Dnes vás zoberiem na výlet do jedného z najluxusnejších miest na svete, ktoré si vyslúžilo prezývky ako „ihrisko bohatých“ alebo „daňové nebo“. Monako, o ktorom samozrejme hovorím, je miništátom, rozprestierajúcim sa na iba 2 km2. Hneď po Vatikáne je druhou najmenšou krajinou sveta. Zrejme aj preto je v ňom cena za meter štvorcový vyššia, než na lunárnom povrchu. Ceny nehnuteľností sú v ňom dokonca dvojnásobné ako v New Yorku. Monako má okolo 38 000 obyvateľov, čo je približne toľko, ako má Spišská Nová Ves. Je mestom aj štátom súčasne. Čo sa týka geografickej polohy, Monako sa nachádza sa na juhovýchode Francúzska, na pobreží Stredozemného mora v oblasti Francúzskej riviéry. Let z Viedne do neďalekého Nice trvá necelé 2 hodiny.

Na čele tejto konštitučnej monarchie stojí monacké knieža Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi. Jeho meno sa môže zdať trochu dlhšie, ale to nie je nič proti dĺžke jeho závideniahodného vozového parku. V jeho súkromnej zbierke nechýbajú ani tie najzvučnejšie automobilové mená ako Lamborghini alebo Rolls Royce. Keďže sa neváha o svoje automobily podeliť so svetom, jeho veterány, luxusné vozidlá a dokonca aj monoposty F1 si môžete pozrieť v monackom automobilovom múzeu.

Dlhý je aj zoznam funkcií kniežaťa, ktoré by mu závidela aj japonská kalkulačka. Ide totiž o neskutočne aktívneho a všestranného človeka. Osobne sa zúčastnil zimných olympijských hier na boboch, jazdil na Rallye Paríž-Dakar, je predsedom jachtárskeho klubu, plaveckej federácie, federácie moderného päťboja, atletickej federácie, ale aj olympijského výboru. V roku 2006 osobne navštívil dve zaujímavé destinácie – severný pól a Slovenskú republiku. Na oplátku, som sa teda aj ja rozhodol poctiť Monako svojou návštevou.

ulice Monaka

Úzke ulice Monaka. Foto: Radovan Hýbl.

Národná rada Monaka má neuveriteľných 18 poslancov. Nuž, ako sa hovorí – dobrého veľa nebýva. V zahraničných vzťahoch zas stavili na istotu – Monacké kniežatstvo je zastupované Francúzskou diplomaciou. Výkonnú moc, pod autoritou kniežaťa, má v krajine jeden štátny minister s troma vládnymi radami. Základom hospodárstva miništátu je, ako ináč, cestovný ruch a bankovníctvo. Tento bankový raj má navyše talent na lákanie svetových milionárov. V Monackom kniežatstve neexistuje daň z príjmu, kapitálového majetku, dividend a dokonca ani z nehnuteľností. Atraktívny daňový systém priťahuje bohatých natoľko, že sa krajina preslávila najväčším počtom milionárov na meter štvorcový. Každý jej tretí obyvateľ je milionár, ale nájde sa tam aj pár miliardárov.

Je to cítiť aj v uliciach. Ak si myslíte, že ste už videli veľa luxusných áut, zabudnite na to, tu aj niektorí taxikári chodia na Ferrari. Ak však na luxusné auto nemáte, rozhodne nezúfajte. Aspoň nedostanete mastnú pokutu od všadeprítomných policajtov, ktorí sa v meste premnožili a nemajú žiadneho prirodzeného predátora. Na každých 100 obyvateľov pripadá jeden policajt. Na malej rozlohe sa tak o seba doslova potkýňajú. Okrem toho má Monako aj efektívny kamerový systém v nepretržitej prevádzke, ktorý striehne v podstate všade. Na druhej strane, aj vďaka tomu sa mikroštát radí medzi najbezpečnejšie krajiny sveta, všade je čisto a kriminalita je takmer nulová.

Jednou z najväčších atrakcií Monaka je samozrejme legendárne kasíno v Monte Carle. Pred jeho návštevou som bol poučený o „módnej polícii“, ktorá pri vstupe kontroluje, či na sebe náhodou nemáte nejaký lacný oblek. Ukázalo sa, že to bol hoax. Na vlastné oči som videl, ako sa cez ostrahu podarilo prešmyknúť skupine nemeckých dôchodcov, ktorí (diplomaticky povedané) rozhodne nevyzerali ako predstavitelia strednej triedy. Ak sa aj vám podarí dostať cez módny checkpoint, ocitnete sa v miestnosti, kde by hazadrné stávky hravo pokryli grécky štátny dlh a ešte by niečo ostalo aj na pár káv v Starbuckse.

Za prechádzku stojí aj monacký prístav, kde sa môžete kochať superjachtami. Do rozlohy niektorých by ste upratali aj pár slovenských bytov. O kotvenie lodí v tejto časti na Francúzskej riviéry je enormný záujem, a to aj napriek prestreleným cenám. Denný poplatok vás vyjde na tisíce eur. Ak sa ale práve koná závod F1, ceny sa vyšplhajú na desaťtisíce.

luxusné jachty v Monaku

Kotvenie luxusných jácht v prístave Port Hercule. Foto: Radovan Hýbl.

Nie všetko je však v Monaku predražené. Mňa veľmi príjemne prekvapili ceny v reštaurácii umiestnenej v centre mesta, priamo na trati Veľkej ceny F1. Mohli ste sa v nich najesť za rovnaké ceny, ako reštauráciách v bratislavskom Starom meste. Pri výške cien prenájmov priestorov mi to nedávalo žiadny ekonomický zmysel.

zlacnená dovolenka

Počas cestovania sa len málokedy vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Malorka je však v tomto smere výnimkou. Chodím na ňu pravidelne. Prečo? Dozviete sa v článku Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Top 5 miest, ktoré musíte v Monaku navštíviť

1. Okruh F1 – Monte Carlo

V centre Monaka, v tesnom dotyku s prístavom sa nachádza najlegendárnejší okruh v celom seriáli F1. A nikoho nevyrušuje, že z technického hľadiska ide o najpomalší okruh s nízkou športovou hodnotou, keďže kvôli úzkej trati takmer neumožňuje predbiehanie. V tomto duchu sa javia ako veľmi výstižné slová Nelsona Piqueta, ktorý o jazde na monackom okruhu povedal: „Je to ako pilotovať helikoptéru v obývačke.“ Vlnitá trať lemovaná zvodilami, takmer bez výbehových zón, je náročným testom kvalít pilota. Aj drobné zaváhanie totiž znamená kontakt s bariérami. Zrejme aj preto, víťazstvo na tomto okruhu prináša jazdcovi slávu a nesmrteľnosť.

Trať pretekov v Monaku nie je permanentná, a preto sa musí vždy nanovo postaviť priamo v uliciach mesta. Celá jej príprava zaberie zhruba šesť týždňov, jej rozobratie ďalšie tri. A ešte jedna rada na záver. Ak sa vám zdajú ceny vstupeniek pridrahé, príďte pokojne na šampionát Formuly E. Trasa preteku je v podstate rovnaká a závod vám poskytne podobný zážitok za približne desatinu ceny.

tribúna F1 v Monaku

Tribúna Veľkej ceny F1. Foto: Radovan Hýbl.

2. Kasíno Monte Carlo – stredobod nočného života

Kasíno Monte Carlo je jedno z najluxusnejších kasín na svete. Nebude náhoda, že sa v ňom natáčal aj film z legendárnej série Jamesa Bonda (Casino Royale). Na rozdiel od kasín v Las Vegas v ňom platí striktý dress kód. Takže zabudnite na flip-flopy na nohách. 😊 Kasíno je vlastnené spoločnosťou s majoritným podielom monackej vlády. Domáci majú hazardné hry zakázané, rovnako aj prácu v kasíne, rozhadzovanie peňazí tak prenechávajú turistom.

Kasíno Monte Carlo

Interiér ikonického kasína v Monte Carle. Foto: Radovan Hýbl.

3. Automobilové múzeum – šanca vidieť monoposty F1 na vlastné oči

Knieža Rainier III, otec dnešnej hlavy Monaka, nebol známy len svadbou s americkou herečkou Grace Kelly, ale aj svojou vášňou k automobilom. Ako zberateľ vybudoval úžasnú zbierku vozidiel. Jeho syn pokračuje v otcovom odkaze a súkromnú zbierku naďalej zveľaďuje. Za smiešne vstupné sú automobily dostupné aj širokej verejnosti. Nájdete v nej všetko, od konských povozov, cez klasické autá až po prestížne značky, či monoposty Formule 1. Múzeum sa nachádza v štvrti Fontvielle.

Múzeum automobilov v Monaku

Súkromná zbierka automobilov monackého kniežaťa. Foto: Julien Spanner.

4. Port Hercule – prístav s luxusnými jachtami

A teraz niečo pre milovníkov morí. Prístav Port Hercule je jedno s najkrajších miest Monaka. Ponúka vám príležitosť vidieť najluxusnejšie súkromné jachty na svete. Okrem toho exkluzívny prístav poskytuje aj panoramatické výhľady na more a okolité hory. Ide o jeden z najnavštevovanejších prístavov sveta, ktorý ročne navštívi cez 12 a pol tisíca plavidiel. Čerešničkou na torte je možnosť sledovať Veľkú cenu F1 priamo z lode.

Prístav Port Hercule Monako

Svetoznámy prístav Port Hercule. Foto: Radovan Hýbl.

5. Kniežací palác – srdce kniežatstva a sídlo panovníka

Ak sa radi kocháte výhľadmi, nezabudnite si vyšlapať cestu na Skalu (La Roche – Monaco-Ville). Budete mať celé mesto ako na dlani a môžete si urobiť fotky, podobné tým, ktoré ste už veľa krát videli v prestížnych časopisoch. Na vrchole nájdete katedrálu, oceánografické múzeum, ale aj kniežací palác – oficiálne sídlo rodu Grimaldiovcov. Jeho súčasťou sú gotické hradby, ale aj renesančné krídla. Návštevu si naplánujte okolo obeda, kedy na námestí pred palácom (Place du palais) prebieha slávnostná výmena stráží.

Kniežací palác Monako - výmena stráží

Výmena stráží pred Kniežacím palácom. Foto: Pexels.

cestovné kufre 4home

Zaujíma vás digitálne nomádstvo? Podrobnosti o tomto, stále viac vyhľadávanom, životnom štýle nájdete v článku: Kto je digitálny nomád a ako sa ním stať. 

Náklady

Monako patrí k najdrahším miestam sveta a život v ňom si môže dovoliť len málokto. Vzhľadom na všadeprítomný luxus je to však pochopiteľné a jeho návšteva stojí za to.

Bezpečnosť

Ťažko nájdete bezpečnejšie miesto na život. Kriminalita v tejto časti sveta prakticky neexistuje. Vďaka vysokej koncentrácii policajtov a efektívnemu kamerovému systému aj drobné priestupky môžu vyvolať okamžitú reakciu príslušných orgánov. Monako nemá vlastnú armádu, v prípade potreby je však zmluvne dohodnutá pomoc od Francúzska.

Víza a povolenia

Ak ste občanom Európskej únie, vstup do Monaka máte voľný, víza nie je potrebné vybavovať. Stačí vám občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je v krajine na vysokej úrovni. Po predložení európskeho zdravotného preukazu je občanom SR poskytnutá nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť. Konkrétne zdravotné úkony si však vyžadujú finančnú spoluúčasť pacienta. Nezabudnite preto na komplexné cestovné poistenie.

Doprava

Monacká doprava je bezpečná a zároveň až nadmerne organizovaná policajným zborom. Platí tu zákaz vstupu turistických autobusov do mesta. Mestská hromadná doprava poskytuje 6 liniek. Lístky je možné zakúpiť u vodiča. Vzhľadom na veľkosť mesta sa však všade ľahko dostanete peši. V prípade, ak do mesta prichádzate z farncúzskeho Nice, ideálne je využiť vlakové spojenie. Monako nemá vlastné letisko, vo vzdialenosti len 22 km sa však nachádza letisko v Nice.

Zábava

Denný ako aj nočný život ponúka množstvo príležitostí na zábavu. V Monaku sa rozhodne nebudete nudiť.

Klimatické podmienky

Počasie v Monaku poskytuje až 300 slnečných dní do roka. Nočné teploty sú nižšie kvôli bríze vanúcej zo strany mora. Priemerné letné teploty dosahujú od 21 do 26 stupňov. Zimy sú chladnejšie s priemernými teplotami okolo 8 až 12 stupňov.

Kultúra a komunita

Iba sedminu obyvateľstva tvoria rodení monačania. K najzastúpenejším národom patria francúzi, taliani a briti. Väčšinové náboženstvo je kresťanstvo. Oficiálnymi jazykmi sú francúžština a taliančina, často sa však využíva aj anglický jazyk.

Záverečné zhodnotenie

Monako je skutočne nezabudnuteľné a určite nesklame ani náročných návštevníkov. Je to rozhodne destinácia, ktorú treba vidieť. Tento miništátik ležiaci na Azúrovom pobreží poskytuje takú mieru luxusu a extravagancie, akú budete márne hľadať inde. Monako priťahuje bohatých a slávnych ľudí a samozrejme aj veľké množstvo turistov. Gurmáni si môžu vychutnať jedlo v niektorej z michelinských reštaurácií, milovníci kultúry zas môžu navštíviť vyhlásenú operu. Pre nákupných maniakov je k dispozícii množstvo obchodných ulíc s luxusnými butikmi. Najväčším lákadlom však zrejme bude legendárna Veľká cena F1.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.