Keď je reč o investorských legendách, málokto obíde meno presláveného Warrena Buffetta. Americký miliardár, prezývaný aj „veštec z Omahy“, investuje už od svojich 11 rokov, keď si zakúpil akcie spoločnosti Cities Services. Na svojom prvom obchode neprerobil, ale ani príliš nezarobil. Keby s predajom akcií chvíľu počkal, čakal by ho výrazne štedrejší výnos, keďže po ich predaji hodnota akcií výrazne stúpla.
Zdá sa však, že toto školné mladému investorovi viac než prospelo. Pri jeho ďalších investíciách sa mu pomerne slušne darilo odhadovať budúci vývoj trhu. Preukázal neskutočný talent na vyhľadávanie podhodnotených firiem s investičným potenciálom a svojej aktuálnej prezývke tak nezostal nič dlžný.
Predmetom dnešného článku však nie je heroizácia investičného guru, presláveného valnými zhromaždeniami akcionárov Berkshire Hathaway. Najsledovanejšie prezentácie zdôvodnení hospodárskych výsledkov okorenené špecifickým humorom a citátmi z Biblie síce rozhodne stoja za pozornosť. My sa však dnes budeme venovať Buffettovmu závetu, ktorým inštruoval k vloženiu 90-tich % svojho majetku do amerického indexového fondu S&P 500. Dôvodom tohto investičného zámeru je, podľa jeho slov, neschopnosť priemerného človeka porážať výkonnosť samotného indexu. Investícia takéhoto charakteru eliminuje riziko nákupu jednotlivých akciových titulov a počas dlhého investičného horizontu de facto zaručuje dosiahnutie zisku. Poďme sa tejto investícii spoločne pozrieť „na zúbky“.
Čo je S&P 500?
S&P 500 je akciový index, ktorý sleduje výkonnosť 500 najväčších amerických spoločností obchodovaných na burze, ponúka teda skutočne širokú expozíciu na americkom akciovom trhu. Je považovaný za jeden z najdôležitejších a najsledovanejších akciových indexov na svete a predstavuje v podstate barometer ekonomického zdravia krajiny samotnej.
Investícia do fondu kopírujúceho index S&P 500 je teda investíciou do širokého spektra amerických spoločností z rôznych odvetví a predstavuje jednu z najobľúbenejších stratégií medzi individuálnymi aj inštitucionálnymi investormi.
Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké konkrétne možnosti máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.
Aké sú výhody investovania do S&P 500
Investícia do predmetného fondu môže byť zaujímavá hneď z niekoľkých dôvodov.
V prvom rade Investíciou do S&P 500 získate podiel v stovkách spoločností, čím výrazne diverzifikujete svoje portfólio a výrazne znižujete riziko oproti investícii do samotných akcií, ktoré vás v prípade nepriaznivej situácie dokážu pripraviť o majetok doslova v priebehu dní.
Ďalším dôvodom hrajúcim výnamnú rolu sú historické údaje, ktoré ukazujú, že S&P 500 má dlhodobú tendenciu rásť, čo z neho robí atraktívnu možnosť pre dlhodobých investorov. Výkonnosť fondu môžeme vidieť na tomto grafe:

Krivka výkonnosti indexu S&P 500 má v dlhodobom horizonte rastúci trend. Zdroj: Yahoo Finance. Grafická úprava: Radovan Hýbl.
Z hľadiska dlhodobého budovania majetku je dôležitá predovšetkým správne zvolená investičná stratégia. Pokiaľ vás napríklad zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok za krokom dovedú do vášho cieľa.
Obrovskou výhodou je aj vysoká likvidita, ktorú fondy kopírujúce index S&P 500 poskytujú. O tento druh investícií je medzi investormi veľký záujem, čo zaručuje, že svoje investície môžete kedykoľvek ľahko kúpiť alebo predať.
Svoju úlohu zohráva aj jednoduchosť, ktorú ivestovanie do S&P 500 ponúka. Samotné investovanie je relatívne jednoduché, pretože existuje mnoho ETF (Exchange-Traded Funds), ktoré tento index sledujú. Práca s brokerskou platformou sa vyrovnáva práci s internet bankingom vašej banky a samotné zakúpenie fondu je otázkou niekoľkých sekúnd.
Nezabudnúť treba ani na nízku nákladovosť tejto investície, pokiaľ sa bavíme o priamom investovaní prostredníctvom investičného účtu. Nízke náklady sú jedným zo základných predpokladov správneho nastavenia investičnej stratégie.
Aké sú riziká investovania do S&P 500
Ako žiadna investícia, ani investícia do fondu S&P 500 nie je bez rizík. Ako prvé si musíme spomenúť trhové riziko. Hodnota indexu môže (a aj bude) v čase fluktuovať a to v závislosti od všeobecného vývoja trhu. Historická výkonnosť nie je zárukou budúcej výkonnosti. Ak sa teda doteraz indexu darilo, neznamená to, že tomu tak bude aj v budúcnosti.
S volatilitou (kolísaním cenovej hodnoty aktíva) je spojené aj riziko, že v prípade kratšieho investičného horizontu sa môže stať, že práve v čase, keď potrebujete investované prostriedky využiť na vlastnú potrebu, hodnota indexu významne poklesne a vám už nezostane čas tento stav „vysedieť“. Najmä pri investoroch vo vyššom veku je potrebné zvážiť, či by nebolo vhodné takúto investíciu prehodnotiť alebo minimálne doplniť o expozíciu do konzervatívnejších aktív.
Prítomné pri každej investícii môže byť aj inflačné riziko, ktoré definuje skutočnosť, že inflácia môže výrazne erodovať reálnu hodnotu vašich investícií. Pri výpočte výnosnosti investície je nevyhnutné započítavať do výsledkov aj vplyv samotnej inflácie.
Pri investícii do akýchkoľvek zahraničných fondov, môžete čeliť aj menovému riziku, keďže hodnota jednotlivých mien v čase kolíše.
Pre koho je investovanie do S&P 500 vhodné?
Investovanie do S&P 500 je vhodné pre investorov, ktorí:
- hľadajú investíciu s historicky preukázateľným dlhodobým rastom,
- chcú čiastočne diverzifikovať svoje portfólio a zabezpečiť si tak zníženie rizikovosti investície,
- nemajú dostatok času alebo znalostí na aktívne obchodovanie alebo mu (podobne ako ja) neveria.
Ako investovať do S&P 500?
Nakupovanie a vyvažovanie akcií jednotlivých spoločností, ktoré sú zahrnuté do indexu S&P 500 je neskutočne zložitá a časovo náročná stratégia. Vďaka Bohu to však nie je jediná možnosť.
Ideálnym spôsobom investovania do S&P 500 je nákup ETF obchodovaného na burze, ktoré sleduje výkonnosť samotného indexu. Jednotlivých ETF je viac a líšia svojimi parametrami. Z konkrétnych tituov si treba vybrať ten, ktorý najviac vyhovuje vašim preferenciám.
Chceli by ste sa dozvedieť viac o konkrétnych ETF, ktoré môžete pri investovaní využiť? Neváhajte si prečítať Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých, v ktorej nájdete konkrétne investičné portfóliá, ako aj podrobný postup založenia investičného účtu u brokera.
Zhodnotenie
Osobne považujem investíciu do niektorého ETF kopírujúceho S&P 500 za pomerne dobrú voľbu, avšak nie najlepšiu. Rozhodne nemám ambíciu spochybňovať investičné rozhodnutie človeka, ktorý preukázal, že je jedným z najlepších investorov sveta. Treba si však uvedomiť aj to, že aj on je len človek a je teda omylný. Ani investor jeho formátu jednoducho nedokáže predpovedať budúcnosť.
Ako Američan môže zároveň trpieť zaujatosťou domovskej krajiny (Home Bias) a môže teda mať tendenciu uprednostňovať domáce investície. Jeho vnímanie reality by mohlo byť jednoducho skreslené. Hegemónia Spojených štátov vo svete nemusí trvať navždy. Historicky vidíme, že pozícia jednotlivých mocností sa v priebehu storočí mení a nikto nemá prvenstvo navždy zaručené. V dominanciu USA síce v najbližšom období sám verím, ale nevidím dôvod na ňu staviť svoj majetok, keď sú k dispozícii riešenia poskytujúce výrazne širšiu diverzifikáciu ako S&P.
Môj osobný záver (ktorý nikomu nevnucujem) je teda ten, že sa plne stotožňujem s Buffettovou myšlienkou pasívneho investovania, neplánujem skúšať šťastie v stock pickingu, ale pri investícii uprednostňujem širšiu diverzifikáciu. Zrejme sa tým odsúdim na nižšie zúročenie svojej investície, ale pri zachovaní potenciálne vyššej bezpečnosti. Vzhľadom na moju nízku toleranciu rizika to považujem za vhodnejšiu stratégiu.
Buffett by teda pravdepodobne dosiahol lepšie výsledky, než ja, ale pri vyššom riziku. Osobne cítim potrebu skonzervatívňovať svoje investičné portfólio, preto si dovolím sa jeho „radou“ neriadiť. Aj napriek tomu si však myslím, že investovanie do S&P 500 môže byť vhodnou stratégiou pre mnohých dlhodobých investorov. Nejde len o moju osobnú preferenciu.
Upozornenie: Autor nie je investičným, ani finančným poradcom. Prezentované závery sú jeho osobnými názormi a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a nepredstavujú návrh na uzatvorenie obchodu. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberá za ne žiadne záväzky. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.