Do každého interiéru sa jednoznačne hodí kúsok zelene. Skvelou voľbou sú práve izbové rastliny. Okrem toho, že dokážu krásne oživiť priestor, sú zároveň zdraviu prospešné. Mnohé z nich majú užitočné vlastnosti a v domácnosti robia zázraky. Často sú považované aj za prírodné čističky vzduchu, pretože majú schopnosť prefiltrovať znečistený vzduch v miestnosti. Izbové rastliny sa okrem toho dokážu účinne zbaviť nežiadúcich a škodlivých látok v domácnosti. Niektoré dokážu pohlcovať vlhkosť, iné zase zadržiavajú prach. Existujú aj také, ktoré si vedia poradiť s toxickým látkami v ovzduší. Izbové rastliny sú tiež výborným nástrojom na elimináciu negatívneho elektrosmogu. Toto všetko dokážu vďaka procesu fotosyntézy. Rastliny pomocou listov a koreňov absorbujú škodliviny, následne uvoľňujú čistý kyslík späť do vzduchu. 

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako môžu izbové rastliny ovplyvniť interiér domu, ale aj naše zdravie…

Lopatkovec

Táto izbová rastlina je prispôsobivá a preto sa jej darí v každej domácnosti. Navyše má viacero užitočných vlastností. Podieľa na čistote vzduchu v interiéri a dokáže pohlcovať prach. Dôležité je preto utierať listy, na ktorých sa hromadí prach. Okrem zelených listov má aj krásne biele kvety, ktoré majú príjemnú vôňu. Na to, aby sa mu darilo nepotrebuje priame slnko, umiestniť ho môžete kamkoľvek. Pôdu udržujte mierne vlhkú a listy môžete z času na čas pokropiť vodou. Práve vlhké prostredie umožňuje tejto izbovej rastline prosperovať.  Umiestnite ju však mimo dosahu detí a domácich zvierat, keďže jej listy obsahujú toxín – šťavelan vápenatý.

lopatkovec

Lopatkovec – Spathiphyllum wallisii. Foto: Pexels

Figovník

Nazývaný aj fikus, vás určite zaujme dobre vyzerajúcim vzhľadom. Táto tropická rastlina si vyžaduje teplé a svetlé miesto. Dokáže bojovať so škodlivinami v interiéri, odstraňuje aj tie najnebezpečnejšie toxické látky. Okrem toho má aj čistiace účinky. V domácnosti môže byť naším skvelým pomocníkom, keďže pohlcuje prach. So starostlivosťou to netreba preháňať. Ideálne je hneď na začiatku nájsť vhodné miesto, kde ho umiestníte. Táto izbová rastlina je citlivá na presúvanie z miesta na miesto. Môže potom reagovať opadávaním listov, podobne ako pri nadmernom polievaní. Pri jeho umiestnený sa tiež vyhnite priamemu slnku a prievanu.

figovník - ficus elastica

Figovník – Ficus elastica. Foto:Freepik

Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.

figovník - ficus benjamina

Figovník – Ficus benjamina. Foto: Pexels

Svokrin jazyk

Túto izbovú rastlinu asi netreba veľmi predstavovať. Možno ju doma nemáte, ale určite ste ju videli u babičky, susedy, či kamarátky. Pomenovanie dostala vďaka tvaru listov, ktoré pripomínajú jazyk. Listy má dlhé, štíhle a s ostrým zakončením. Hovorí sa, že práve svokrin jazyk patrí medzi rastliny s najväčšou produkciou kyslíka. Je preto ideálna na čistenie vzduchu v miestnosti. Svoje miesto v domácnosti si určite zaslúži, môžete ju umiestniť do obývačky, spálne, detskej izby a dokonca aj do kúpeľne. Patrí medzi nenáročné a zároveň odolné izbové rastliny. Okrem toho, že priame slnečné svetlo nepotrebuje, nemá iné špeciálne požiadavky. Pri polievaní to nepreháňajte, stačí naozaj mierna zálievka. Nezabudnite ani na listy, tie môžete utrieť vlhkou handričkou.

svokrin jazyk

Svokrin jazyk – Sansevieria trifasciata. Foto: Pexels

Aloe vera

Práve aloe vera je v mnohých domácnostiach veľmi obľúbená. Je to izbová rastlina, ktorá je nenáročná na pestovanie. Existuje viacero odrôd tejto sukulentnej rastliny. Ideálne je umiestniť ju na svetlé miesto bez prievanu. Ani s polievaním si veľké starosti robiť nemusíte, pretože aloe nemá rada neustále vlhkú pôdu. Polievajte ju až vtedy, keď je pôda v kvetináči úplne suchá.

Táto izbová rastlina si v domácnosti ľahko poradí s toxickými látkami ako je formaldehyd, toluén, benzén. Príjemne osviežuje vzduch a tak ju môžete umiestniť kdekoľvek. Má množstvo liečivých účinkov a široké spektrum využitia.

V listoch sa nachádza aloe vera gél, ktorý sa často používa v kozmetickom priemysle. Blahodárne účinky tejto izbovej rastliny môžete využiť aj doma – pri miernych popáleninách, poraneniach, uštipnutí hmyzom alebo spálení od slnka. Ak nie ste spokojní so stavom vašej pleti alebo vás trápia tmavé kruhy pod očami, tento gél dodá vašej pokožke mladosť a sviežosť. Aloe vera gél vám môže pomôcť aj vznútra. Výborný je napríklad na samočistenie hrubého čreva. Konzumovať ho môžete priamo, zmiešať s vodou alebo pridať do smoothie. Existuje však niekoľko odrôd tejto izbovej rastliny, preto sa pred konzumáciou presvedčte, či práve tá vaša patrí medzi jedlé odrody.

aloe vera

Aloe vera. Foto: Pexels

Kaktusy

Kaktusy jednoznačne patria medzi izbové rastliny, ktoré najefektívnejšie dokážu pohlcovať elektrosmog. Takmer v každej izbe máme elektrické zariadenia a spotrebiče. Kaktusy preto umiestnite k televízoru alebo počítaču. V domácnosti si zaslúžia svoje miesto v obývacej izbe alebo v kuchyni. Svoju funkciu budú výborne plniť aj na pracovnom stole vo vašej kancelárii. S kaktusom budete mať naozaj málo starostí, postačí mu len skromná závlaha.

kaktus

Kaktusy. Foto: Pexels

Nádchovník

Je veľmi zaujímavá izbová rastlina. Jeho príjemná vôňa sa vám bude páčiť. Prestavte si zmes mäty, medovky a eukalyptu, tak práve takto voňajú listy nádchovníka. Je nenáročný na pestovanie a má všestranné využitie. Táto užitočná izbová rastlina pomáha výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti a navyše odpudzuje hmyz. Nádchovník umiestnite na svetlo bez priameho slnečného žiarenia. Rastie pomerne rýchlo a mierna zálievka je naozaj dostačujúca. Nájdite mu miesto v spálni alebo detskej izbe. Jeho silné účinky môžu oceniť aj alergici a astmatici. Listy môžete využiť na prípravu čaju alebo inhaláciu. Je preto výborným pomocníkom pri nádche a upchatom nose.

nádchovník

Nádchovník (Rýmovník). Foto: cajovazahrada.cz.

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Záver

V súčasnosti sa izbové rastliny nepovažujú len za doplnok interiéru, ale čoraz viac pozornosti sa venuje ich zdraviu prospešným vlastnostiam. Niektoré dokážu očistiť vzduch, ktorý dýchame, iné zlepšujú spánok. Skrášlia a zútulnia každý interiér, čím vytvárajú príjemné prostredie. Okrem toho, majú pozitívny vplyv na psychické zdravie človeka – pomáhajú znižovať stres s prispievajú k celkovej pohode. V tomto článku som vám priniesla pár tipov na izbové rastliny, ktoré sa určite oplatí mať doma. Nezabudnite, že mnohé z nich sú nenáročné na pestovanie. Ich starostlivosť hravo zvládne aj začínajúci pestovateľ. Už len stačí si ich zadovážiť!

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.