Keď sa narodil môj syn, nebol som už úplne najmladší a mal som svoj zabehnutý režim. Zotrvávanie v komfortnej zóne mi prinášalo ilúziu pokoja a stability. To sa jednoznačne muselo zmeniť. Novorodenec samozrejme nemohol takéto nevhodné nastavenie tolerovať a nekompromisne sa rozhodol, že prinesie trochu príjemného vetra do mojej zanedbanej dennej rutiny.

Každý deň som mnou intenzívne pracoval, aby ma dostal do patričnej formy. 😊 Absolvoval so mnou nespočetné množstvo neohlásených nočných cvičení, neustále trénoval moju výdrž, priebežne skúmal moje reakcie na výrazné hlasové podnety a preventívne skúšal môj postreh. Dnes som mu nesmierne vďačný. Urobil zo mňa lepšieho a výrazne odolnejšieho človeka. 🙂

Materskú „dovolenku“ som nikdy neabsolvoval. Aj napriek tomu sa viem empaticky vcítiť do role mamičky, ktorá takúto činnosť vykonáva. Hovoríme tu o paradigmatickej zmene priorít, ktorej výsledkom je prehodnotenie životného prístupu a neodkladná modifikácia hodnotového rebríčka. Poďme sa teda spolu pozrieť na možnosti a príležitosti, ktoré nám táto zmena ponúka.

Aké výhody má podnikanie na materskej dovolenke?

Podnikanie na materskej dovolenke prináša viacero výhod, ktoré môžu prameniť z tejto unikátnej životnej situácie. Za najvýznamnejšie z nich považujem nasledovné.

Z podnikateľského pohľadu ide o jedno z najvhodnejších období na prechod zo zamestnaneckého kvadrantu do toho živnostenského. Čas na materskej „dovolenke“ vám doslova otvorí oči. Je časom reštartu, inšpirácií, zmeny životného rytmu a prehodnocovania priorít. Mnohé z vás zistíte, že práca, ktorú ste doteraz vykonávali, vás už toľko nenapĺňa. Možno ale existuje niečo iné, čo by vás bavilo viac.

Až 70% žien na materskej dovolenke premýšľa o zmene zamestnania alebo začatí podnikania (Zdroj: sikovnamamina.sk).

Ak nezačnete podnikať počas materskej dovolenky, pravdepodobne s tým už nezačnete. Zrejme už nikdy na to totiž nebude taký vhodný čas.

Nemáte čo stratiť. Opustiť zázemie stabilnej práce (vrabec v hrsti) pre neistú podnikateľskú vyhliadku (holub na streche) nemusí byť vždy najlepší nápad. Vybudovať funkčný biznis chvíľu trvá. Vy ale potrebujete pravidelný príjem (hypotéka, výdavky na stravu, oblečenie, detské potreby, … nepočkajú). Priamym prechodom do podnikania podstupujete riziko straty pravidelného príjmu. Aby ste sa vyhli tomuto riziku, treba využívať tzv. „postup opice“. Tá sa pri preskoku najprv chytí druhého konára a až keď sa ho pevne drží, púšťa ten prvý. V reálnom živote teda ide o snahu vybudovať biznis popri zamestnaní alebo materskej dovolenke. Pokiaľ v podnikaní neuspejete, viete sa vrátiť späť do zamestnania (avšak bohatšia o ďalšiu životnú skúsenosť). Ale verím, že to nebude váš prípad. 😊

Asi najväčšou dilemou po nástupe do zamestnania je, či dokážete zladiť vašu prácu s rodinou. Začatie podnikania vám umožní predísť obavám s pracovným pomerom. Nebude vás zamestnávateľ znevýhodňovať kvôli tomu, že máte deti? Bude tolerovať vaše časté výpadky, kvôli ich chorobnosti? Už to jednoducho nebude také ako predtým. Okrem toho by po rokoch strávených doma s deťmi, asi každý pociťoval problém nízkej sebadôvery. Ak aj nastúpite do zamestnania, kde ste pôsobili predtým, budete opäť začínať takmer od nuly. Kolegovia sa za ten čas pomenia a pracovné postupy tiež. Keď budete zamestnávať sami seba, tieto problémy odpadávajú.

Aj napriek tomu, že materská dovolenka je úžasnou a nesmierne obohacujúcou skúsenosťou, sociálna izolácia nezriedka vyvoláva u mamičiek pocity vyčerpania, nudy, prázdnoty a frustrácie, ktoré môžu vyústiť až do depresie. Počas materskej dovolenky nemáte veľa príležitostí vyhnúť sa riešeniu otázok súvisiacich s permanentnou starostlivosťou o deti. Podnikanie vám takúto príležitosť prináša. Už len to, že budete myslieť na realizáciu vašich podnikateľských nápadov, vám pomôže vymaniť sa so začarovaného kruhu plienok a prebdených nocí. V rámci psychohygieny dokáže krátky telefonát s klientom často osviežujúce zázraky. Toto nastavenie vám zároveň umožní vytvoriť si sieť kontaktov a spoznať nových ľudí, ktorí vám môžu pomôcť v budúcnosti.

Podnikanie počas materskej dovolenky zlepšuje multitasking a focus na riešenie problémov. Zároveň vám poskytuje potrebnú flexibilitu. Umožňuje vám pracovať vtedy, keď máte čas a energiu. Môžete si prispôsobiť pracovné povinnosti vašim potrebám a potrebám vášho dieťaťa. Čo viac ešte potrebujete na začatie podnikania? Už len odvahu a rozhodnutie, že do toho idete.

Podľa posledných vedeckých výskumov tehotenstvo a materstvo zlepšujú kognitívne funkcie, čo môže viesť k zvýšeniu emocionálnej odolnosti a schopnosti zvládať stres, či dokonca k rozvoju strategického myslenia (Zdroj: New Scientist).

Podnikanie môže byť spôsobom, ako zabezpečiť dodatočný príjem počas materskej dovolenky a znížiť tak finančné zaťaženie pre rodinu.

Podnikanie na materskej dovolenke vám môže pomôcť zlepšiť kvalitu života tým, že vám umožní pracovať v oblasti, ktorá vás baví a kde môžete využiť svoje schopnosti a zručnosti. Okrem toho vám môže pomôcť zvýšiť vaše sebavedomie a pocit vlastnej hodnoty tým, že dosahujete úspechy vo svojom podnikaní.

Táto životná situácia vám umožní byť príkladom pre svoje dieťa, ukázať mu, že môžete byť úspešná podnikateľka a zároveň zvládať aj starostlivosť oň.

Výhody podnikania počas materskej dovolenky môžu byť rôzne a závisia od konkrétnej situácie jednotlivých mamičiek. Je však dôležité si uvedomiť, že podnikanie prináša aj množstvo problémov, môže byť časovo náročné a preto nemusí byť vhodné pre každú mamičku. Je preto dôležité dôkladne zvážiť všetky aspekty a vytvoriť si jasný plán a stratégiu pre svoje podnikanie.

Podrobnú postupnosť konkrétnych krokov pre začatie podnikania nájdete v článku: Ako začať podnikať na internete.

podnikanie na materskej dovolenke

Foto: Freepik

Ako pristupovať k podnikaniu počas materskej

Podnikanie na materskej dovolenke je v poslednej dobe stále populárnejšie a čoraz viac mamičiek sa rozhoduje využiť túto dobu aj na rozbehnutie vlastného biznisu. Ak ste už zvážili všetky jeho výhody, ale aj nevýhody, poďme sa posunúť do ďalšieho kroku. Čo všetko musíte brať na zreteľ pri začatí podnikania?

V prvom rade je dôležité reflektovať na skutočnosť, že podnikanie na materskej dovolenke môže byť časovo náročné. Materská dovolenka je obdobie, ktoré je venované najmä dieťaťu a jeho starostlivosti. Preto by sa malo podnikanie prispôsobiť tomuto faktu. Pri podnikaní tak musíte nájsť rovnováhu medzi prácou a starostlivosťou o dieťa získať aj dostatočnú podporu zo strany rodiny, aby sa mohli pracovné povinnosti a starostlivosť o dieťa zosúladiť.

Ak ste sa rozhodli pre podnikanie počas materskej dovolenky, mali by ste mať jasno v tom, aký druh biznisu chcete založiť. Výhodou je, že mnohé činnosti je možné vykonávať online, čo umožňuje pracovať aj z domu a zabezpečiť tak starostlivosť o dieťa. Pri výbere biznisu je dôležité zvážiť, či sa jedná o niečo, čo vás baví a v čom máte skúsenosti. Podnikanie na materskej dovolenke by nemalo byť len o zarábaní peňazí, ale aj o plnení si svojich snov a cieľov.

Okrem plánovania a organizácie biznisu na materskej dovolenke je dôležité zvážiť aj finančnú stránku veci. Materská dovolenka znamená zvyčajne nižší príjem, preto je dôležité mať vytvorené finančné rezervy na pokrytie výdavkov súvisiacich s podnikaním. Mnohé náklady, ako napríklad internetové pripojenie, náklady na marketing a propagáciu, si vyžadujú určitú investíciu, ktorá sa môže prejaviť na celkovom finančnom zabezpečení.

V neposlednom rade je dôležité nadobudnúť aj dostatočné odborné znalosti a skúsenosti v oblasti podnikania a finančného riadenia.

V prípade potreby je dôležité vyhľadať pomoc a poradenstvo od zainteresovaných osôb. Neviete kde začať? Potrebujete si spraviť svoj vlastný web? Hľadáte zákazníkov? Ak máte otázky súvisiace s podnikaním, neváhajte ma kontaktovať, rád vám pomôžem.

Podnikanie na materskej dovolenke bude pre vás určite výzvou, ale aj obrovskou príležitosťou. Majte na pamäti, že si môže vyžadovať viac času, úsilia a finančných prostriedkov, než môžete predpokladať. Zvážte všetky aspekty a vytvorte si plán, ktorý vám pomôže korešpondovať s realitou. Vyhnete sa tak nemilým prekvapeniam.

V čom začať podnikať na materskej dovolenke?

A sme pri tej najdôležitejšej otázke. V čom začať podnikať? Toto bude tá najdôležitejšia a zároveň aj najťažšia časť.

Odpoveď na túto otázku leží výlučne vo vašej hlave. Ale skúsim vám pomôcť niekoľkými tipmi. Pátrajte po odvetviach, o ktorých niečo viete a ktoré vás bavia. Podnikať sa dá naozaj vo všetkom. Ak si však vyberiete oblasť, ktorá vás naozaj napĺňa, budete mať oproti svojej konkurencii obrovský náskok. Porozmýšľajte, čo to je. Pravdepodobne to bude to prvé, čo vás napadne. Je jedno, či sa budete venovať bytovému dizajnu, predávať látky, šiť veci pre deti, piecť koláče, precvičovať jogu, prevádzkovať online časopis, tvoriť grafiku, fotografovať alebo si založíte súkromnú škôlku. Ak vás to baví, časom vám to prinesie výsledky.

Tu je niekoľko nápadov na podnikanie pre dámy vo vašej situácii:

Online predaj. Online predaj môže byť veľmi lukratívnym spôsobom podnikania počas materskej dovolenky. Môžete predávať produkty, ktoré ste vytvorili sami, alebo si môžete kúpiť hotové výrobky od iných dodávateľov a predávať ich cez vlastný internetový obchod.

Virtuálny asistent. Virtuálny asistent môže poskytnúť administratívnu podporu pre malé podniky a podnikateľov, ktorí potrebujú pomoc s organizáciou a riadením svojho podnikania. Práca virtuálneho asistenta môže byť vykonávaná z pohodlia domova a umožňuje vám pracovať vtedy, keď máte čas.

Kreatívne podnikanie. Ak máte talent pre umenie, môžete vytvárať a predávať vlastné umelecké diela, ako sú napríklad maľby alebo iné ručne vyrábané výrobky.

Fotografovanie a videoprodukcia. Ak máte talent pre fotografovanie alebo tvorbu videí, môžete ponúkať svoje služby pre svadby, rodinné oslavy alebo firemné akcie.

Blogovanie. Blogovanie môže byť vynikajúcim spôsobom, ako zdieľať svoje skúsenosti a názory s ostatnými a zarobiť si na tom. Môžete písať o svojich skúsenostiach s materstvom alebo zdieľať svoje záujmy a skúsenosti v oblastiach, ktoré vás zaujímajú.

Centrum pre deti. Keďže máte skúsenosti v starostlivosti o deti, môžete ponúkať svoje služby aj v oblasti detského centra. Okrem vlastného dieťaťa sa môžete starať aj o deti iných rodičov. Tí vám budú nesmierne vďační. Nájsť voľné miesto v škôlke dnes totiž nie je len tak. Starostlivosť však nemusíte obmedzovať len na deti. Asistenciu môžete poskytovať aj starším ľuďom. 

Písanie kníh. Zažili ste niečo výnimočné? Chcete sa podeliť so svojimi cestovateľskými zážitkami? Alebo máte skúsenosti z nejakej pracovnej oblasti, ktoré pomôžu druhým? Navštívte kurz kreatívneho písania a začnite tvoriť vlastné knihy. Tie môžete predávať v elektronickej forme, bez dodatočných nákladov.

Ak máte vytvorený kvalitný text, pomôžem vám premeniť ho na knihu. Spracujem vám obálku, zabezpečím grafické spracovanie, vyexportujem knihu do príslušných elektronických formátov a zabezpečím vám miesto pre jej predaj. Môžete ma nezáväzne kontaktovať. Ak vás táto ponuka zaujala. Porozprávame sa o podrobnostiach a vy sa môžete v kľude rozhodnúť, či je to pre vás.

podnikateľka

Foto: Freepik

Ak ste sa rozhodli začať podnikať a uvedomujete si, že bez vlastnej značky to nepôjde, mám pre vás hodnotný článok, ako na to. Všetky podrobnosti o budovaní značky nájdete v článku Brand building. Ako na budovanie značky?

Online kurz. Online kurzy môžu byť veľmi populárnym spôsobom, ako zdieľať svoje skúsenosti a znalosti a zarobiť si na tom. Môžete ponúkať kurzy v oblastiach, ktoré vás zaujímajú, ako napríklad varenie, remeselné práce, jazyky, alebo digitálne zručnosti.

Copywriting a marketingové služby. Ak máte skúsenosti v písaní textov a marketingových materiálov, môžete ponúkať svoje služby pre malé podniky alebo pre tých, ktorí potrebujú pomoc s ich marketingovými aktivitami.

Online tréning. Ak máte skúsenosti v oblasti fitness, výživy alebo wellness, môžete ponúkať svoje služby ako online trénerka a pomôcť svojim klientom dosiahnuť ich ciele z pohodlia ich domova.

Affiliate marketing. Affiliate marketing môže byť veľmi lukratívnym spôsobom podnikania, kde získavate provízie za to, že odporúčate produkty alebo služby ostatným. Môžete zdieľať svoje odporúčania prostredníctvom blogu, web magazínu, sociálnych médií alebo e-mailových kampaní.

Ak ste si medzi tipmi našli oblasť podnikania, ktorá vás baví. Som rád. Pustite sa do toho a začnite pracovať na vašom sne. Ak nie, nevzdávajte sa a hľadajte ďalej. Ak nájdete odvetvie, ktoré vám bude vyhovovať a bude v súlade s vašimi záujmami a schopnosťami, máte vyhraté. Už budete potrebovať len trpezlivosť a vytrvalosť. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými podnikateľmi je práve v nej.

strategický web

Záver

Aby sme si to zhrnuli. Pred začatím podnikania zvážte jeho výhody a nevýhody. Ak ste sa rozhodli výzvu akceptovať, vyberte si vhodnú oblasť, v ktorej sa vyznáte a ktorá vás baví. Stanovte si jasné ciele a vypracujte jednoduchý plán, ako chcete svoje podnikanie rozvíjať. Nájdite spôsob, ako si zorganizovať svoj čas tak, aby ste mohli pracovať, keď vaše dieťa spí alebo sa samo hrá. Nevzdávajte to a vytrvajte, všetko potrebuje svoj čas. Nemáte čo stratiť. Vždy sa môžete vrátiť do zamestnania. Naopak získať môžete naozaj veľa. Môžete sa stať finančne nezávislejšou, získať flexibilitu a viac času stráveného s vaším dieťaťom.

Choďte si za svojím snom. Takúto šancu už pravdepodobne v blízkej dobe nedostanete. Zahltia vás každodenné problémy a vy už nestihnete naskočiť na svoj podnikateľský vlak. Realizujte svoje túžby teraz, keď táto príležitosť vstúpila do vášho života.

Nesmierne vám držím palce a teším sa, že sa so mnou podelíte o vaše skúsenosti buď e-mailom alebo dole v komentároch. Ak vás článok zaujal, pokojne ho zdieľajte na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť jediným kliknutím na ikonu vašej siete. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.