potrebu fyzickej výdrže a technických zručností, ale má v sebe aj určitý emocionálny rozmer. Ponúka široké spektrum zážitkov pre každého nadšenca, od jazdy v kľude po malebných vidieckych cestách až po vzrušujúce horské trasy plné adrenalínu. Niet divu, že sa, pre mnohých z nás, stáva neodolateľným druhom športu a preniká do nášho každodenného života.

Aký typ bicykla si vybrať, na čo všetko pri jazde na bicykli nezabudnúť a aj to, ako sa na jar na cyklistiku vhodne obliecť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

jazda na horskom bicykli

Foto: Pexels

Kupujete bicykel? Toto sú najpredávanejšie modely tejto jari!

Aj vás pohltila vášeň k horskej cyklistike? Horský bicykel MTB ST 120 BLACK BLUE 27,5″ je ideálny model na vaše prvé cyklistické výjazdy! Aj napriek tomu, že patrí do nižších cenových kategórií, má skutočne čo ponúknuť.

Konštrukčný základ pre bicykel tvorí pohodlný rám, ktorý bol dizajnérmi navrhnutý pre zjednodušené nasadanie. Konštrukcia rámu je zo 100 % hliníka. Jeho náklon bol navrhnutý tak, aby udržal chrbát cyklistu vo vzpriamenej polohe, zatiaľ čo skrátená zadná základňa zaisťuje dobrú obratnosť bicykla v zákrutách.

Z hľadiska prevodov rýchlostí, bicykel ponúka vynikajúce zjednodušenie. Keďže ide o 1-prevodník s 9 rýchlosťami, na riadidlách má iba jednu páčku. Nad prehadzovaním tak už nemusíte rozmýšľať. Zrýchlenie na rovine a jednoduché zdolanie stúpania je v tomto prípade bez kompromisov.

Bicykel ponúka aj predné odpruženie so zdvihom 80 mm, ktoré je vhodné najmä na horské chodníky s miernymi nerovnosťami. Tvrdosť si môžete jednoducho nastaviť podľa vlastných potrieb. Vďaka vstavanej technológii stačí, ak si nastavíte vašu hmotnosť (od 55 kg do 105 kg) priamo kolieskom na vidlici.

Kolesá ST 120 sú tolerantné a robustné zároveň. Majú 19 mm ráfiky, dvojitú stenu, 28 špíc a rozmer 27,5 palcov. Keďže prvé výjazdy prebiehajú väčšinou na suchom povrchu, najvhodnejšie sú plášte DRY 27,5 × 2,0. Ich optimálny výkon zaisťuje stredová časť s rovným povrchom, zatiaľ čo bočný dezén zaisťuje dobrú priľnavosť v zákrutách.

Bicykel má aj dvojité mechanické kotúčové brzdy 160 mm vpredu aj vzadu pre výkonné a postupné brzdenie. Brzdové páčky sú hliníkové, presné a ľahko sa uchopia. Na brzdenie preto stačia iba dva prsty.

Riadenie bicykla je veľmi pohodlné a prístupné vďaka predstavcu, ktorý bol naklonený o 10° dohora. Vyznačuje sa tiež vysokou stabilitou a dobrou ovádateľnosťou. Gripy sú z materiálu „soft touch“, ktorý zabezpečuje dobrú priľnavosť, jemnosť a príjemnosť na dotyk.

Pripevnenie sedla modelu zváraním zabraňuje akémukoľvek pohybu počas jazdy. Výšku sedla si ľahko nastavíte vďaka oceľovej sedlovke s dĺžkou 350 mm alebo 400 mm (v závislosti od veľkosti). Priemer znížený na 27,2 mm dodá vášmu sedlu prirodzenú flexibilitu o 30 % vyššiu v porovnaní s bežným riešením.

Horský bicykel má ploché pedále z tvrdej živice pre viac ľahkosti a bezpečia. Ak sa vám noha náhodne zošmykne z pedála, náraz nie je taký bolestivý.

Horský bicykel MTB ST 120

Horský bicykel MTB ST 120 BLACK BLUE 27,5″. Zdroj: Decathlon.

Ak ste však skôr fanúšikom cestnej cyklistiky, pozrieť sa môžete na ďalší bestseller z radov Decathlonu. Ide o cestný bicykel TRIBAN RC 120. Za neuveriteľnú cenu vám ponúka skutočne veľa muziky.

Perfektný dizajn bicykla pripomína výrazne drahšie modely. Tento univerzálny model ponúka pohodlnú geometriu pre umožnenie rovnejšej polohy pri sedení. Bicykel má prehadzovačku s 2×8 rýchlosťami. Vynikajúca ergonómia prevodných páčok zabezpečuje príjemné a pohodlné uchopenie pre každú ruku. Nechýbajú ani kvalitné kotúčové brzdy. Karbónová vidlica prináša ľahšie a presnejšie riadenie. Kolesá sú z hliníka a majú osadené oceľové skrížené špice pre vyššiu odolnosť. Plášte sú zodolnené nylonovou ochranou proti prepischnutiu. Bicykel má vo výbave aj predné a zadné osvetlenie a zvonček.

S dizajnovým cestným bicyklom TRIBAN RC 120 si jazdu skutočne užijete. Neváhajte sa vydať na cesty za dobrodružstvom a zlepšovať svoje výkony. Vďaka výhodnej cene už nemusíte robiť kompromisy.

A čo menší cyklisti?

Nezabúdajte ani na svoje deti. Ten najlepší zážitok vám totiž cyklistika prinesie, keď si ju užijete s celou svojou rodinou. Pre deti je ako stvorený

Detský bicykel ST 500 YELLOW RR 24″. Tento model bol vytvorený pre cyklistov vo veku od 9 do 12 rokov (135 až 150 cm), ktorí chcú pravidelne jazdiť v rôznorodom prostredí.

Pevný oceľový rám s kratšou zadnou základňou zaisťuje lepšiu dynamiku bicykla a jeho ľahšie ovládanie. Vďaka zdvihu prednej vidlice zas hravo zdolá všetky prekážky (korene, štrk, kamene atď.). Bicykel je vybavený 2 otočnými rukoväťami, ktoré uľahčujú prehadzovanie 18 rýchlostí. O účinné brzdenie sa postarajú 2 brzdové špalíky typu V-Brake. Starostlivo navrhnuté športové sedlo sa prispôsobí detskej postave. Má plastovú škrupinu vzadu (bumper), ktorá chráni dieťa pred prípadnými nárazmi. Pre maximálne pohodlie je horský bicykel vybavený šikmým predstavcom. Poloha malého cyklistu na bicykli je mierne zvýšená, aby lepšie predvídal svoju trajektóriu. Nové stredové zloženie má kľuky prispôsobené detským nohám. Vďaka stredovému obloženiu možno pedálovať jednoduchšie. Kľuka je pokrytá ochranou, ktorá zabraňuje kontaktu s kovovou časťou.

Horský bicykel je vybavený zvončekom, svetlami, reflektujúcimi odrazkami na kolesách a plochými pedálmi. Rám je kompatibilný s ďalšími doplnkami značky B’TWIN, ako napr. predným a zadným blatníkom, stojanom, držiakom na fľašu, podsedlovou cyklotaškou, či pomocnými kolieskami.

Detský bicykel ST 500

Detský bicykel ST 500 YELLOW RR 24″. Zdroj: Decathlon.

Povinná výbava bicykla – čo všetko do nej patrí?

Či ste už tento rok stihli prvú jazdu alebo sa na bicykel ešte len chystáte, nasledujúce riadky vám pripomenú, čo vám počas každej jazdy na bicykli nesmie chýbať.

Ak sa chystáte „bajkom“ na nákup, vychádzku alebo na cestu do práce, nepodceňujte bezpečnosť, pravidlá cestnej premávky, ale skontrolujte si aj povinnú výbavu bicykla. Viete, čo všetko do nej patrí? Povinnú výbavu určuje § 30 Vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby Slovesnkej republiky č. 138/2018 Z. z. v znení neskorších predpisov. Každý bicykel musí byť pred vstupom do cestnej premávky vybavený nasledovne:

  • Musí mať dve funkčné, od seba nezávislé, brzdy, t. j. prednú a zadnú brzdu. Pred vstupom do cestnej premávky si preto nezabudnite skontrolovať ich funkčnosť. Myslite aj na to, že zakončenia ovládacích páčok bŕzd musia mať hrany obalené materiálom pohlcujúcim energiu.
  • To isté platí aj pre voľné konce rúrok riadidiel, ktoré navyše musia byť aj spoľahlivo zaslepené.
  • Do povinnej výbavy patria aj odrazové sklá, konkrétne biele predné, červené zadné a oranžové bočné odrazové sklá umiestnené na oboch stranách pedálov a na lúčoch predného, zadného alebo oboch kolies (minimálne jedno z každej strany). Odrazové sklá môžu byť nahradené reflexnými prvkami na oblečení a kombinované so svietidlami príslušnej farby.

Počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť bicykel navyše vybavený nasledovnými zariadeniami:

  • svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom,
  • svietidlom svietiacim dozadu červeným svetlom,
  • zdrojom elektrického prúdu (so zásobou energie na zabezpečenie svietivosti svietidiel po dobu minimálne 1,5 hodiny), teda batériou alebo dynamom. Svietidlá musia byť viditeľné minimálne na vzdialenosť 150 metrov.

Pred začiatkom sezóny si skontrolujte aj pneumatiky a ráfiky. Podľa vyhlášky totiž nesmú vykazovať žiadne trhliny, praskliny, ani zjavné deformácie.

Pri cyklistoch mladších ako 15 rokov je potrebné výbavu rozšíriť aj o ochrannú cyklistickú prilbu. Stanovuje to § 55 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Odborníci však dôrazne odporúčajú, aby ochrannú prilbu používali všetci cyklisti, či už počas jazdy v obci alebo mimo nej. Ide totiž o jediný významný ochranný prvok. Treba si uvedomiť, že cyklista je najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky a absencia ochranných prvkov tomu napomáha. Na škodu rozhodne nie sú ani cyklistické chrániče.

Okrem povinnej výbavy existuje aj odporúčaná výbava, ktorá zahŕňa najmä:

Cyklistické oblečenie pre mužov, ženy a deti – prečo je dobré si ho zaobstarať?

Aj keď nám jar tento rok začala o čosi skôr, stále to nič nemení na tom, že počasie je v tomto období vrtkavé – raz je teplejšie, inokedy chladnejšie, potom zas prší alebo fúka studený vietor. Aby vás počas jazdy na bicykli nezaskočili vrtochy jarného počasia, pozrite sa, aké oblečenie na bicykel sa doma oplatí mať.

pánska zimná bunda st 500 na horskú cyklistiku

Pánska zimná bunda st 500 na horskú cyklistiku. Zdroj: Decathlon.

Ako si vybrať kvalitné cyklistické oblečenie – pre mužov, ženy aj pre deti

Kvalitné oblečenie na bicykel je špecifické svojím strihom i funkcionalitou. Priedušný materiál vám zaručí odvod vlhkosti, čo oceníte najmä v lete, na jar zas treba dbať na dostatočné vrstvenie oblečenia, aby ste boli teplo oblečení, no zároveň tak, aby ste sa nespotili. Kľudne tu pomôže jedna vrstva oblečenia do zálohy, ktorú si zabalíte do ruksaku a v prípade potreby ju vytiahnete a oblečiete.

Vhodne zvolené cyklooblečenie vás udrží v suchu a v teple za každých okolností. Malo by byť dostatočne priliehavé, priedušné a vetruvzdorné, prípadne vodeodolné. Najmä na jar treba mať na pamäti, že vzduch po zime je ešte chladný a jarné slnko pomerne zubaté – môže sa vám zdať, že je teplo, no zdanie môže klamať. Najchladnejšie bývajú rána a večery – prispôsobte preto svoje oblečenie času a samozrejme terénu, v ktorom sa chcete bicyklovať.

dámska nepremokavá bunda expl 700 na horskú cyklistiku

Dámska nepremokavá bunda expl 700 na horskú cyklistiku. Zdroj: Decathlon.

Cyklistické dresy, tričká a bundy

Základnou vrstvou pri jazde v jarnom počasí pre každého cyklistu, aj tých najmenších, je dozaista cyklistické tričko či termobielizeň, ktoré vás nielen ochránia pred zimou (držia teplo pri tele), ale tiež dobre odvádzajú vlhkosť. Na vrch funkčného cyklistického trička si môžete obliecť cyklistický dres s dlhým rukávom (alebo ním môžete nahradiť tričko), ktorý perfektne priľne na telo bez toho, aby vás tlačil a obmedzoval v pohybe.

Cyklodresy pre ženy, mužov a deti z Decathlonu sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré izolujú chlad a udržia vaše telo v suchu. Sú priedušné, no zároveň odpudzujú vodu, takže sa nemusíte báť aj jarného dažďa.

Okrem dresov a tričiek sa vám zíde aj cyklistická bunda, ktorá vás ochráni pred chladom, vetrom a dažďom a jej hlavnou úlohou je udržiavať optimálnu telesnú teplotu za akýchkoľvek podmienok – ak ju budete mať vy alebo vaše dieťa na sebe, nemalo by dochádzať k prehrievaniu organizmu, ani k úniku tepla. Výhodou je, že si ju môžete pri stúpaní do kopca jednoducho rozopnúť alebo vyzliecť.

Cyklistické čiapky, šiltovky, čelenky, nákrčníky, rukavice – pre ženy, mužov a deti

Nielen deti, ale aj dospelí by počas jarného bicyklovania mali pod prilbou mať cyklistickú čiapku, ktorá vašu hlavu a uši dokonale ochráni pred vetrom, zimou a vlhkosťou a navyše, jej nosenie je pohodlné.

Krk zas ochráni cyklistický nákrčník – pred vetrom, chladom, skvele odvedie vlhkosť a rýchlo schne. Nákrčníkom si tiež ľahko prekryjete dýchacie cesty a nenadýchate sa studeného vzduchu.

Cyklistické rukavice sú tiež skvelým doplnkom, ktorý by pri vašej cyklojazde nemal chýbať. Priedušné cyklorukavice ochránia celé vaše ruky – v našej ponuke nájdete rukavice pre deti aj pre dospelých – v závislosti od bicyklov, terénu či teploty, stačí si len vybrať.

cyklistka na horskom bicykli

Foto: Pexels

Cyklistické nohavice a cyklistické návleky

Vrch by sme mali, teraz sa pozrime na spodnú časť tela. Ak chcete mať nohy počas cyklistiky v optimálnej teplote a to aj v nepriaznivom počasí, isto sa vám hodia kvalitné cyklistické nohavice, ktoré vaše nohy ochránia pred chladom, vetrom a vlhkým počasím.

Dĺžku nohavíc si môžete zvoliť podľa počasia, krátke nohavice zas môžete doplniť o cyklistické návleky, ktoré sú nepremokavé, vyrobené z neoprenu alebo pogumovaného laminátu, ktoré poskytujú izoláciu a odolnosť voči vode.

decathlon všetko pre cyklistov

Decathlon – všetko pre cyklistov pod jednou strechou

V cyklistike nachádzame aj niečo viac ako len o šport. Ide aj o vášeň, slobodu a príležitosť pripojiť sa k prírode a oddýchnuť si od každodenných starostí. Každý otočený pedál nás posúva vpred nielen fyzicky, ale aj emocionálne a mentálne. V cyklistike často nachádzame aj inšpiráciu k prekračovaniu hraníc a k dosahovaniu cieľov. Učí nás vytrvalosti a húževnatosti. Nech už je vaša cyklistická cesta akákoľvek, nezabudnite si užívať každý jej moment.

Dôvodom, prečo je cyklistika dlhodobo jednou z najobľúbenejších fyzických aktivít je aj fakt, že stať sa cyklistom je dnes veľmi jednoduché. Stačí si vybrať správny bicykel, vyraziť a užiť si jazdu naplno. Bez ohľadu na dôvod, prečo ste sa rozhodli sadnúť si na sedlo bicykla, všetko potrebné pre cyklistiku nájdete v Decathlone. Široký výber kvalitných produktov uspokojí ako začínajúcich jazdcov, tak aj skúsených nadšencov cyklistiky. Vyskúšajte a presvedčte sa sami!

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Decathlon. Ak vás zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.