Adventný veniec na stole, svetielka v oknách, darčeky ako-tak nakúpené…máte toho toľko, že vianočné cukrovinky nestíhate napiecť alebo si kvôli nim nechcete pokaziť figúru? Nezmysel! Vianoce sú len raz za rok, tak si ich užite so všetkým, čo k nim patrí! Na vianočnom pečive si totiž môžete pochutiť aj bez výčitiek. Ako? Poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Vianočné pečivo k Vianociam patrí!

Ja osobne mašrktenie milujem a milujem aj Vianoce. A neviem si predstaviť, že by na mojom vianočnom stole neboli koláčiky – u nás doma sa pieklo odmala, na tú vôňu, ktorá sa niesla celým domom, keď starká s mamou pekávali vianočné zákusky aj suché koláčiky, sa nedá zabudnúť dodnes…Mňam! Žiaľ, nepatrím k tým „vyvoleným,“ ktorí môžu zjesť čokoľvek a vôbec to na nich nebude vidieť – práve naopak, mám pocit, že dokážem pribrať aj z pohára vody či jediného nádychu vzduchu (nepreháňam).

No a preto, rok čo rok (aj kvôli deťom, aj kvôli sebe a svojej hmotnosti), surfujem vodami internetu a hľadám rady a tipy, ako si vianočné pečivo dopriať o čosi zdravšie a napáchať popritom čo najmenšie škody na svojej postave a hmotnosti.

A vďakabohu, keďže dnes je internet všetkými tými radami a tipmi o zdravom mašrktení doslova zaplavený, rozhodla som sa, že vám trošku zjednoduším prácu a všetko to, čo som o zdravom vianočnom pečení dočítala a dozvedela, vám zhrniem v tomto článku. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako premašrktiť celé Vianoce bez toho, aby ste sa museli obávať nadbytočných kilogramov.

zdravé medovníky

Foto: Pixabay

Tip na vianočné pečenie 1: Bielu múku nahraďte špaldovou

„Biela múka je smmmrrť!“ kričí na mňa doslova odvšadiaľ. Rozhodla som sa ju preto nahradiť špaldovou. Špaldová múka sa vyrába zo špaldovej pšenice a na rozdiel od iných obilnín neprešla žiadnym šľachtením, preto obsahuje vysoké množstvo vlákniny, vitamínov B, D, E, enzýmov, minerálnych látok a stopových prvkov, o ktoré je bežná biela múka ochudobnená.

A ako bonus – vyšší obsah vlákniny vás zasýti na dlhší čas, navyše pôsobí ako prevencia chorôb tráviacej sústavy či podporuje vaše trávenie. U mňa si špaldová múka našla svoje miesto od doby, keď som dostala za úlohu dcére pripraviť do škôlky zdravý FIT koláč a využijem ju napríklad aj počas pečenia vianočných koláčikov či medovníkov!

špaldová múka

Foto: Pexels

Najnovšie výskumy preukázali, že obyčajná chôdza má preventívne účinky a môže vám výrazne zlepšiť váš zdravotný stav. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku Vedeli ste, že iba 2500 krokov denne vám stačí na dosiahnutie významných zdravotných benefitov?

Tip na vianočné pečenie 2: Používajte zdravšie alternatívy ingrediencií 

Okrem spomínanej múky vieme za zdravšie varianty pri pečení nahradiť aj klasické stužené tuky a margaríny – skúste namiesto nich použiť kvalitné maslo alebo kokosový olej. Ak ste v rodine zvyknutí na krémové zákusky, skúste ich vymeniť za tvarohové alebo smotanové. Ak namiesto maslového krému naplníte koláč tvarohovou plnkou, ušetríte množstvo kalórií a zákusok si budete môcť vychutnať bez výčitiek.

termo pohár

Zažite originálne Vianoce s termo pohármi v modernom dizajne, ktoré vám zaistia dokonalý zážitok z lahodnej kávy. Sú vhodné predovšetkým na prípravu cappuccina, ale využijete ich aj na podávanie ostatných teplých a studených nápojov. Poháre sú ručne vyrábané z ľahkého žiaruvzdorného borosilikátového skla s dvojitou stenou, ktorá vďaka vytvorenému vákuu dokáže udržať ideálnu teplotu nápoja dlhú dobu. Vďaka termoizolačným vlastnostiam však vonkajšia vrstva pohára zostáva chladná. Termo poháre môžete výhodne kúpiť na tomto odkaze.

Tip 3: Biely cukor vs. zdravé, prírodné sladidlá

Vianočné pečivo býva sladké, o tom nie pochýb. Načo si však zbytočne zvyšovať hladinu cukru v krvi, keď sa to dá aj inak, zdravšie? Biely cukor (ktorý nemá žiadne živiny a neprináša nášmu zdraviu nič pozitívne) môžete nahradiť napríklad hnedým trstinovým cukrom – je vhodný nielen pre ľudí s diétou, ale dokonca ho môžu konzumovať aj diabetici!

Čím všetkým ešte vieme biely cukor pri pečení vianočného pečiva nahradiť?

  • Javorový sirup (kúpite v predajniach so zdravou výživou i v potravinách), obsahuje vitamín B, vápnik, draslík, železo a jeho využitie je naozaj široké. Od sladkých pokrmov, jogurtov, pudingov, lievancov, koláčov, až po marinády na mäso.
  • Med (predstavuje prirodzenejšiu formu sladenia ako rafinovaný cukor) obsahuje horčík, vápnik, železo, vitamíny a má antibakteriálne a antibiotické účinky.
  • Stévia (rastlina), ktorá sa používa nielen na sladenie kávy a čaju, ale aj ako prísada do koláčov a dezertov. Je oveľa sladšia ako biely cukor, napriek tomu obsahuje iba minimum kalórii, čo ocenia najmä ľudia držiaci diétu.

Kokosový cukor – oproti cukru ide o potravinu s nízkym glykemickým indexom, použiť ho môžete na sladenie teplých aj studených nápojov, na prípravu koláčov a dezertov, jednoducho všade tam, kde bežný biely cukor. Kokosový cukor totiž obsahuje vitamíny skupiny B, železo, draslík, horčík, zinok. Má antibakteriálne účinky a ocenia ho ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podporuje imunitu a vďaka obsahu železa slúži aj ako prevencia anémie.

med - prírodné sladidlo

Foto: Pexels

Dobrá rada na záver: Kontrolujte, koľko sladkostí zjete

Ani počas chudnutia si cez Vianoce netreba odopierať malé sladké neresti. Ale! Aby sa z dózy na sladké vianočné pečivo nestalo pútnické miesto, ktoré treba navštevovať každú hodinu, odporúčajú tréneri a odborníci na zdravú výživu stanoviť si, v akom čase si koláč dopriať – či na desiatu ku káve alebo po chutnom obede – a nebudete tak mať žravú nemoc na sladké často.

Nastavenie takýchto pravidiel vraj zaberá, idem to veru tieto Vianoce vyskúšať aj ja, držte mi palce! A moja osobná rada: Ak aj máte chuť na veľký kalorický zákusok – podeľte sa oň – nie s vaším nepriateľom, hoc aj partnerom či manželom alebo koláčiky rozdajte rodine alebo kamarátom.

Milé žienky, dúfam, že som vás mojím stručným „výcucom“ najčastejších tipov, ako si vychutnať vianočné pečivo bez výčitiek, motivovala a možno aj vy budete vďaka tomu motivovať aj ostatných – či už v rodine alebo priateľov – veď predsa, robíme to pre seba a svoje zdravie. Každopádne, nech už budú na vašom stole akékoľvek maškrty, zdravšie, i tie menej, želám vám zo srdca tie najkrajšie vianočné sviatky, v láske a v pokoji, v kruhu vašich najbližších!

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.