Potrebujete nájsť doma vhodné miesto, kde sa budete vedieť sústrediť na prácu a rozvíjať vaše kreatívne myslenie? Práca z domu je populárna vo svete aj u nás. V poslednom období sa do popredia dostáva takzvaný hybridný home office model – mix práce z domu a v kancelárii. Mnohí k takejto forme práce inklinujú, iní zase preferujú ľudskú spoločnosť alebo prácu v kolektíve. Každá práca má svoje výhody aj nevýhody, rovnako je to aj s prácou z domu. Pre niekoho môže predstavovať menej stresu, keďže za chrbtom vám nestojí váš nadriadený. Ak však okolo vás pobehujú ostatní členovia rodiny, môže to na vás pôsobiť rušivo. Treba si vždy stanoviť jasné pravidlá a nabiť sa poriadnou dávkou sebadisciplíny. V prvom kroku je dôležité zvážiť umiestnenie vašej pracovne, zvoliť správne vybavenie tak, aby vám práca išla od ruky aj v pohodlí domova. Prinášam vám pár tipov, na ktoré treba myslieť pri zriaďovaní domácej pracovne…

Aký vplyv má miesto na váš výkon?

V prípade, že aj vy fungujete v režime home office alebo máte vlastnú firmu, ktorú manažujete z domu, máte šťastie. Pretože miesto, kde pracujete má veľký vplyv na efektivitu práce.

Domácu kanceláriu si môžete zariadiť podľa svojho štýlu a vkusu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne. Správne zvolený priestor, nábytok, farby a doplnky môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť váš pracovný výkon. Každá pracovňa by však mala byť zariadená tak, aby pôsobila harmonicky a podporovala vaše tvorivé myšlienky. Poďme sa spoločne pozrieť, kde začať.

domáca pracovňa s pracovným stolom

Foto: Pexels.

Existuje jednoduchý recept na dosiahnutie radosti a spokojnosti. Stavte na bytový minimalizmus a zbavte sa zbytočností. Viac o tomto fenoméne sa dozviete v článku Minimalizmus v byte. Menej je niekedy viac.

Ako nájsť to správne miesto v dome či byte?

Pri výbere správneho miesta zohľadnite fakt, či vaša práca vyžaduje osobný kontakt s ľuďmi. Ak áno, najideálnejším riešením pracovne je samostatná miestnosť. Ak to nie je možné, kanceláriu zriaďte čo najbližšie ku vchodu bytu alebo domu. Dôvod je ten, že ak v nej budete organizovať osobné stretnutia s klientmi, udržíte si tak čo najviac súkromia. Nezabudnite, že vaša práca by nemala ovplyvňovať zvyšok rodiny.

Ak bývate v dome, tak pravdepodobne s vyčlenením vhodnej miestnosti nebudete mať najmenší problém. Náročnejšie to môže byť v byte, kde máte určité priestorové obmedzenia. Nezúfajte, pretože domácu kanceláriu si dokážete zariadiť aj v malom priestore, napríklad vyčlenením pracovného kútika v spálni či obývačke.

Doprajte si pri práci pokoj a orientujte ju v tichej časti vášho obydlia. Je dôležité, aby ste zostali sústredení a mohli nerušene pracovať. Okrem tichého prostredia, situujte pracovný priestor tam, kde dopadá najviac prirodzeného svetla, to vás bude s istotou nabíjať pozitívnou energiou každý deň.

Vyberte si vhodný nábytok a doplnky

Dominantným kúskom nábytku v každej pracovni je písací stôl. Na výber máte rôzne varianty prevedenia – s úložným priestorom alebo bez, so zásuvkami alebo otvoreným priestorom, rohový alebo klasický. Typ a veľkosť stola vždy prispôsobte priestorovým možnostiam miestnosti.

Ak budete okrem pracovných dokumentov a kancelárskych pomôcok potrebovať aj miesto na notebook alebo tlačiareň, zvoľte radšej rohovú verziu stola. Rohový kancelársky stôl Kiana ponúka dostatok priestoru na rozkladanie papierov a vstavané zásuvky na odkladanie vecí. Jeho dizajn je navrhnutý tak, že sa dá ľahko skombinovať do ktoréhokoľvek interiéru. Na odkladanie kancelárskeho príslušenstva môžete využiť úložný priestor, ktorého nikdy nie je dosť.

rohový kancelársky stôl Kiana

Ak chcete investovať nielen do zariadenia kancelárie, ale aj do svojho zdravia, vybrať by ste si mali ergonomický nábytok. Je navrhnutý tak, aby ste pri práci predchádzali vzniku zdravotných problémov – bolestiam chrbta, krčnej chrbtice a svalov.

Ergonomický písací stôl Massive je skvelou variantou pre tých, ktorí trávia príliš veľa času sedením v kancelárii. Jeho originálne prevedenie s prírodným vzhľadom bude okrasou každého pracovného priestoru. Je výškovo nastaviteľný a prispôsobiť si ho môžete podľa svojej potreby. Zmeny polohy pri práci vám môžu priniesť vyššiu produktivitu práce – ak budete pociťovať ospalosť, pozícia v stoji vám môže pomôcť znížiť únavu. Pracovná plocha stola poskytuje dostatok miesta na prácu. Písací stôl Massive je praktický a zároveň štýlový, ktorý sa svojím dizajnom jednoducho začlení do každého interiéru.

kancelársky stôl Massive

Nábytok musí byť funkčný a zároveň praktický

Podobne ako pri výbere písacieho stola je nevyhnutné zvážiť vhodný výber kancelárskej stoličky. Dbajte najmä na to, aby spĺňala náležité ergonomické vlastnosti. Preto čím viac hodín budete na nej sedieť, tým kvalitnejšia by mala byť. Dizajn a farebné prevedenie nie je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní.

Taká, ktorá bude slúziť nielen vašej práci, ale aj zdraviu je napríklad ergonomická stolička Boss. Je vyvinutá tak, že napomáha správnemu držaniu tela. Aj po niekoľkých hodinách práce sa vám bude sedieť pohodlne. Stabilná konštrukcia, vysoké operadlo a presun na kolieskach zabezpečí vysoký komfort. Okrem toho si môžete pomocou páky nastaviť výšku sedadla podľa vašich predstáv. Pevné opierky poskytujú dobrú ergonomickú oporu a znižujú únavovú bolesť vašich rúk.

kancelárska stolička Boss

Doplnky ako súčasť domácej kancelárie

I keď prirodzené osvetlenie je základ, v každej kancelárii sa nevyhnete ani umelému osvetlenie. Na každom pracovnom stole preto nesmie chýbať stolná lampa. Výbornou voľbou sú LED žiarovky, ktoré poskytujú dostatok svetla a sú zároveň šetrné. LED stolná lampa od výrobcu Nowodvorski skrýva v sebe niekoľko funkcií. Dokážete meniť farbu svetla a regulovať jeho intenzitu. Navyše má zabudovanú funkciu bezdrôtového nabíjania. Bez problémov si nabijete svoj mobilný telefón položením na základňu lampy. Všetky funkcie jednoducho ovládate dotykovým vypínačom.

stolná LED lampa s bezdrôtovou nabíjačkou na mobil

Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.

Pracovňu však zbytočne nezahlcujte módnymi doplnkami a zvoľte radšej zelené rastliny. Vyberte si tie, ktoré sú nenáročné na pestovanie. Ich prítomnosť vám môže priniesť priaznivé účinky. Dokážu filtrovať vzduch a sú schopné pohlcovať elektrosmog, čo sa určite hodí do každej kancelárie nabitej elektronickými zariadeniami.

pracovný stôl obklopený rastlinami

Foto: Pexels.

Ďalším doplnkom, ktorý môže byť nielen dizajnérskym kúskom, ale aj praktickým doplnkom sú regály, police a úložné priestory. Umiestnite ich do kancelárie vtedy,  ak ste nútení rozšíriť priestor napríklad na zakladače a knihy. Získate tiež miesto, kde môžete odstrániť všetky veci, ktoré nepotrebujete mať po ruke každý deň. Pomôžu vám udržať čistý pracovný stôl a organizovaný poriadok v pracovných dokumentoch.

Ak si zariaďujete svoj pracovný priestor v novej miestnosti, zvážte aj výber vhodných farieb na steny. Odporúčam vybrať svetlejšie odtiene, ktoré dodajú interiéru príjemný vzhľad. Celá miestnosť bude tak pôsobiť vzdušne a otvorene.

Odporúčanie na záver

Nezabudnite, že pracovný stôl a kancelárska stolička sú neoddeliteľnou súčasťou  každej domácej kancelárie, do ktorých sa oplatí investovať. Ich správnym výberom môžete očakávať niekoľkonásobnú návratnosť z hľadiska fyzického a mentálneho pohodlia. S ostatnými doplnkami si veľké starosti robiť nemusíte, vyberajte len tie, ktoré sú pre vašu prácu nevyhnutné. Vsaďte rozhodne na praktickosť a svoj vlastný vkus. Dôležité je, aby ste sa v nej cítili príjemne, pretože len vaša spokojnosť dopomôže k splneniu každodenných pracovných cieľov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.