Havajské ostrovy sú súostrovím 130 koralových a sopečných ostrovov, skál, či útesov. Pri pohľade na glóbus vyzerajú ako pár drobných smietok rozhádzaných v nekonečných modrých vodách Pacifiku. Oahu (alebo aj O´ahu) je druhým najväčším ostrovom súostrovia, na ktorom žije približne 70 % populácie Havaja. Svojou rozmanitosťou, krásou a bohatou kultúrou láka návštevníkov z celého sveta. Tento ostrov ponúka niečo pre každého, od krásnych pláží, zaujímavých trekov, lekcií surfovania až po historické pamiatky.
Keďže som vášnivý turista, Oahu ma dostalo najmä na svoje vychýrené turistické trasy. Ako fanúšik vojenskej histórie som si však nemohol odpustiť návštevu lokácií spojených s najväčším vojnovým konfliktom v dejinách ľudstva, druhou svetovou vojnou. Od návštevy na jedno z najodľahleších miest planéty ma tak neodradil ani nepríjemne dlhý let s viacerými medzipristátiami. Veľká vzdialenosť je však aj výhodou. Väčšina miestnej fauny sa na ostrov dostala len vďaka náhode a nevyskytujú sa tam žiadne jedovaté rastliny, hady, ani pavúky. Oproti napríklad takej Austrálii je to úľava. Najnebezpečnejším tvorom na ostrove zostáva stonožka. Jej uhryznutie vraj bolí, ale kompenzáciou je liečba, ktorá spočíva v troch dňoch konzumácie alkoholu. Pre Slováka ide teda skutočne o raj na zemi. 😊
Okúzľujúci ostrov je atraktívny aj pre holywoodskych filmárov, ktorý na ňom natočili množstvo filmov. Prírodné kulisy v podobe krásnych pláží, večne zelených vulkanických pohorí a nádhernej flóry sa stali skvelým podkladom pre kvalitnú kinematografiu.
Tropical Farms Macadamia Nuts. V pozadí pohorie vulkanického pôvodu v oblasti ranču Kualoa, kde sa natáčal legendárny Jurský park. Foto: Radovan Hýbl.
Najzaujímavejšou činnosťou, ktorá sa na ostrove dá robiť (ak teda ste, podobne ako ja, fanúšikom turistiky) je vydať sa po turistických trasách, ktorých je na ostrove naozaj veľa. K najzaujímavejším patria Haiku Stairs Trail, Koko Head Crater Trail, Crouching Lion Trailhead alebo Mt. Olomana Trail (Three Peaks). Nemusíte sa však viazať len na tieto treky. Na ostrove je skutočne z čoho vyberať.
Jednou z najnebezpečnejších turistických trás na Oahu je túra z Pali Notches. Odmenou za vašu odvahu však budú pôsobivé výhľady. Foto: Radovan Hýbl.
Ďalšou obľúbenou činnosťou je kúpanie sa na plážach, ktorých výber je naozaj slušný. Mne sa najviac páčili Lanikai Beach alebo Waimanalo Beach s tyrkysovou vodou a zaujímavým výhľadom na neobývaný ostrov Manana. Pokiaľ sa chcete priučiť aj nejakým surferským trikom, nevynechajte známu Waikiki, prípadne početné drsnejšie pláže na severe ostrova.
A ešte jedna rada. V žiadnom prípade neignorujte na plážach nápisy so zákazom pre plavcov. Nie sú tam pre srandu králikov. Ja som ich na začiatku tiež bral na ľahkú váhu, ale pri ohromnej sile spätného prúdu oceánu na prvej z označených pláží som rýchlo pochopil, že lepšou voľbou je rešpektovať značenie. Na ostrove je množstvo pláží, ktoré sú absolútne bezpečné, a preto nie je dôvod, aby ste zápasili so zradnými prúdmi na zakázaných miestach.
Neosídlený ostrov Manana prezývaný vďaka svojmu tvaru aj Králičí ostrov, bol v minulosti skutočne obývaný kolóniou králikov. K ich vyhubeniu došlo z dôvodu narúšania pôvodného ekosystému, dôležitej rezervácie morských vtákov. Foto: Radovan Hýbl.
Pri predstavovaní ostrova musím spomenúť ešte jednu vec, ktorá ma dosť zaskočila. Ide o pomerne vysokú početnosť drogovo závislých osôb v centre Honolulu. Prejavuje sa predovšetkým zvýšeným výskytom ľudí, ktorí sa nahlas rozprávajú sami so sebou. Sú však neškodní, keďže väčšinou ignorujú svoje okolie. Aj napriek tomu však nie je úplne príjemné s nimi koexistovať. Ich správanie je pomerne nevyspytateľné a občas sa stáva, že nečakane vykríknu meter od vás. Spravidla ide o osoby bez domova, ktoré nemajú problém ustlať si večer pred vstupnými dverami veľkého nákupného centra. Ráno s nimi tak musia bojovať zamestnanci, ktorí sa snažia otvoriť. Ich prítomnosť som po krátkom čase však už vnímal skôr úsmevne, než obťažujúco. „Junkies“ pre mňa už jednoducho neodmysliteľne patria k miestnemu koloritu. 😊
Úžasnú kombináciu dych berúcej prírody, kutlúry a pohnutej histórie nájdete v nádhernom Kapskom Meste. Aké nebezpečenstvo so sebou pobyt v meste prináša sa dozviete v článku Kapské Mesto – nebezpečný kus Európy na juhu Afriky.
Top 5 miest, ktoré musíte na Oahu navštíviť
1. Pearl Harbour
Pred viac než 80-timi rokmi, 7. decembra 1941, japonské cisárske námornictvo uskutočnilo prekvapivý útok na námornú základňu Spojených štátov amerických. Početný zväz lietadlových lodí pri útoku doplnilo aj 5 miniponoriek. Cieľom boli americké lode a člny kotviace v prístave, lietadlá rozostavené popri štartovacej dráhe a kasárne. Pri útoku prišlo o život viac než 2300 vojakov, námorníkov a civilistov.
Aktuálne v prístave nájdete viacero pamätníkov, z ktorých najzaujímavejší je pamätník USS Arizona. Hold padlým námorníkom na ňom vzdáva 4 až 8 tisíc návštevníkom denne. Priamo pod modernou konštrukciou pamätníka je situovaný potopený vrak lode. Na tabuli pamätnika sú vypísané mená všetkých 1177 padlých, pre ktorých sa bojová loď stala hrobkou.
Ešte zaujímavejšia je však návšteva bojovej lode USS Misouri. Tento rešpekt vzbudzujúci kolos vošiel do povedomia najmä tým, že na jeho palube bola podpísaná kapitulácia Japonska v 2. svetovej vojne. S históriou plavidla je spojená aj historka z bojov, počas ktorých bola loď zasiahnutá kamikadze, avšak bola ním spôsobená len malá škoda. Dodnes je na lodi viditeľná preliačenina. Samovražedný pilot japonského letectva, ktorý pri útoku na loď zahynul, bol na základe rozkazu amerického kapitána lode pochovaný so všetkými poctami. A to aj napriek nesúhlasu značnej časti posádky.
Prehliadka lode je skutočne fascinujúca a každému ju vrelo odporúčam. Nájdete v nej funkčné miestnosti, ale aj rozsiahle ubytovacie sekcie s trojposchodovými posteľami pre radových členov posádky, až po komfortnú kapitánsku kajutu. Zriadenie múzea priamo na lodi bolo podmienené tým, že v prípade ohrozenia štátu bude plavidlo vrátené americkým ozbrojeným silám.
To však nie je všetko, čo Pearl Harbour ponúka. Navštíviť v ňom môžete aj vojnové výstavné galérie, múzeum letectva, či ponorku USS Bowfin, ktorá sa počas 2. svetovej vojny zúčastnila bojov v Tichomorí.
Pohľad na kanóny bojovej lode USS Missouri. Foto: Radovan Hýbl.
Počas cestovania sa len málokedy vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Malorka je však v tomto smere výnimkou. Chodím na ňu pravidelne. Prečo? Dozviete sa v článku Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.
2. Diamond Head
Diamond Head je symbolom Oahu. Nájdete ho na všetkých pohľadniciach. Vulkanický tufový kužeľ je národnou prírodnou pamiatkou. Vďaka svojej výhodnej polohe v blízkosti štvrte hotelových komplexov sa stal najobľúbenejšou turistickou destináciou. Túra na vrchol je nenáročná a skutočne príjemná. Ponúka panoramatické výhľady na Honolulu a jeho bezprostredné okolie. Na vrchole sa nachádza aj obranný bunker s vyhliadkou. Návšteva krátera rozhodne patrí medzi „must see“ záležitosti. To však neznamená, že ďalšie turistické trasy nestoja za návštevu. Naopak, Oahu ich má neúrekom a sú naozaj nádherné.
Vulkanický kráter Diamond Head a pod ním surferský raj – Waikiki Bay. Foto: Pexels.
3. Prírodná rezervácia Hanauma Bay
Zátoka Hanauma Bay vznikla v sobečnom kuželi a v súčasnosti ponúka nedotknutý morský ekosystém. Pod morskou hladinou sa nachádza obrovské množstvo koralov a húfy pestrofarebných rýb, ktoré nemajú problém s predvádzaním sa pred kamerou. Je to ideálne miesto pre šnorchlovanie. Vláda berie ochranu zátoky vážne, a preto ste pri príchode povinní pozrieť si náučné video o tejto výnimočnej oblasti, ktorého súčaťou je aj rýchlokurz ochrany prírody a bezpečnostných pravidiel v zátoke. Dotýkanie sa koralov a používanie opaľovacieho krému sú striktne zakázané.
Prírodná rezervácia Hanauma Bay. Foto: Radovan Hýbl.
4. Plantáž Dole
Ananásová plantáž sa nachádza v severnej časti ostrova. Je jednou z najobľúbenejšich turistických atrakcií s ročnou návštevnosťou prevyšujúcou milión návštevníkov. Toto skutočne nádherné miesto, plné zaujímavej flóry, poskytuje zábavné aktivity pre celú rodinu. Bludisko v ananásovej záhrade, rôzne výstavy a prezentácie, záhradnú prechádzkovú trasu, rýchle občerstvenie, či vidiecky obchod so širokou škálou rastlinných produktov. V oblasti premáva aj plantážový vlakový expres. Kedysi najväčší producent ananásu, avokáda, či kakaa dnes funguje ako atrakcia pripomínajúca históriu pestovania týchto plodín a procesu ich následného spracovania.
Záhrada v ananásovej plantáži Dole. Foto: Radovan Hýbl.
5. Chrám Byodo-In
Budhistický chrám vytvára ostrov japonskej architektúry uprostred americkej prírody. Je to pamiatka, ktorú by ste v tejto oblasti skutočne nečakali. Oahu bolo osídlené aj japonskými prisťahovalcami. Na ich počesť bol pri stom výročí prvej imigrácie postavený práve tento chrám, ktorý je vernou kópiou 900-ročného originálu chrámu v Uji (prefektúra Kyoto, Japonsko). Prostredie v okolí chrámu je prekrásne a ako stvorené pre meditáciu. Chrám je čiastočne obkolesený jazierkom s premnoženými kaprami. Núdza nie je ani o vtáctvo, najviac zastúpené čiernymi labuťami.
V spojitosti s Pearl Harbourom mi nedá doplniť ešte jednu poznámku. Po nečakanom útoku na námornú základňu boli japonskí imigranti, ako nedôveryhodné osoby, deportovaní do koncentračných táborov. Mnohí z nich sa už nikdy nevrátili. Existencia budhistického chrámu je z tohto pohľadu prejavom úcty a tolerancie k národom prisťahovalcov na Oahu.
Budhistický chrám Byodo-In je v amerických podmienkach pomerne neočakávanou stavbou. Foto: Radovan Hýbl.
Ak vás láka slnko a slaná tyrkysová voda, ponorte sa s nami do príbehu z ostrova New Providence. Aké výzvy tam na vás čakajú sa dozviete v článku Tanec s hladnými žralokmi na New Providence – bahamskom ostrove pirátov.
Zhodnotenie destinácie
- Náklady 15%
- Bezpečnosť 75%
- Zdravotná starostlivosť 95%
- Doprava 65%
- Zábava 99%
- Klimatické podmienky 80%
- Kultúra a komunita 60%
Víza a povolenia
Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov cestovného pasu SR je turistický alebo podnikateľský pobyt možný bez víz po dobu maximálne 90 dní na základe elektronickej autorizácie ESTA. Aktuálnosť informácie si preverte na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.
Záverečné zhodnotenie
Oahu nie je len očarujúci ostrov s nádhernými plážami a úžasnou flórou. Destinácia je popretkávaná množstvom turistických trás, ktoré lákajú turistov zo všetkých kútov sveta. Okrem toho je Oahu aj miestom, kde si môžete vyskúšať surfing na legendárnej pláži Waikiki, podľa vzoru viacnásobného olympijského víťaza Duka Kahanamokua. Každý si na ostrove nájde to svoje. Negatívom je iba možno trochu vyššia cenovka. Aj napriek tomu sa však túto lokalitu rozhodne oplatí navštíviť. Odmenou vám budú nezabudnuteľné spomienky, ktoré budete so sebou nosiť navždy.
- Celkové zhodnotenie 49%
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.