Koncom augusta som v skorých ranných hodinách sedel na recepcii hotela vo Funchale a čakal na svoj odvoz do, asi hodinu vzdialených, hôr. Okrem mňa na rozvoz čakala asi 20-členná skupina turistov, ktorých si postupne odvážali prichádzajúce SUV-čka alebo mikrobusy. Po chvíli recepcia zívala prázdnotou. V zmysle doručených pokynov som už síce mal byť preč, ale môj sprievodca sa zatiaľ neukázal. Pol hodinu po dohodnutom čase, keď som sa už zbieral späť na izbu, však pred hotelom zastal minivan a z neho pomalým krokom vystúpil chlapík s lístkom v ruke. Na lístku bolo moje meno. Vyčítavo som zaťukal na hodinky, chlap sa však nenechal vyviesť z rovnováhy. Ospravedlňujúco pokrčil plecami a odbil ma jediným slovom: „Madeira“.

Partia v aute bola super, jedna slovenka, jeden čech a skupina príjemných estóncov. Trochu sme pokecali, ale stihol som aj rýchleho šlofíka. Po príchode do tábora sa, tesne pred zastavením auta, rozleteli dvere a dovnútra sa strčili dve vysmiate hlavy. Jedna patrila Sandrovi a druhá Alexovi, miestnym inštruktorom. Hellooo! How are youuu? Chalani nás začali stískať a potľapkávať po pleciach, akoby sme sa už stokrát videli. Ústa sa im nezastavili. Neustále vykrikovali a skákali si navzájom do reči. Po rozdaní výstroja nás nasáčkovali do dvoch Defenderov a vyrazili sme do kaňonu.

inštruktori kaňoningu

Alex a Sandro – najlepší inštruktori kaňoningu na Madeire. Foto: Archív autora.

Ešte krátke bezpečnostné školenie a môže sa ísť do terénu. Niektoré skoby na postrojoch sú vraj vadné, ale to nevadí, lebo pri kaňoningu im ľudia zomierajú len príležitostne. Akurát včera mali údajne horší deň. Dnes to už bude určite dobré. Nasledovala super jazda v povodí rieky so všetkým, čo k tomu patrí. Vodné šmýkačky, zlaňovanie vodopádov, skoky do vody. Naozaj sme si to všetci užili.

Aj chalani boli zlatí. Nikdy vám nezabudli pomôcť pri šplhaní sa z vody tak, že ste v nej opäť skončili. Keď bola príležitosť, nasmerovali vám prúd ľadovej vody do zohriateho neoprénu a špliechali okolo seba ako zmyslov zbavení. Sem tam povolili lano, aby ste mali pocit, že spadnete. Proste dva darčeky. Takto to vyzerá, keď vás práca baví. Týto chlapci by v režime „od deviatej do piatej“ neprežili ani deň. Zhoreli by ako papier.

kaňoning

Radovan Hýbl – Kaňoning na Ribeiro Frio. Foto: Archív autora.

Na záver nám Alex predstavil aj svojho otca, ktorý pracoval ako inštruktor vo vedľajšom tíme. Ten sa k nemu spočiatku vôbec nepriznával a tvrdil, že toho muža vidí prvý krát. Neskôr však na naliehanie potvrdil, že ide o jeho nie úplne vydareného syna. Snažil sa ho vyhnať na štúdium do kontinentálnej Európy, čo sa mu aj podarilo. Veľmi sa potešil, že si od neho konečne oddýchne. Bohužiaľ, jeho radosť netrvala dlho a Alex ho opäť poctil svojou prítomnosťou. Rodine oznámil, že sa rozhodol zostať na Madeire už natrvalo. Otec skončil rozprávanie a nahodil rozpačitý úsmev. Po líci mu stekala malá slza…

Madeira je známa ako ostrov večnej jari. Oprávnene, je stále zelená a plná života. Ale nečakajte štandardnú kúpaciu dovolenku. Oceán je chladnejši a aj bežných pláží je na ostrove málo. Koho ale určite poteší sú turisti a vyznávači adrenalínovejších športov. Ostrov je pre nich ako stvorený. Je popretkávaný levádami (zavlažovacími kanálmi), nádhernými turistickými trasami, horskými kaňonmi a útesmi vstupujúcimi do oceánu. Väčšinou sa nerád vraciam na rovnaké miesta, ale Madeiru určite ešte navštívim.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Top 5 miest, ktoré musíte na Madeire navštíviť

1. Funchal – hlavné mesto súostrovia

Fuchal je menšie mesto s niečo cez 100 000 obyvateľmi. Jeho názov pochádza z fenikla (funcho) – rastliny, ktorá sa hojne vyskytovala na tamojších útesoch. Funchal je plný hotelov, reštaurácií, nočných barov a samozrejme, turistov. Za zastávku stojí najmä prekrásna botanická záhrada, do ktorej sa dostanete lanovkou s výhľadom na celé mesto.

Funchal - botanická záhrada

Funchal – botanická záhrada. Foto: Radovan Hýbl.

Odvážnejšie nátury by mali vyskúšať aj jazdu na prútených saniach. Mesto je osadené do prudkého kopca, čo miestni využívajú na privyrobenie. Atrakcia je pomerne nebezpečná, keďže sane sú ťažko ovládateľné a spúšťanie prebieha za plnej premávky. Ak ste fanúšikom futbalu, nevynechajte ani sochu miestnej legendy – Cristiana Ronalda.

socha Cristiana Ronalda

Socha Ronalda s vyšúchaným rozkrokom. Foto: Radovan Hýbl.

2. Sever ostrova Madeira – Fanal, Porto Moniz a Nevestin závoj

Vydajte sa na cestu na sever Madeiry a zastavte sa vo vnútrozemí v mystickom lese Fanal. Je to jedno z najvyhľadávanejších miest ostrova. Bizarné tvary prastarých vavrínov uchvátili aj filmársku obec. Mimozemský vzhľad zahmleného Fanalu bol základom potrebným pri natáčaní seriálu The Acolyte (Star Wars). Po krátkej prechádze lesom môžete pokračovať ďalej až k severozápadnému cípu ostrova, do Porto Moniz. Odmenou pre vás bude kúpanie v krásnych jazerách s morkou vodou, ktoré sú umiestnené uprostred pobrežných skalísk. Trochu východnejšie nájdete čerešničku na torte výletu. Je ňou Nevestin závoj, vodopád stekajúci zo skalného útesu priamo do oceánu. Najlepší výhľad naň získate z rozhľadne Miradouro do Véu da Noiva.

Fanal - mystický les

Mystické vavríny vo Fanale. Foto: Radovan Hýbl.

3. PR1 – Vereda do Areeiro – najkrajšia turistická trasa na ostrove

Ak aj nie ste vášnivým turistom, určite vám odporúčam vydať sa na úchvatný horský trek PR1. 7 km dlhá turistická trasa prepája 3 ikonické  vrcholy Madeiry: Pico do Areeiro (1818 m), Pico das Torres (1851 m) a najvyšší vrch, Pico Ruivo (1862 m). Cesta nie je fyzicky náročná a na jej začiatok sa môžete pohodlne vyviesť autom. Trasa je naozaj nádherná a rozhodne nie je lakomá na dychberúce výhľady a tunely ručne vytesané do skaly.

Pico de Areeiro - Pico Ruivo

Vereda do Areeiro. Foto: Radovan Hýbl.

4. Fajá dos Padres – jedno z najkrajšich miest na zemi

Madeira nie je skúpa ani na strmé lanovky, sprístupňujúce inak nedostpné miesta, nachádzajúce sa priamo pod strmými útesmi. Jedným z nich je aj Fajá dos Padres. Ide o organickú farmu s rozsiahlou banánovníkovou plantážou. Toto zabudnuté, turistmi málo navštevované miesto, považujem za kúsok raja na zemi. Slnkom zaliate chodníčky pretínajúce široké pásy rastlín vytvárajú nezabudnuteľné divadlo pre vaše oči. Ak ste lepší plavci, váš výlet nezostanete ani bez kúpania. Tesne za plantážou je vybudovaný výbežok do oceánu, z ktorého si môžete skočiť do nekľudných vĺn. Naspäť sa dostanete po rebríku alebo cez jedno z natiahnutých lán.

Fajá dos Padres - banánovníková plantáž

Banánovníková plantáž na Fajá dos Padres. Foto: Radovan Hýbl.

5. Sao Lourenco

Ani najvýchodnejšiu, veternú, časť ostrova nemožno ignorovať. Ukrátili by ste sa totiž o fantastické výhľady ako z filmu. Úzka šija polopúštnych útesov vystupujúcich z oceánu má úplne iný ráz, ako zelený zvyšok ostrova. Odporúčam vám prísť skoro ráno, aby ste nemuseli parkovať ďaleko od vstupného miesta.

Sao Lourenco

Skalnaté útesy vytŕčajúce z oceánu na Sao Lourenco. Foto: Radovan Hýbl.

cestovné kufre 4home

Zaujíma vás digitálne nomádstvo? Podrobnosti o tomto, stále viac vyhľadávanom, životnom štýle nájdete v článku: Kto je digitálny nomád a ako sa ním stať. 

Náklady

Podľa indexu životných nákladov (stred roka 2023), sa Portugalsko nachádza na 65. mieste. Slovensko so svojou 63. priečkou je teda takmer rovnako drahou destináciou.

Bezpečnosť

Madeira je jednou z najbezpečnejších turistických destinácií. Občas však môže, predovšetkým v chudobnejších štvrtiach, dochádzať ku krádežiam.

Víza a povolenia

Ak ste občanom Európskej únie, vstup na Madeiru máte voľný. Stačí vám občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Zdravotná starostlivosť

V štátnych zdravotníckych zariadeniach je, na základe európskeho preukazu poistenca, poskytovaná neodkladná zdravotná starostlivosť. Je však na pomerne nízkej úrovni. Pred ošetrením sa hradí vstupný poplatok. Odporúčam vám uzatvoriť si komplexné cestovné poistenie.

Doprava

Základom dopravy na ostrove je rýchlostná cesta prechádzajúca nižšie položenými oblasťami. Pre vysoké prevýšenie ostrova sú cesty kľukaté s množstvom tunelov. Výstavba tunelov výrazne zvýšila bezpečnosť cestovania oproti minulosti, kedy úzke cesty viedli priamo ponad nebezpečné útesy. Aj napriek tomu je cestovanie po ostrove skôr za trest.

Zábava

Paleta možností zábavy na ostrove je pomerne široká. Ak ste športovejšia povaha, cez deň sa na ostrove rozhodnete nebudete nudiť. Nočný život je však trochu chudobnejší než v obdobných turistických destináciách. Posedenie v bari tradičnom madeirskom nápoji Poncha, by ste však vynechať nemali. Preslávený je najmä Bar Filhos D´ Mar v útulnej dedinke Camara de Lobos. Patrí najlepšej kamarátke matky Criastiana Ronalda. Ak budete mať šťastie, tak ako ja, dostanete k ovocnému nápoju aj kartu s originálnym podpisom fenomenálneho hráča.

Klimatické podmienky

Madeira má, oproti pevninovému Portugalsku, o niečo chladnejšiu klímu. Obklopenie divokým atlantickým oceánom z nej robí skôr zážitkovú, než plážovú destináciu. Celeročne má však Madeira pomerne stabilné počasie s malým rozpätím teplôt. V lete nie je počasie na Madeire typické vysokými horúčavami, ako by ste mohli byť zvyknutí z iných dovolenkových oblastí. Zimy sú tradične mierne.

Kultúra a komunita

Obyvateľstvo Madeiry je do veľkej miery nábožensky založené. Tomu zodpovedá aj množstvo sviatkov, ktoré miestni oslavujú. Komunita je voči turistom priateľská. Zrejme preto sa rozrastajú aj rady digitálnych nomádov žijúcich na ostrove.

zlacnená dovolenka

Záverečné zhodnotenie

Madeira je nádherný ostrov nachádzajúci sa v strednej časti Atlantického oceánu. Administratívne patrí pod Portugalsko. Ostrov je vulkanického pôvodu a jeho podnebie je tropické s relatívne miernou klímou a dostatkom zrážok. Celý ostrov je posiaty zavlažovacími kanálmi, tzv. levadami. Aj preto je Madeira výnimočnou destináciou, atraktívnou najmä pre turistov. Jej návštevu každému vrelo odporúčam.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.