Prvý krát som na tento výnimočný ostrov zavítal zhruba pred dvadsiatimi rokmi. Býval som v lacnom hoteli v štvrti El Arenal, nabitej nemeckými študentmi, od ktorých si rodičia potrebovali konečne oddýchnuť. Nikto sa nesťažoval. Štvrť bola nasiaknutá neviazanou zábavou, slnkom, vôňou morkej soli a lacného piva. Večerné prechádzky rušnými ulicami ponúkali nezabudnuteľné „breakdance battle“. Pláž bola posiata zaľúbenými párikmi, ktoré takmer nevnímali okolie. Letná láska vie byť naozaj intenzivna. Miestne podniky praskali vo švíkoch, barmani miešali farebné drinky a zovšadiaľ sa ozýval spev a hlasná hudba, ktorá hrala až do rána…

Odvtedy som Malorku navštívil viac krát. Ostrov som precestoval zo severu na juh, aj zo západu na východ. Moje priority sa samozrejme zmenili. Prebdené noci ma už dávno nelákajú. Preferujem pokojnejšie a luxusnejšie štvrte. Milujem turistiku, rád spoznávam nové miesta a investujem do zážitkov. A musím povedať, že ma Malorka nesklamala ani v tejto životnej fáze.

Poďme si teda spoločne zabrnkať na chillovú strunu a pozrime sa, čo nám tento fascinujúci španielsky ostrov s bohatou históriou, pestrou prírodnou scenériou a celoročne príjemnou klímou ponúka. Malorka sa nachádza v západnej časti Stredozemného mora a je najväčším z Baleárskych ostrovov. Na ostrove žije približne 950 000 obyvateľov, z toho viac než 400 000 v hlavnom meste Palma de Mallorca. Ročne však Malorku navštívi až 8 miliónov turistov.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Top 5 miest, ktoré musíte navštíviť

1. Es Trenc – karibská pláž v Európe

Ostrov Malorka je to pravé miesto, ak si chcete užiť prírodné krásy. Jedným z najväčších lákadiel sú samozrejme nádherné pláže, ktorých je na ostrove naozaj nespočet. Ja vám odporúčam relax na pláží Es Trenc. Aj keď som Malorku navštívil viac krát, o tejto pláži som sa dozvedel až nedávno. Vyzerá takmer ako pláže na Bahamách. Biely piesok a plytká tyrkysová voda. Čo je viac?

pláž Est Trenc

2. Podmanivá Valldemossa

Ani z tripu do vnútrozemia rozhodne nebudete sklamaní. Kľukaté cesty prechádzajúce cez strmé útesy pohoria Tramuntana vám odhalia malebnú dedinku Valldemossa, ktorej čaru podľahol aj Michael Douglas. Pri prechádze dedinkou, zaradenou do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, uvidíte starobylé kamenné domčeky, impozantné vily, tiché uličky lemované stromoradím a dominantu obce – kartuziánsky kláštor. V roku 1838 čerstvý horský vzduch do dediny prilákal aj jej najznámejšieho návštevníka – Frederika Chopena. Klavírny virtuóz sa nádejal, že mu pomôže vyriešiť jeho problémy s tuberkulózou. Po jeho odchode miestni obyvatelia spálili všetko, na čo sa chorľavý umelec, čo i len pozrel. Chopenova priateľka napísala o ich spoločnom pobyte knihu, v ktorej miestnych nešetrila a nazvala ich zlodejmi. Ťažko povedať, či sa jej tvrdé slová zakladali na pravde, každopádne aj dnes máte možnosť objednať si v dedinke štandardné jedlo za nadštandardné ceny. Ale to už k návšteve jedného z najkrajších miest, ktoré v živote uvidíte, jednoducho patrí. Či?

Valldemossa

Foto: Freepik

3. Cyklystika alebo turistika? Mys Formentor.

Bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste fanúšikom cyklistiky, nezabudnite navštíviť Mys Formentor. Je to najsevernejší cíp Malorky, ktorý je pravdepodobne najfotogenickejším miestom ostrova poskytujúcim impozantné výhľady na dramatické útesy vystupujúce z mora. Na jeho konci sa nachádza stále aktívny maják. Ide o najvyššie postavený maják na Baleárskych ostrovoch s výškou až 210 metrov nad morom. Pri dobrej viditeľnosti je odtiaľ vidieť aj susedná Menorca. Počas výjazdu na mys si nezabudnite dať pozor na nevyspytateľných fototuristov a cyklistický pelotón, ktorý si trasu pomýlil s Tour de France.

Mys Formentor

4. Cuevas del drach – zažite koncert v jaskyni

A teraz niečo pre podzemných objaviteľov. Malorka skrýva viacero jaskýň, ktoré sú skutočne fascinujúce. Najznámejšími z nich sú Cuevas del drach (Jaskyne draka), ktoré sa tešia vysokej turistickej obľúbenosti. Kým sa dostanete na rad, pravdepodobne pred jaskyňou vystojíte malú jamu, ale stojí to za to. Čerešničkou na torte je nádherné podzemné jazero, na ktorom sa uskutočňuje aj úchvatné hudobné predstavenie, keď k vám na lodi pripláva mini orchester.

Cuevas del drach

5. Es Pontas – grandiózny kamenný oblúk

Ak sa radi kocháte prírodnými scenériami, určite nevynechajte ani Es Pontas, teda, Veľký Most. Je to prírodný oblúk nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti ostrova. Je približne 13 metrov vysoký a je extrémne fotogenický. Nám sa podarilo urobiť niekoľko dychberúcich záberov preletu popod tento ikonický kamenný oblúk. Nebolo to však vôbec jednoduché, kvôli nepriaznivo veterným podmienkam a rušeniu signálu. Jediným drobným problémom bolo, že sme zabudli skontrolovať autorecord na drone. Neuložené zábery tak zostávajú aspoň v našich spomienkach. Ak budete mať viac šťastia, Váš Instagram určite praskne od návalu krásnych videí a vaša suseda od závisti.

Es Pontas
cestovné kufre 4home

Zaujíma vás digitálne nomádstvo? Podrobnosti o tomto, stále viac vyhľadávanom, životnom štýle nájdete v článku: Kto je digitálny nomád a ako sa ním stať. 

Náklady

Podľa indexu spotrebiteľských cien sa Španielsko radí na 40. miesto. Znamená to, že Malorka je o niečo drahšia ako Slovensko, ktorému patrí 70. priečka. Nie je teda vyslovene lacná, ale zďaleka to nie je ani Švajčiarsko.

Bezpečnosť

Čo sa týka bezpečnosti, rozhodne sa nemusíte obávať nejakých veľkých rizík. Malorka je pomerne bezpečný ostrov a turistické miesta sú často monitorované. Aj napriek tomu buďte obozretní a bezvýhradne nedôverujte neznámym tváram. Zdravý sedliacky rozum je vždy na mieste.

Víza a povolenia

Ak ste občanom Európskej únie, vstup na Malorku máte voľný. Stačí vám občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť na Malorke je relatívne kvalitná, avšak na niektoré výkony je potrebné dlhšie čakať. Teda nič, čo by ste nepoznali z domu. Vo všeobecnosti sa však o váš zdravotný stav nemusíte nijak zvlášť obávať, pre prípad núdze je zdravotná starostlivosť dostupná.

Doprava

Doprava na ostrove je viac menej zorganizovaná. Občas sa ale stáva, že niektorý spoj mešká alebo vôbec nepríde. Veľkým nepriateľom cestovania je aj všadeprítomná siesta. Z hľadiska bezpečnosti dopravy nezabudnite, že Malorka je dovolenkovou destináciou a na cestách stretnete množstvo nezorientovaných turistov.

Zábava

Malorka je ostrov, kde nestretnete nudu ani keby ste veľmi chceli. Návšteva rušného nočného klubu, výlet na katamaráne, ochutnávka vín, jazda na vodnom skútri, posedenie v útulnom bare, divadelné predstavenie, šnorlchlovanie v zálive alebo koncert v jaskyni? To všetko a ešte aj viac si môžete užiť na tomto fascinujúcom ostrove. Na Malorke si nájde zábavu každý, bez ohľadu na svoj vek, pohlavie a vierovyznanie.

Klimatické podmienky

Počasie na Malorke je ako ja – spoľahlivé a príjemné. Vzhľadom na vplyv azorskej tlakovej výše a níže, však treba občas počítať s jeho možnými výkyvmi. Okrem toho, v niektorých oblastiach môže byť aj trochu veterno. Typické stredomorské podnebie sa však na ostrove prejavuje príjemnými teplotami počas celého roka. V letných mesiacoch teplota často presahuje aj 30ºC. Užijete si až 300 dní zaliatych slnkom. More je najteplejšie v auguste, naopak najchladnejšími mesiacmi sú január a február s priemernými teplotami okolo 10ºC. Toto obdobie je často sprevádzané aj dažďovými zrážkami. Malorka ponúka teplé slnečné počasie počas väčšej časti roka, takže si môžete pokojne užiť svoje plážové dobrodružstvo.

Kultúra a komunita

Demokratické spoločenské usporiadanie a existujúca komunitná podpora zabezpečujú stabilitu a absolútnu kultúrnu prijateľnosť pre našinca. Miestna komunita je otvorená a multikultúrna, čo vám umožní stretávať nových ľudí s podobnými záujmami a nadväzovať s nimi kontakty. Nevýhodou je slabšia znalosť anglického jazyka u miestneho obyvateľstva.

zlacnená dovolenka

Záverečné zhodnotenie

Malorka je miestom, ktoré ponúka relax návštevníkom všetkých vekových kategórií. Navyše nesklame ani náročných návštevníkov. Prírodné krásy, vynikajúca klíma a fascinujúca kultúra – to sú výhody, ktoré vám tento nádherný ostrov ponúka. K nevýhodám patria trochu vyššie náklady, sezónnosť a slabšia znalosť anglického jazyka u miestneho obyvateľstva. Táto destinácia však rozhodne stojí za návštevu.

A čo na Malorku hovorí môj AI pomocník? Chat GPT: No a to je to, moji milí! Zhrnutím lze jednoznačne konštatovať, že Malorka je nepochybne zaujímavým a atraktívnym miestom. Miestom, kde každý cestovateľ zomrie na krok z dôvodu ohromenia! Do prístavu a plachty hore, milí cestovatelia! Žiadne zbytočné stresy: Siesta je tvoj najlepší priateľ.

No nie je zlatý? 😊

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.