Keď sa povie „veľký koncert“, mnohým napadne Bratislava, iným možno Košice. Málokto však vie, že aj Prešov, tretie najväčšie mesto Slovenska, bolo v posledných dekádach dejiskom výnimočných rockových a metalových koncertov. Miestne publikum je známe nadšením, autenticitou a oddanosťou. Aj vďaka tomu sa niektorí interpreti opakovane vracajú a označujú Prešov za jedno z najvďačnejších publík v strednej Európe.

Zaspomínajme si na šesť takýchto akcií, ktoré si ľudia z Prešova pamätajú dodnes

Jethro Tull (1997)

V deväťdesiatych rokoch, keď bol rock na ústupe a domáce publikum sa orientovalo na iné žánre, sa v Prešove odohral jeden z najvýznamnejších koncertov dekády. Na amfiteátri vystúpila legendárna britská kapela Jethro Tull, známa svojím osobitým prepojením rocku, folku a klasickej hudby.

V dobovom reporte zo SME sa písalo:

Viac ako desaťtisícové publikum, ktoré prišlo nielen z rôznych kútov Slovenska, ale aj z Poľska a Maďarska, vytvorilo neopakovateľnú atmosféru. Dobová tlač koncert opísala ako „hudobnú udalosť roka“, vyzdvihujúc presný štart, výber repertoáru i emocionálne spojenie medzi kapelou a fanúšikmi. Samotní hudobníci neskôr označili Prešov za jedno z najživších miest v rámci vtedajšieho turné. Koncert Jethro Tull v Prešove sa tak zapísal do pamäti ako dôkaz, že aj v menších mestách môže vzniknúť svetová hudobná udalosť.

Zdroj: sme.sk

Freedom Call & Gamma Ray (2010)

Na prelome februára 2010 zažil prešovský Dom odborov explóziu melodického metalu. Nemecké formácie Freedom Call a Gamma Ray spojili sily v rámci turné Ride of the Shadowking a ponúkli fanúšikom nezabudnuteľný večer. Freedom Call si získali prítomných pozitívne ladeným „happy metalom“, ktorého cieľom je šíriť radosť, optimizmus a silu. Napriek menšiemu priestoru pódia bola energia vystúpenia obrovská.

Spevák Chris Bay nezabudol ani na slovenské publikum – úvod večera odľahčil humorom: „Dobrý večer Prešov. Dnes budeme pit slivovica – the best drunk of the world.“ Zaujímavosťou je, že išlo o posledné turné s bubeníkom Danom Zimmermannom, čo dodalo koncertu historický rozmer.

Následne prišli Gamma Ray s frontmanom Kaiom Hansenom. Samozrejmosťou boli novinky aj staré klasiky. Výborným doplnkom večera bola talianska predkapela Secret Sphere. Svojím výkonom príjemne prekvapila aj tých, čo ich predtým nepoznali.

Stratovarius & Helloween (2011)

Metalová komunita na východnom Slovensku zažila v apríli 2011 skutočný sviatok. Po menších problémoch dorazili dve veľké mená európskeho power metalu – fínski Stratovarius a nemeckí Helloween. Akcia sa konala v tamojšej Mestskej Hale. Spevák Timo Kotipelto podal vynikajúci výkon, a to aj napriek nedávno prekonanému zápalu hrdla. Bubeník Jörg Michael odohral jeden zo svojich posledných koncertov v plnej forme.

Helloween, propagujúci album 7 Sinners, predviedli taktiež skvelé vystúpenie. Spevák Andi Deris ukázal, že zvládne nielen vlastný repertoár, ale aj ikonické piesne Michaela Kiskeho. Publikum si koncert užívalo naplno a skvelá interakcia medzi hudobníkmi a fanúšikmi ešte viac umocnila zážitok.

Gitarista Michael ,,Weiki“ Weikath dostal od Andiho titul ,,Most crazy man in Germany“.

Avantasia (2019)

Tobias Sammet a jeho projekt Avantasia si pre začiatok svetového turné k albumu Moonglow vybrali práve Prešov – čo bolo skvelé gesto voči slovenskému publiku. Koncert sa uskutočnil v Tatran Handball Aréne a trval viac než tri hodiny. Išlo o výpravné predstavenie, ktoré spájalo prvky rockovej opery, metalu a teatrálnosti.

Hoci chýbali stálice ako Michael Kiske či Amanda Somerville, ich miesta dôstojne zaplnili Geoff Tate (ex-Queensrÿche), Adriene Cowan a Ina Morgan. No nechýbali stáli členovia ako Eric Martin či Sascha Paeth. Výsledkom bol večer plný emócií, svetiel, silných hlasov a mohutných zborových refrénov.

Nazareth (2020)

Rok 2020 vošiel do dejín ako obdobie, keď sa svet takmer zastavil – a s ním aj živá kultúra. No tesne pred zavedením pandemických opatrení sa v Prešove stihla uskutočniť jedna z mála väčších hudobných akcií – koncert škótskej rockovej legendy Nazareth. Daná formácia vystúpila 6. marca v športovej hale Hotelovej akadémie a opäť potvrdila, že klasický rock má na Slovensku stále podporu.

Aj keď už kapela nevystupovala s pôvodným spevákom Danom McCaffertym, jeho nástupca Carl Sentance si publikum získal svojím presvedčivým výkonom a rešpektom k odkazu tejto legendy. Vypredaná hala, silné emócie a skvelý hudobný výkon boli dôkazom, že aj po dekádach má Nazareth čo povedať. Predkapely Metalinda a Turbo vhodne doplnili dramaturgiu večera. V kontexte roku 2020 išlo o jeden z posledných veľkých koncertov na Slovensku pred úplným lockdownom – čo mu dodáva zvláštnu historickú váhu.

Progres 2 (2025)

A na záver si zaspomíname aj na tohtoročnú akciu českej legendy progresívneho rocku Progres 2. Presne 7. marca dorazili do jedného z najlepších tamojších klubov Stromoradie. Keďže ide o skutočnú československú legendu, tak  hneď ako Páni Muzikanti vyšli na scénu, frontman Pavel Váně zavtipkoval, že ešte v šatni hútali, kedy naposledy hrali v Prešove. Pravdepodobne to bolo ešte niekedy v 80. rokoch.

Najväčší ohlas medzi publikom mali piesne z legendárnej LP Dialog s Vesmírem. Napriek vysokému veku členov to bol úžasný koncert. Bubeník Zdeněk okrem svojho nástroja zvládal aj spev, aj drsné pasáže (řev) a popri tom hral aj na flaute.

Záver

Týchto päť koncertov je dôkazom, že aj mimo hlavného prúdu môže vznikať nezabudnuteľná kultúrna skúsenosť. Východ Slovenska má silnú hudobnú komunitu, oddané publikum a potenciál, ktorý si zaslúži pozornosť promotérov i samotných interpretov. Jednoducho, Prešov patrí na medzinárodnú koncertú mapu. Kto vie – možno ďalšia legenda príde práve sem.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.