Investovanie do indexových fondov respektíve ETF (Exchange-Traded Funds) sa stalo v súčasnej dobe jedným z najpopulárnejších spôsobov diverzifikácie portfólia a dosiahnutia stanovených finančných cieľov. Tieto investičné nástroje ponúkajú jednotlivcom jednoduchý a efektívny spôsob, ako sa podielať na raste rôznych odvetví alebo trhov.

ETF predstavuje investičný fond obchodovaný na burze, ktorý sleduje vývoj širokého trhu, odvetvia alebo komodít. Jeho unikátna kombinácia likvidity, diverzifikácie a nízkych nákladov ho robí príťažlivým pre investorov rôznych úrovní skúseností. Jednou z hlavných výhod ETF je schopnosť poskytovať diverzifikáciu bez potreby priameho vlastníctva veľkého množstva jednotlivých aktív a to za bezkonkurenčnú cenu. To znamená, že investori môžu mať expozíciu v rôznych odvetviach, regiónoch či sektoroch, čím minimalizujú riziko spojené s konkrétnym investičným aktívom.

Bez ohľadu na to, či ste nadšeným začiatočníkom alebo skúseným obchodníkom, ETF sa pre vás môžu stať zaujímavou možnosťou na dosiahnutie vašich investičných cieľov alebo atraktívneho dôchodku. Aj vďaka tomuto článku možno pochopíte, prečo do ETF investuje stále viac ľudí a prečo väčšina investičných expertov odporúča práve tento prístup k budovaniu dlhodobého finančného portfólia. Pozriem sa však aj na kuriozity v investičných ETF a poukážem na extrémy v podobe najkonzervatívnejších a najdynamickejších riešení, ktoré máme ako investori k dispozícii.

Extrémy v ETF

Nebudem vás teda dlho napínať a začnem rovno od toho najkonzervatívnejšieho fondu. Aj ten má však niečo do seba. Jedná sa o fond Overnight Return – ľudskou rečou je to peňažný fond, ktorý prioritne vychádza z úrokovej miery za akú si požičiavajú európske (aj slovenské) komerčné banky od ECB Európskej centrálnej banky, pričom zohľadňuje potrebu komerčných bánk realizovať maržu. Ide o investičný nástroj, ktorý má za cieľ poskytnúť investorom stabilné výnosy a zároveň nízke riziko. Peňažný fond je obchodovaný na burze a sleduje výkonnosť peňažného trhu. Na rozdiel od termínovaného vkladu, ktorý dostanete bežne v banke, má výhodu z hľadiska likvidity. Jeho odpredaj je možný kedykoľvek počas burzových hodín. Pričom pri termínovanom vklade sú prostriedky časovo viazané a za ich predčasný výber je udeľovaná sankcia. Peňažné fondy sú všeobecne považované za relatívne bezpečné investície. Reálny výnos týchto peňažných fondov je aktuálne na úrovni okolo 3,5%, pričom napríklad úroková sadzba hypotekárnych úverov sa pohybuje okolo 4,5%. Rozdiel predstavuje maržu komerčnej banky. Výhodou fondu je, že sa konzervatívne hýbe nahor, jeho výnosový graf preto vyzerá takmer ako priamka.

Druhým extrémom, tentoraz na úplne opačnej strane spektra, je 3 x pákované technologické ETF, ktoré za posledný rok spravilo +138% a za posledných 10 rokov v priemere 42,15% ročne. Ide však o extrém nakoľko páka môže byť veľmi nebezpečná. Nebohý miliardár Charlie Munger, večná dvojka Berkshire Hathaway, hovorieval, že existujú len tri spôsoby, akými sa inteligentný človek dostane na mizinu – alkohol, ženy a páka. V praxi páka znamená, že na pozadí Vám investičná spoločnosť akoby „požičia peniaze“. Inak povedané, trojnásobná páka je, keď máte 10 000 € vo vlastnyćh zdrojoch, ale správcovská spoločnosť obchoduje s 30 000 €. Páka tak strojnásobí vaše výnosy, ale aj prípadné straty. Je to super pri výnosoch, ale veľmi zlé pri stratách.

vývoj investičného trhu

Foto: Pexels

Rôznorodosť investičných ETF

Teraz si poďme niečo povedať aj o nejakých zaujímavých ETF, ktoré sa nachádzajú v ponuke obchodníka s cennými papiermi European Investment Centre (EIC).

EIC je obchodník s cennými papiermi, čiže fondová platforma, ktorá združuje vyše 40 investičných správcovských spoločností. Prístup do EIC získate prostredníctvom investičného sprostredkovateľa (napríklad autora článku). V EIC sa k 15.2.2024 nachádza 2041 fondov, investori majú preto k dispozícii širokú škálu výberu. Viacero z fondov je nízkonákladových a po roku držania oslobodených od dane.

Ishares Blokchain Technology – fond pre nadšencov krypta. Skutočne zaujímavá voľba. O blockchaine, ako technológii sa hovorí, že má obrovský potenciál.

Xtrackers Artificial Intelligence & Big Data –  fond zameraný na technológiu AI (umelej inteligencie) a spracovania veľkých objemov dát.

Cybersecurity ETF – fond orientovaný na kybernetickú bezpečnosť. Vzhľadom na exponenciálny rast dát vo svete sa o kyberbezpečnosti hovorí čoraz viac.

Fond zameraný na automatizáciu a robotizáciu – mám ho aj ja osobne a odporučil som ho aj niektorým z mojich klientov.

Private Equity fond – neverejne obchodovaný privátny fond. Takéto druhy fondov často kupujú milionári a miliardári do svojho portfólia, ako alternatívu k akciovému trhu, jedná sa skôr o lokálne projekty.

Berkshire Hathaway Inc. – konglomerát svetového miliardára Warrena Buffetta. Za posledných 10 rokov predstavuje priemernú výkonnosť fondu neuveriteľných 13,24% ročne. Vedeli ste o tom, že Warren pôvodne firmu prevzal ako krachujúcu textilnú firmu? Postupom času ju transformoval až do dnešnej podoby konglomerátu. Spoločnosť zahŕňa viacero podielov v rôznych firmách a skladá sa z 39 firiem a jedného indexového fondu S&P 500 od spoločnosti Vanguard a ďalšieho od spoločnosti SPDR. Ďalšiu zaujímavosť predstavuje aj fakt, že americkí miliardári musia kvartálne zverejňovať výkazy akvizícií nových firiem alebo zmien v tých existujúcich. Takýmto spôsobom je možné sa nimi sektorovo inšpirovať, zistiť ako zmýšľajú, čo vyberajú do svojich portfólií a využiť to vo svoj prospech.

ESG a SRI fondy – ide o fondy, ktoré sa zakladajú na základe teórie spoločensky zodpovedného podnikania. Firmy realizujú svoje podnikateľské ciele s ohľadom na enviromentálne aspekty, ekológiu, zelenú transformáciu a ochranu životného prostredia a postupujú v súlade so zásadami trvalej udržateľnosti. V praxi tak napríklad podporujú výsadbu stromov, triedia odpad, nediskriminujú zamestnancov z hľadiska pohlavia, preferujú rovnoprávnosť, spĺňajú prísne etické normy na pracovisku a včasne a správne vedú účtovné výkazy.

Timothy plan fondy – vedeli ste o tom, že sú aj fondy, ktoré slúžili na cirkevné účely? Doteraz existujú a sú k dipozícii aj širokej verejnosti. Tieto fondy sa vyhýbajú investíciám do spoločností, ktoré profitujú z potratov, pornografie, hazardných hier, zbrojenia, či predaja alkoholu alebo tabakových výrobkov. Timothy plan je názov investičnej správcovskej spoločnosti, ktorá fondy spravuje.

Faktorové ETF – sú to fondy zamerané na faktory ako kvalita, volatilita (kolísanie), či momentum, teda stav keď sú firmy v zotrvačnosti. Napríklad ak sa firme minulý kvartál darilo, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa im bude dariť aj v najbližších mesiacoch.

Geografické ETF – fondy investujúce do firiem v krajinách ako Brazília, Singapur, Taiwan, India, Indonézia, Japonsko, Svajčiarsko, či Nordic (európske severské krajiny – Švédsko, Fínsko, Dánsko a Nórsko).

Komoditné ETC (Exchange Traded Commodities) – fondy, ktoré sa snažia participovať na cenovom pohybe určitej komodity, od poľnohospodárskych produktov až po vzácne kovy. Investujú do inštrumentov ako napríklad káva, ropa, hliník, platina, paládium, nikel, ródium, striebro alebo zlato.

Po víťaznom rozsudku vzniklo veľké množstvo investičných bitcoinových ETF. Nákup kryptomeny sa tak sprístupnil širokej verejnosti. Či je táto forma nákupu pre investorov výhodná sa dozviete v článku Celá pravda o bitcoin ETF. Oplatí sa jeho nákup?

Čo sa týka vymenovaných fondov v tomto článku, považujem ich predovšetkým za doplnok k základnému portfóliu, pričom základné portfólio môže napríklad tvoriť 70% celku a 30% zostáva na následné doplnenie. Samozrejme, ako sa hovorí: „100 ľudí, 100 chudí“. Niektorí investori majú tendenciu preferovať určité sektory. A nemusí na tom byť nič zlé. Aj legendárny investor, Warren Buffett, povedal: „Investuj do toho, čomu rozumieš“. Ja mám napríklad klientov pôsobiacich v IT sfére a tým sú často blízke práve fondy zamerané na informačné technológie. Iní klienti zas inklinujú k zdravotníctvu, či farmceutickému priemyslu.

Úlohou článku nie je nabádať vás na kúpu konkrétnych fondov, ale poukázať na širokú škálu možností, ktoré sú dnes investorom k dispozícii. Čo sa týka mňa a mojich klientov, spravidla volíme fondy predstavujúce zlatú strednú cestu tzn. buď fondy zamerané globálne alebo geograficky celosvetovo orientovaný mix, tzn. fondy obsahujúce americké a európske firmy, prípadne spoločnosti pôsobiace v rozvojových krajinách.

Jaroslav Marčák - finančný maklér

Jaroslav Marčák – finančný maklér. Zdroj: Archív autora.

Ak by ste mali záujem o vyskladanie diverzifikovaného portfólia na mieru alebo ak aj máte úzku špecializáciu na určitý sektor alebo špecifický druh fondov, neváhajte ma kontaktovať. Na základe investičného dotazníka vyhodnotím vašu situáciu a spolu nájdeme individuálne riešenie vhodné práve pre vás.

Osobne rád sledujem správy z diania na trhu a realizujem technickú analýzu. Svojich klientov informujem o tom, kedy je zaujímavé robiť dokupy na investičnom trhu a posielam im kvartálny e-mail o aktuálnom stave. Celkovo som rád v priamom styku s ľuďmi a rád im venujem svoj čas. Často publikujem, napríklad aj na sociálnej sieti Linked In. Verím, že ste sa z dnešného článku minimálne niečo nové dozvedeli, napríklad aké rôznorodé a špecificky zamerané dokážu byť investičné fondy. Pre ukážku historického zhodnotenia si ešte pozrite prehľad výnosnosti jednotlivých fondov.

EIC - výkonnosť fondov

Ukážka zhodnotenia fondov v EIC, zdroj: Platforma EIC

Záverečné slovo odborníka

Na záver si ešte dovolím pripomenúť pár základných charakteristík ETF. Indexové fondy majú spravidla nízke správne náklady, a preto sú veľmi atraktívne pre investorov. Zvyčajne totiž majú nižšie poplatky v porovnaní s aktívne spravovanými fondmi, čo znamená, že investori si môžu uchovať väčšiu časť svojho výnosu. Ďalšími výhodami ETF sú ich transparentnosť, flexibilita a likvidita. Každý obchodný deň môžete sledovať hodnotu vašej investície a nakupovať či predávať ETF na burze. Flexibilita fondov umožňuje investičnému portfóliu rýchle reagovanie na zmeny trhu a prispôsobovanie sa aktuálnym ekonomickým podmienkam.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že aj keď poskytujú mnoho výhod, nie sú úplne bez rizík. Ich hodnota môže byť ovplyvnená vývojom trhu, a preto je nevyhnutné porozumieť štruktúre konkrétnych ETF, rizikám, ktoré s nimi môžu byť spojené a stanoviť si správnu investičnú stratégiu. Len tak môžete robiť informované rozhodnutia a využívať potenciál týchto populárnych investičných nástrojov.

Upozornenie: Článok nepredstavuje investičné odporúčanie, ani návrh na uzatvorenie obchodu, slúži ako vzdelávací materiál. Prezentované závery sú osobnými názormi autora a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a autor ani redakcia nenesú žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberajú za ne žiadne záväzky. O vhodnosti vašej investície sa poraďte buď s vaším investičným poradcom alebo oslovte autora článku pre odborné zhodnotenie vašej situácie a prípravu ponuky fondov zodpovedajúcich vášmu investičnému profilu. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.