Počuli ste už o zimných záhradách? Sú to zasklené konštrukcie, ktoré sú pričlenené k budove. Zasklené preto, aby tento priestor tvoril akési spojenie s vonkajším svetom – prírodou, celoročne a teda aj v zime. Pritom zimné záhrady nie sú žiadnou novinkou. Už naši predkovia mali pri vchode do domu zasklený „gánok,“ ktorý sa v zime nevykuroval, no i tak tam mohli prezimovať niektoré rastliny. A na zasklenej verande sa začínala jar. Prvé slnečné lúče lákali obyvateľov domu na posedenie ešte skôr, ako vonku začalo byť príjemne. Už si to predstavujete aj vy? Poďme si o zimných záhradách povedať viac.
Čo je zimná záhrada a načo sa využíva?
Zimné záhrady sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Zimná záhrada dokáže byť štýlovým a funkčným priestorom domu, kde si počas chladných mesiacov môžete vychutnať šálku kávy, tráviť čas s rodinou či relaxovať v obklopení rastlín a byliniek.
Zimná záhrada môže byť sezónna a celoročná. Oba typy sa od seba odlišujú nákladmi na jej vybudovanie, frekvenciou používania či konštrukciou. Sezónnu zimnú záhradu najviac využijete od jari do jesene – vďaka nej si môžete predĺžiť letné dni a dopriať si príjemné posedenie na terase aj v prípade, že je vonku ešte na sedenie chladno.
Celoročná zimná záhrada zas disponuje výhrevným telesom a môžete ju využívať po celý rok. Je ideálnym miestom pre relax, aj pre pestovanie tropických rastlín počas celého roka.
Foto: Pexels
Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.
Zimná záhrada má najčastejšie tri základné využitia:
- Môže slúžiť ako súčasť obytného priestoru, ktorý môžete využívať po celý rok.
- Zimná záhrada môže slúžiť ako priestor na pestovanie rastlín a bylín.
- Rovnako tak zimná záhrada môže slúžiť ako energetický systém na využitie slnečnej energie.
Obývačka, jedáleň, fitko, herňa? Zimná záhrada má nespočetne veľa využití. Nech sa ju už rozhodnete využiť ju akokoľvek, vedzte, že pristavaním zimnej záhrady získate jedinečný presvetlený priestor, ktorý dokonale zapadne k vášmu domu a prostrediu. Poďte sa spolu s nami inšpirovať, na čo všetko môžete svoju zimnú záhradu využiť!
Potrebujete kvalitnú dizajnovú pergolu na vašu terasu? Ďalej už nemusíte hľadať, pretože štýlová, elegantná a moderná pergola Megan spĺňa očakávania aj tých najnáročnejších záhradných nadšencov. Pergola je vybavená lamelovou strechou s možnosťou filtrovať intenzitu svetla. Pridané moskytiéry a závesy vám zabezpečia ochranu pred hmyzom a potrebné súkromie.
Zimná záhrada ako predĺžená časť obývačky
Mať zimnú záhradu môže byť aj spôsob, ako zväčšiť svoj obytný priestor. Ak ju pristavíte k obývačke, prirodzene ju tak predĺžite a vďaka veľkým preskleným plochám sa razom zmení na panoramatický obraz, ktorý ozdobí váš interiér. V zimných záhradách bývajú väčšinou relaxačné zóny s pohodlnými kreslami, ležadlami alebo s knižnicou plnou obľúbených kníh.
Foto: Pexels
Použitím posuvných alebo otváracích okien si môžete zimnú záhradu ľahko zmeniť na terasu – vďaka zimnej záhrade si môžete slnko užívať o čosi dlhšie, ako keby ste sedeli vonku. Obývačka s terasou môže skvele poslúžiť ako „chill-out“ zóna na prevenciu voči stresu alebo na spomalenie šialeného kolobehu a naháňania sa za každodenným životom.
Zimná záhrada ako jedáleň
Keď využijete zimnú záhradu ako jedáleň, nielen, že si tak ušetríte priestor v dome, ale zároveň získate jedinečné miesto na rodinné raňajky, romantické večere či posedenia s rodinou a priateľmi. Ak si všimnete, zimné záhrady ako jedálne radi využívajú hotely, reštaurácie či kaviarne, po celom svete. Veď predsa, aj vám sa lepšie raňajkuje v presvetlenom priestore, obeduje s výhľadom na dominanty a hory alebo večeria pod hviezdami, no nie?
Foto: Freepik
Zimná záhrada ako kancelária, študovňa
Máte home office alebo trávite veľa času pri počítači? V tom prípade je zimná záhrada ako pracovňa či študovňa pre vás ideálnou voľbou. Prirodzené svetlo, ktoré vďaka preskleniu získate, ušetrí vaše oči a taktiež vám dá nenápadne vedieť, kedy je čas na obed či olovrant.
Rovnako tak práca v „zelenej záhradnej kancelárii“ môže byť oveľa príjemnejšia, než práca v maličkej tmavej izbe, ktorú veľa z nás nazýva „pracovňou.“ A ako bonus – zimná záhrada okrem svetla dodá aj viac kyslíka z rastlín a tým pádom bude vaša myseľ aj fantázia oveľa kreatívnejšia!
Ak máte domácu zelenú pracovňu, ste stále poruke, ak niečo doma treba, a zároveň máte krásny oddelený priestor len sami pre seba. Bez zbytočného vyrušovania a neželaného hluku. Takisto ako v hlavnej budove, aj v pristavanej zimnej záhrade je jednoduché inštalovať elektrické prípojky, telefonické a internetové linky či akúkoľvek techniku, ktorú k práci potrebujete.
Zimná záhrada ako bylinková záhrada
Využitie zimnej záhrady na pestovanie exotických rastlín, ktoré potrebujú špeciálne prostredie a podmienky počas celého roka, je azda najzákladnejším a úplne prvým využitím zimnej záhrady. Nemýľme si však zimnú záhradu so skleníkom. Pokiaľ si chcete dopestovať len nejaké bylinky na použitie v kuchyni a skrášliť interiér, tak sa táto funkcia dá pekne spojiť s hociktorou ďalšou – oddychovou, jedálenskou či spoločenskou. A tu sa doslova stačí len nakloniť od stola a utrhnúť si petržlen do polievky alebo pár lístkov bazalky do šalátu.
Takto jednoducho možno pestovať aj koktejlové paradajky alebo čili papričky. Mnohí využívajú zimnú záhradu aj na pestovanie hrozna, fíg či citrusov.
Foto: Pexels
Zimná záhrada ako relaxačná miestnosť či telocvičňa
Ak máte v živote dosť stresov, náročnú prácu alebo možno aj zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú, aby ste pravidelne oddychovali, upravte si zimnú záhradu ako relaxačný salónik alebo meditačnú miestnosť. Aj parky a botanické záhrady si už zvykli inštalovať do zelene nenápadné reproduktory, z ktorých sa šíri krásna hudba či zvuky prírody. Pridajte k tomu malú fontánku a oáza pokoja vo vašej zimnej záhrade je pripravená.
Do takéhoto priestoru sa hodia svieže zelené palmy a bambusy, jemné vône pomarančovníka či kávovníka, a etno dizajn – zemité alebo pastelové farby, drevo, prírodné tkaniny.
Netreba žiadne obrázky, keďže prostredie zimnej záhrady je samo osebe vizuálne príťažlivé, ale nejaký ten Budha neuškodí. 🙂 Kríkovité rastliny však môžete prizdobiť svetelnou reťazou alebo na ne zavesiť vaše obľúbené fotografie na šnúrkach.
No a pre koho je pohyb v prírode oddychom, isto ocení domáce „fitko“ v zimnej záhrade, kde si pohodlne zacvičí počas celého roka a stále bude mať pocit, ako keby bol vonku v prírode.
Máte malý byt, ktorý už nespĺňa priestorové požiadavky vašej rodiny? Neváhajte sa pustiť do jeho rekonštrukcie a získajte využiteľnú plochu navyše. Že sa to dá vám ukážeme v článku Vydarená rekonštrukcia bytu v bratislavskom Novom Meste. Prerobili sme 2,5-izbový panelový byt na 3 izbový.
Foto: Pexels
Výhody zimnej záhrady
Ako ste zistili, zimná záhrada má niekoľko využití, ktoré ocení každý, kto miluje prírodu, oddych a pokoj. So zimnou záhradou získate priestor navyše – môžete ju využiť na pestovanie alebo uskladnenie rastlín alebo aj ako plnohodnotnú miestnosť ako obývačka, jedáleň, miesto pre posedenie s priateľmi a rodinou či na rôzne oslavy. Zimná záhrada dokonca ponúka priestor na celoročné grilovanie a nádherne prepája interiér s exteriérom.
Navyše – vedeli ste, že pristavením zimnej záhrady k vášmu domu sa zvýši aj jeho hodnota? Kvalitná a vkusná zimná záhrada môže navýšiť cenu nehnuteľnosti vraj až o 5 % z celkovej ceny vašej nehnuteľnosti.
S modernou sudovou saunou Spitzbergen si môžete zážitok z fínskeho saunovania preniesť aj k vám domov. Vďaka svojmu prirodzenému tvaru sa sud hodí do každej záhrady a ponúka priestor až pre 2 osoby. Vďaka robustnému smrekovému drevu a bitúmenovým šindľom je záhradná sauna ideálna na vonkajšie použitie.
Ak ste doteraz s výstavbou zimnej záhrady vo vašom dome váhali, myslím, že po prečítaní týchto riadkov už budete o čosi rozhodnejší. Čo poviete? Zaujal vás tento článok? Ak áno, prezdieľajte ho i ďalej! Svoje zaujímavé tipy a námety na články môžete posielať mailom na sovcikova@infoklub.sk