Zdravie je bez najmenším pochýb tým najcennejším čo človek má a aj preto sú zdravie a vitalita často na poprednom mieste záujmu každého jedinca. Vďaka novým objavom v oblasti výživy máme k dispozícii „zázračné“ ingrediencie, ktoré môžu posilniť naše telo a umožňujú nám dosiahnuť optimálne zdravie. Tieto superpotraviny, ako ich nazývame, nie sú len novým trendom, ktorým sa nás snažia výživoví poradcovia zaujať, ale skutočným zdrojom zdravia a vitality. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo považujeme za superpotraviny a aké majú účinky na náš blahobyt!

Čo sú to superpotraviny?

Možno ste už o superpotravinách počuli a pýtate sa čo je na nich také super? Sú to potraviny, ktoré sú bohaté na živiny, vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie látky, ktoré môžu mať prospešné účinky na naše telo a zdravie. Superpotraviny sú starodávne a boli používané po celé stáročia v tradičných kuchyniach rôznych kultúr. Teraz však získavajú pozornosť aj v modernej vede a medicíne, a to z dobrých dôvodov.

Cítite sa po zime vyčerpane? Chcete definitívne skoncovať s jarnou únavou. Prečítajte si článok Jarný detox  – 8 účinných tipov na naštartovanie tela a mysle a zistite ako na to.

Superpotraviny pre lepšie zdravie

Určite mi dáte za pravdu, že žijeme v uponáhľanom svete, kde sa stretávame so stresom, nezdravým stravovaním a rýchlym tempom života, a práve preto je dôležité hľadať spôsoby, ako posilniť naše zdravie a podporiť naše telo. Superpotraviny sú preto skvelou voľbou a dokonca majú vedecky preukázané zdravotné prospešné účinky a môžu byť skvelým doplnkom k vyváženej strave.

superpotravina kurkuma

Foto: Pexels

Obľúbené superpotraviny

Jednou z najznámejších superpotravín je oranžovo-žltý prášok kurkumy, ktorá má silné protizápalové vlastnosti a je bohatá na antioxidanty. Používa sa ako farbivo a dochucovadlo, a to najmä v ázijskej kuchyni, taktiež je známa ako karí a má dlhú tradíciu aj v ajurvédskej medicíne. Ďalšou obľúbenou superpotravinou je avokádo, ktoré obsahuje zdravé tuky a  vitamíny C, K, H, B3 a B5, ktoré sú prospešné pre srdce a mozog. V primeranom množstve je vhodné aj pri diéte, a to ako náhrada masla či majonézy. Chia semiačka, sú ďalšou nie menej známou superpotravinou, ktoré sú bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Sú taktiež výborným zdrojom energie, sú ľahko stráviteľné a majú takmer univerzálne využitie. Z radu semiačok sú za superpotraviny považované aj goji semená, ktoré sú jednou z najpopulárnejších superpotravín v súčasnosti. V goji semenách sa nachádzajú vysoké koncentrácie vitamínu C, vitamínu A, vitamínu B2, železa, selénu a ďalších dôležitých živín. Tieto živiny môžu posilniť imunitný systém, zlepšiť zrak, podporiť zdravie pokožky a chrániť telo pred voľnými radikálmi.

superpotravina goji

Foto: Pexels

Ďalšie zdravé a chutné superpotraviny

K superpotravinám sa radí široká škála ovocia, zeleniny, orechov či iných potravín, ktoré nepochádzajú iba z ďalekých exotických krajín. Mnohé z nich sú k dispozícii aj v miestnych obchodoch a môžu byť súčasťou každodennej stravy. K ďalším superpotravinám teda patria:

 • tmavozelené listové rastliny (špenát, kel, šalát), ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálov (ako napríklad železo a vápnik) a antioxidantov,
 • brokolica a karfiol, ktoré sú bohaté na vitamín C a vlákninu, a preto sú skvelou voľbou pre posilnenie imunitného systému a na podporu tráviaceho systému,
 • bobule (maliny, čučoriedky, brusnice) sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a vlákninu,
 • ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín (losos, makrela, sardinky) sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre srdce a mozog,
 • ovocie a zelenina s vysokým obsahom vitamínu C (citrusy, paprika, kapusta) sú bohaté na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a podporuje zdravie kože.

Tieto superpotraviny môžu byť ľahko integrované do stravy a poskytujú množstvo živín, ktoré môžu podporiť celkové zdravie a pohodu. Skvelým benefitom je aj to, že mnohé z týchto superpotravín sú ľahko dostupné a nájdeme ich nie len v supermarketoch, ale aj na miestnych trhoch. Napríklad môžete pridať špenát do šalátov, pripraviť si smoothie s rôznymi druhmi bobúľ, pridať kurkumu do karí omáčok alebo si jednoducho vychutnať avokádo na chlebíčku.

Počuli ste už o fenoméne prerušovaného pôstu a jeho všestranných benefitov? To, či má skutočne také blahodárne účinky na naše zdravie ako sa všeobecne hovorí zistíte v článku Prerušovaný pôst a jeho pozitívny vplyv na zdravie.

maliny

Foto: Pexels

Superpotraviny s rozumom

Superpotraviny ponúkajú širokú škálu výhod a majú potenciál zlepšiť naše zdravie a posilniť imunitný systém. Obsahujú množstvo živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov, čo ich robí fascinujúcim doplnkom každodennej stravy. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že superpotraviny nemôžu nahradiť vyváženú stravu a zdravý životný štýl. Vyvážená strava, ktorá obsahuje rôznorodé potraviny, je stále kľúčom k tomu, že naše telo dostáva všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály potrebné pre optimálne fungovanie. Preto je vhodné zahrnúť superpotraviny do svojho jedálnička ako súčasť zdravého a vyváženého stravovania, čo nám pomôže dosiahnuť celkovú pohodu a vitalitu.

Superpotraviny v smoothie

Ako zaradiť superpotraviny do jedálnička? Nie je to nič náročné, práve naopak, vďaka tomu, že sú ľahko kombinovateľné existuje mnoho zdravých a chutných receptov. Ako bonus vám prezradím môj obľúbený smoothie recept, ktorým začínam svoj deň. Výborne sa hodí k sviežemu jarnému alebo letnému ránu, pretože vás nakopne a dodá potrebnú energiu.

Ingrediencie:

 • 1 banán
 • 1 lyžička chia semienok
 • 1 lyžička goji bobúľ
 • 1 lyžica mandľového masla (alebo kešu/arašidového masla)
 • hrsť špenátu
 • 1 šálka kokosového mlieka (alebo iného rastlinného mlieka)
 • pre extra pôžitok najmä v lete – ľadové kocky (voliteľné).

Postup:

Banán nakrájajte na kúsky a spolu mandľovým maslom, s chia semienkami, špenátom a goji bobuľami ho dajte do mixéra. Pridajte kokosové mlieko a ľadové kocky. Mixujte všetky ingrediencie do hladkej konzistencie. Ak je smoothie príliš husté, pridajte viac mlieka. Ak je príliš riedke, pridajte ďalšie ovocie alebo zeleninu (skvelo sa hodí aj jablko, hruška alebo uhorka). Nalejte do pohára a vychutnávajte si svoju dávku energie.

Toto smoothie je plné vitamínov, minerálov a antioxidantov zo špenátu, chia semienok a goji bobúľ. Mandľové maslo pridáva do smoothie krémovú textúru a dodáva zdravé tuky a kokosové mlieko mu dáva jemnú a krémovú chuť. Je to vynikajúci spôsob, ako začať deň plný energie a výživy!

dievča pije smoothie

Foto: Pexels

Superpotraviny môžu mať priaznivý vplyv na naše zdravie a pohodu. Ich pravidelné začlenenie do stravovania môže prispieť k podpore imunitného systému, k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a k dodaniu energie. Najlepšie výsledky dosiahneme kombináciou rôznorodých potravín a začlenením fyzickej aktivity do každodennej rutiny. Superpotraviny zohrávajú dôležitú úlohu ako súčasť zdravého životného štýlu, avšak ich účinok je najefektívnejší, keď sú súčasťou vyváženej stravy a aktívneho životného štýlu.

Hygge je škandinávsky recept na šťastný život. Inšpirujte sa výnimočným životným štýlom, ktorý vám umožní tešiť sa z maličkostí. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Hygge: životný štýl alebo recept na šťastie?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.