V zimných mesiacoch trávite prevažnú časť dňa vo svojej obývačke. Nachádza sa vo vnútri domu a predstavuje spoločenskú miestnosť, v ktorej sa schádza celá rodina. Slúži na stretnutia s priateľmi, je miestom oddychu a pokoja. V exteriéri je takýmto miestom práve terasa. Počas teplých dní je relaxačným a spoločenským priestorom. Posedenie na čerstvom vzduchu príde vhod vždy, keď nám to počasie dovoľuje. Pobyt vonku si môžete vychutnať od jari až do jesene. Terasu však naplno využijete najmä počas letných dní. V nasledujúcich 3 krokoch sa dozviete, na čo treba myslieť pri jej stavaní a zariaďovaní…

1. krok –  Rozhodujúce je umiestnenie terasy

Terasa je spravidla neoddeliteľnou súčasťou domu, pretože je zväčša spojená vstupom do kuchyne či obývačky. V modernej architektúre sa uprednostňuje jej poloha v bezprostrednej blízkosti domu, čo môže predstavovať väčší komfort. Neznamená to však, že ju nemôžete umiestniť obďaleč. Ak máte k dispozícií väčšiu záhradu alebo radi grilujete, postavte ju pokojne mimo domu.

Ak uvažujete nad veľkosťou terasy alebo ste limitovaní priestorom, verte, že optimálna veľkosť terasy je taká, aby sa na ňu ľahko vošiel záhradný nábytok, prípadne gril. Mala by veľkosťou zodpovedať účelu, na ktorý ju plánujete využívať.

Dôležitejšie ako samotné umiestnenie terasy je najmä to, na ktorú svetovú stranu bude orientovaná. Ak si chcete rannú kávičku vychutnať na slnečnej terase, zvoľte severovýchodnú polohu. Popoludní sa tak vyhnete neznesiteľných horúčavam a budete si užívať príjemný chládok. Ak však máte radi teplo a slnko vám nerobí problém, juhozápadná strana bude pre vás ideálnou voľbou. Od popoludnia až do večera si môžete užívať priame slnečné lúče. I keď na takto orientovanej terase budete mať počas leta slnka viac ako dosť, naopak práve počas jari a jesene to môže byť výhodou.

Ak však nie ste ozajstným milovníkom slnka a vyhľadávate skôr tieň, orientujte svoju terasu na východ, sever alebo juh. Ak z nejakého dôvodu nemôžete meniť umiestnenie terasy, nezúfajte. Nasledujúce dva kroky vám pomôžu spraviť z vašej terasy dokonalé miesto…

2. krok – Prekrytie terasy zvyšuje komfort

Ako som už spomínala, najviac využívaná terasa je počas letných mesiacov. Ak už máte zvolenú orientáciu terasy, je čas prejsť na jej tienenie a zastrešenie. I keď prvé slnečné lúče na jar môžu byť príjemné, potrápiť vás môžu hlavne počas leta. Preto nielen v dome, ale aj na terase je nevyhnutné mať strechu nad hlavou. Budete vždy pripravení a neprekvapí vás ani nečakaný lejak alebo ostré slnko. Terasa by mala nadväzovať na dizajn vášho domu. Žiadne slnečníky a slnečné clony nehľadajte! Vyberajte pevné a kvalitné prestrešenia, s ktorými dosiahnete plnohodnotné zatienenie.

letná terasa so zastrešením

Prestrešená terasa. Foto: Pexels

Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.

Ak máte radi praktické riešenia, mám pre vás skvelý tip – záhradný hliníkový altánok Megan. Jednoduchý, elegantný a nadčasový dizajn tohto prístrešku bude vynikať v každej záhrade. Vďaka otočnej lamelovej streche dokážete regulovať množstvo slnečných lúčov alebo získať dostatok tieňa na vašej terase.

Ďalšou výhodou je, že nemusíte riešiť elektrické rozvody a zároveň ušetríte náklady na prevádzku, pretože strechu jednoducho ovládate pomocou kľuky.  Pod pergolou je zabezpečené optimálne prúdenie vzduchu a preto k skleníkovému efektu nedochádza. Ten sa môže objaviť napríklad pri celosklenenej pergole. Súčasťou altánku je aj integrovaný odtok vody, ktorý bezpečne odvedie prebytočnú vodu. Kvalitné hlinikové prevedenie umožňuje využívať altánok po celý rok.

Na rozdiel od drevených prístreškov, u ktorých je nevyhnutná pravidelná údržba a po každej zime potrebná renovácia. Tento záhradný altánok si nevyžaduje špeciálnu údržbu. Ušetríte tak nielen svoje peniaze, ale aj čas. Prinesie vám maximálne pohodlie aj vďaka doplnkovému sortimentu. Ako ochranu pred nepriaznivým počasím si zaobstarajte screenovú rolovaciu roletu. Doprajete si tak maximálne súkromie bez narušenia výhľadu. Na zútulnenie altánku vám dobre poslúžia závesy a moskytiéra, s ktorými si môžete užiť dlhé letné večery. Ultramoderný a minimalistický dizajn hliníkového altánku Megan sa hodí k akejkoľvek stavbe. Pomôže vám vytvoriť váš vysnívaný priestor na vonkajšie posedenie.

altánok Megan

Hliníkový altánok Megan. Zdroj: Záhradný nábytok.

Potrebujete kvalitnú dizajnovú pergolu na vašu terasu? Ďalej už nemusíte hľadať, pretože štýlová, elegantná a moderná pergola Megan spĺňa očakávania aj tých najnáročnejších záhradných nadšencov. Pergola je vybavená lamelovou strechou s možnosťou filtrovať intenzitu svetla. Pridané moskytiéry a závesy vám zabezpečia ochranu pred hmyzom a potrebné súkromie.

3. krok – Nepodceňujte správny výber záhradného nábytku

Posledným krokom je výber pohodlného záhradného nábytku, ktorý vám spríjemní chvíle na vašej terase. Zľaďte ho s interiérom, berte do úvahy dizajnový štýl vašej domácnosti. Ak máte zastrešenú terasu, tak máte zaručene o starosť menej. Záhradný nábytok nebude vystavený poveternostným podmienkam, čím zabezpečíte jeho dlhú životnosť.

Teraz je čas porozmýšľať nad tým, ako na záhrade trávite svoj voľný čas. Bude váš záhradný nábytok slúžiť na sedenie, leňošenie, stolovanie alebo oddych? Aký účel má v skutočnosti plniť?

Na večerné posedenie s priateľmi, rodinné obedy a grilovačky určite oceníte jedálenské záhradné zostavy. Ak máte radi prírodné materiály a potrpíte si na kvalitu, záhradná zostava New York sa bude pekne vynímať na vašej terase. Teakové drevo pôsobí príjemným dojmom a prinesie do exteriéru kus exotiky.

Možno ste ani netušili, že teakové drevo sa používa na výrobu lodných palúb a je vysoko odolné proti vonkajším vplyvom vrátane UV žiarenia.

Záhradná jedálenská zostava New York obsahuje 6 stoličiek a klasický jedálenský stôl. Viete ju tiež dokonale skombinovať s inými doplnkami, ako je napríklad dizajnové záhradné ležadlo New York. Výhodou je, že lehátko si môžete presúvať na rozličné miesta v záhrade. Vďaka sklopeniu operadla si vždy nájdete tú správnu polohu pre zaručený oddych.

jedálenská zostava Higold

Záhradná jedálenská zostava Higold – New York Dining Olefin – 6 miestna. Zdroj: Estilofina.

Možno jedálenský kútik nie je to pravé, čo by ste na svojej terase nevyhnutne potrebovali. Plánujete ju využívať skôr na odpočinok a relax? Zamyslite sa, aký typ záhradného nábytku hľadáte. Je to záhradné kreslo, pohovka alebo dokonca hojdacia sieť?

stolovanie na terase

Stolovanie na terase. Foto: Pexels

A čo tak mať na záhrade kus relaxačného nábytku? Predstavujem vám sedací vak Wilima, ktorý má plnohodnotné využitie v každej domácnosti. Jeho kvalitné prevedenie zaručuje skutočné pohodlie. Nielenže sa hodí kamkoľvek, ale je aj naozaj účelný. Tento sedací vak je stvorený na to, aby ste ho mohli využívať nielen v interiéri, ale aj exteriéri. Vďaka originálnemu prevedeniu sa stane ozdobou na vašej záhrade. Perfektne sa dokáže prispôsobiť vášmu telu a je ideálny na leňošenie. Dokonca si v ňom môžete prečítať svoju obľúbenú knihu alebo v pokoji vypiť  rannú šálku kávy.

sedací vak Wilima

Svetlohnedý sedací vak Wilima. Zdroj: Estilofina.

Nezabudnite pridať zeleň

Terasa je priestor, ktorý si vyslovene pýta viac zelene. Kvety, kríky a stromy dokážu skrášliť každú záhradu. Možností je mnoho a práve tu môžete využiť svoju kreativitu. Vytvoriť si môžete napríklad bylinkovú stenu alebo zvoliť rastliny v kvetináčoch, ktoré môžete podľa potreby presúvať. Závesné kvetináče sú tiež šikovným riešením. Rastliny vždy vyberajte s ohľadom na vlastnosti terasy, ako je množstvo slnka, veľkosť a štýl. Nezabudnite, že akákoľvek zeleň poteší nielen oči, ale aj dušu. Je čerešničkou na torte, pretože dokáže vylepšiť atmosféru príjemnou vôňou a vytvoriť dokonalý vizuál vašej záhrady.

Terasa môže mať rôzne podoby. Vsaďte na svoj štýl a vkus, aby ste sa na svojej záhrade cítili príjemne. Berte však do úvahy prostredie a účel, ktorý má plniť. Keďže terasa má byť aj miestom odpočinku, zvážte jej umiestnenie a orientáciu. Pridanú hodnotu dosiahnete vhodným prestrešením, ktoré vám umožní využívať ju prevažnú časť roka. Dostatočnú pozornosť venujte výberu kvalitného záhradného nábytku, dbajte na komfort a investujte do pohodlia. I keď sa môže spočiatku zdať, že budete potrebovať vyšší rozpočet ako ste pôvodne plánovali, je to len jednorázová investícia. Verím, že práve tá vaša vysnívaná terasa bude široko-ďaleko najkrajšia.

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.