Život je krátky. Toto, vskutku pravdivé, slové spojenie v plnom rozsahu chápu najmä nemeckí dôchodcovia, ktorí počas jesene svojho života premýšľajú, čo ešte nestihli zažiť. Času už nie je nazvyš, a tak sa treba presunúť na miesta, kde je život trochu slnečnejší, intenzívnejší a pulzuje v rytmoch dovolenkových destinácií.

Necelú hodinku po prílete na Aeropuerto de Tenerife som v uliciach Costa Adeje pochopil, že ide, svojím spôsobom, o pomerne špecifickú destináciu. Nič sa síce nevymykalo bežným štandardom turistických destinácií. Jedna vec ma však predsa len trochu zarazila. Bol to do očí bijúci vekový priemer turistov. Povedzme, že bol neočakávane vysoký. Takto, nemeckých turistov je všade veľa, ale tu… Domorodé obyvateľstvo bolo nekompromisne prečíslené.

Dôchodcovia na Tenerife obsadili všetko čo šlo. Bary s výhľadom na oceán praskali vo švíkoch, promenády sa len tak hemžili vysmiatymi seniormi a ulice boli preplnené vozíčkarmi plnými života. Prvá vec, ktorú som po príchode na hotel urobil, bola pomoc elegantnej dáme v rokoch s vyložením vozíka z auta. Pri hoteli bolo zaparkovaných asi 20 ďalších. Takto sa to robí, do psej matere. 😊 O dvadsať rokov, môžete čakať aj mňa, priatelia. Nejaký voľný apartmánik sa snáď ešte nájde.

Ostrov toho ponúka naozaj mnoho a to samozrejme aj iným vekovým kategóriám. Môžete tu zažiť dámsku jazdu na lodi pri pozorovaní veľrýb alebo objavovať krásy národných parkov. K dispozícii máte aj množstvo turistických trás rôznych obtiažností. Potápanie, šnorchlovanie, kaňoning, vodné športy? Žiadny problém. Okrem toho, takúto rozmanitú krajinu rozhodne len tak nenájdete. Stretnete sa tu s reliéfom mesačnej krajiny, ktorý sa o pár kilometrov zmení na bohatý hustý les. O pár ďalších kilometrov vás zasa čaká osviežujúce kúpanie vo vodách Atlantiku.

Sopečný pôvod sa podpísal pod prevažne vrchovitý povrch ostrova. Jeho dominantou je El Taide, ktorý neohrozene vykúka nad pásmom oblakov. Kým sa dole budete slniť, tu vás môže čakať sneh a teplota 20 stupňov pod nulou.

pohľad na Tenerife z lietadla

Pohľad z lietadla na Tenerife je úchvatný. Foto: Radovan Hýbl.

Najmystickejšou oblasťou ostrova je dedinka Masca. Práve tam nájdete miestne Maccu Picchu z názvu tohto článku. Na to aby ste zažili nezabudnuteľnú atmosféru nemusíte hľadať sprievodcu do husto porastených peruánskych Ánd. Potulky miestnou skalnou roklinou vo vás zanechajú rovnako hlboké spomienky.

Ak však iba hľadáte miesto na odpočinok v blízkosti oceánu, top lokalitou je Los Gigantes, ktoré na ostrove nemá konkurenciu. Prechádzky po malebných uličkách lemovaných slnečnými apartmánmi sú nezabudnuteľné. Pochybujem, že ste niekde zažili taký nával pozitívnej energie, ako tu.

apartmány v Costa Adeje

Útesy obstavané apartmánmi na Los Gigantes. Foto: Radovan Hýbl.

Na povaľovanie na plážach je zas ako stvorené Costa Adeje. Celé pobrežie je lemované krásnymi plážami, akurát piesok má väčšinou netradičnú farbu – čiernu. Keď vychádzate z oceánu, vyzerá to akoby ste mali obuté ponožky. Osobne preferujem skôr biely piesok, ale je to minimálne zaujímavé.

Playas de Troya - Tenerife

Západ slnka na Playas de Troya. Foto: Radovan Hýbl.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Jednou z exotických destinácií, do ktorých sa aktuálne môžete prepraviť priamym letom zo Slovenska je Cancún. Zaujímavosti o tejto nádhernej lokalite a jej okolí nájdete v článku Cancún je pravdepodobne najkrajšia destinácia, kam sa dostanete priamym letom zo Slovenska.

Top 5 miest, ktoré musíte na Tenerife navštíviť

1. Masca

Viete čo je „casas rurales“? Vidiecke ubytovanie. Je to novodobý zdroj obživy pre obyvateľov malej horskej dedinky Masca, ktorý sa v minulosti venovali prevažne poľnohospodárstvu. Samotná obec sa preslávila svojim majestátnym okolím, pre ktoré je známa ako Maccu Picchu Kanáskych ostrovov. Leží v nadmorskej výške 650 m v pohorí Macizo de Teno, ktoré siaha až po najseverozápadnejší bod Tenerife. Je sa skutočne na čo pozerať. Zelená príroda v obklopení dych berúcich hôr. To naozaj stojí za návštevu. Čas tu plynie akosi inak a rozhodnete sem nepreniknú problémy vašich bežných dní. Magická atmosféra miesta vás doslova pohltí. A ak ste turistická duša, neodpustíte si ani túru z dediny, ktorá vás roklinou privedie až k Atlantickému oceánu. Zaberie vám okolo troch hodín.

dedinka Masca

Dedinka Masca má len okolo 90 obyvateľov, kľudu na rozjímanie tu teda nájdete koľko len chcete. Foto: Radovan Hýbl.

cestovné kufre 4home

Počas cestovania sa len málokedy vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Malorka je však v tomto smere výnimkou. Chodím na ňu pravidelne. Prečo? Dozviete sa v článku Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.

2. Národný park El Teide

Národný prak El Teide je miesto s úplne opačnou atmosférou, než je tá na Masce. Človeku sa ani nechce veriť, že sú len pár kilometrov vzdialené. Národný park je domovom sopky Teide, tretieho najvyššieho sopečného vrcholu na svete a najvyššieho vrchu Španielska, dosahujúceho výšku 3 718 metrov nad morom.

El Teide sa vyznačuje jedinečnou geológiou a krajinou, ktorá pripomína mesačnú povrchovú scenériu. Park je známy svojimi lávovými prúdmi, sopečnými krátermi a bizarnými skalnými formáciami, ktoré vytvárajú dramatické a fascinujúce scenérie. Rozmanitosť farieb a textúr, od čiernych lávových polí po červené až žlté skalné útvary, poskytuje návštevníkom jedinečný vizuálny zážitok.

Napriek drsným podmienkam má El Teide bohatú flóru a faunu. V parku sa nachádza viac ako 168 druhov rastlín, z ktorých mnohé sú endemické, vrátane vzácnej Teidskej fialky (Viola cheiranthifolia), ktorá rastie len v najvyšších nadmorských výškach. Medzi faunu patria rôzne druhy hmyzu, jašteríc a vtákov, ktoré sa prispôsobili jedinečnému prostrediu parku.

Národný park El Teide je obľúbenou destináciou pre turistov a milovníkov prírody. Ponúka množstvo turistických trás, ktoré vám umožnia preskúmať jeho krásy. El Teide je navyše zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, čo podčiarkuje jeho globálny význam a potrebu ochrany.

Národný park El Teide

V národnom parku El Teide sa cítite ako počas misie na Marse. Foto: Radovan Hýbl.

Dominantou národného parku je Pico de Teide, stratovulkán, ktorý vznikol v priebehu miliónov rokov sopečnou aktivitou. Je súčasťou väčšieho komplexu Teide-Pico Viejo, ktorý sa skladá z viacerých sopečných kráterov a lávových prúdov. Sopka naposledy vybuchla v roku 1909, ale je stále aktívna, čo dokazuje prítomnosť fumarolov a tepelného toku.

Návštevníci jednej z najobľúbenejších turistických destinácií na Tenerife, môžu na vrchol sopky vystúpiť niekoľkými spôsobmi. Pre dobrodružne naladených turistov je k dispozícii pešia trasa, ktorá vedie z parkoviska Montaña Blanca až na vrchol. Táto túra trvá približne 5-6 hodín a ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu. Pre menej zdatných turistov je k dispozícii lanovka Teleférico del Teide, ktorá vedie takmer na vrchol. Na výstup je potrebné povolenie, ktoré je možné vopred získať online. A ešte jedna rada, pred cestou na vrchol si zoberte aj teplé oblečenie, dole v Costa Adeje môže síce byť príjemné teplo, ale na vrchole pokojne môžete mrznúť. 😊

Z vrcholu Pico de Teide sa vám naskytne jedinečný a ohromujúci výhľad na celý ostrov Tenerife, ako aj na okolité Kanárske ostrovy. Pri jasnom počasí je možné vidieť až do vzdialenosti stovky kilometrov. Východ a západ slnka z vrcholu sopky sú nezabudnuteľné zážitky, ktoré lákajú fotografov a milovníkov prírody z celého sveta.

Pico de Teide má veľký význam aj pre vedu a výskum. Vďaka svojej nadmorskej výške a jedinečným klimatickým podmienkam je oblasť okolo sopky ideálna pre astronomické pozorovania. Na blízkom Observatóriu Teide sa vykonávajú významné astronomické výskumy, ktoré prispievajú k hlbšiemu pochopeniu vesmíru.

Pico de Teide

Pico de Teide je najvyšším vrchom Atlantiku a treťou najobjemnejšou sopkou na Zemi. Foto: Radovan Hýbl.

3. Icod de los Vinos

Icod de los Vinos je malebné mestečko, nachádzajúce sa asi 47 km západne od hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife. Je obklopené úrodným údolím a jeho ulice a zákutia ponúkajú výhľad na sopečnú horu Teide, ako aj na husté borovicové lesy. Je bohaté aj na banánové plantáže, sady, či vinice. Údolie je úrodné a poľnohospodársky bohaté.

Aj napriek krásam pokojného mestečka, hlavnou atrakciou je tzv. Dračí strom (El Drago), tiež známy ako Drago Milenario alebo Drago de Icod de los Vinos. Ide onajstarší a najväčší žijúci exemplár Dracaena Draco. Nájdete ho v Parque del Drago. Jeho vek je sporný, ale odhaduje sa na 800 až tisíc rokov. Ide o jeden zo symbolov Tenerife, ktorý bol v roku 1917 vyhlásený za národnú pamiatku.

El Drago Milenario - dračí storm

Dračí strom je symbolom sily a odolnosti. Foto: Radovan Hýbl.

El Drago je najväčší a najstarší žijúci exemplár svojho druhu. Je vysoký približne 20–21 metrov a má viac ako 300 hlavných konárov, ktoré sa ďalej rozvetvujú a poskytujú domov pre veľké množstvo vtákov a hmyzu.

Jeho váha sa odhaduje na približne 140 ton. Keď zakvitne, má okolo 1800 kvitnúcich vetiev. Ako jeden zo symbolov Tenerife bol zobrazený na bankovke 1000 peset. Zároveň je aj súčasťou erbu obce Icod de los Vinos a objavuje sa v miestnych legendách. Aj keď park Parque del Drago, v ktorom sa strom nachádza, si účtuje vstupné, z neďalekého námestia ho môžete vidieť zadarmo.

4. Los Gigantes

Ak by som sa rozhodol na Tenerife žiť (a nemám od toho ďaleko 😊), bolo by to práve v Los Gigantes. Nie preto, že tam má apartmány väčšina celebrít, vrátane českého speváka Michala Davida. Ale preto, kvôli čomu si toto miesto vlastne zamilovali.

Los Gigantes je malebná prímorská obec nachádzajúca sa na západnom pobreží Tenerife, jedného z Kanárskych ostrovov. Táto lokalita je známa predovšetkým svojimi monumentálnymi útesmi, ktoré sa týčia až do výšky 800 metrov nad Atlantickým oceánom a vytvárajú dramatickú a nezabudnuteľnú kulisu pre život v tejto oblasti. Tieto gigantické skalné steny poskytujú nádherný výhľad a sú obľúbeným miestom pre fotografov i milovníkov prírody. Okrem útesov je tu však množstvo ďalších prírodných krás, vrátane nádherných pláží a zátok s priezračne čistou vodou. Celková atmosféra mestečka je naozaj nezabudnuteľná. Možno, podobne ako ja, aj vy nadobudnete pocit, že sa tam oplatí na čas usadiť.

útesy Los Gigantes

Los Gigantes – luxusná lokácia plná celebrít. Oprávnene. Foto: Radovan Hýbl.

5. Costa Adeje

Costa Adeje je nádherné pobrežné mestečko nachádzajúce sa v juhozápadnej časti ostrova Tenerife, jedného z Kanárskych ostrovov. Je to v podstate veľký dovolenkový rezort. V uliciach nájdete spústu nemeckých turistov, ktorí sa snažia užiť si jeseň svojho života. S drinkom v ruke si užívajú výhľady na drsný oceán. Presne takto si predstavujem dôchodok. Na svoje si však prídu aj rodiny s deťmi. Užiť si môžu zábavu v preslávenom akvaparku Siam Park. K dispozícii je však aj široká ponuka prírodných atrakcií, nevynímajúc vodné lyžovanie, šnorchlovanie, potápanie, či výlety loďou za pozorovaním veľrýb a delfínov. Trajektom sa dostanete na susedný ostrov La Gomera, ktorý je známy Národným parkom Garajonay, zaradeným do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Mierne podnebie a dostatok slnečného svitu robia z Costa Adeje celoročnú destináciu. Lokalita je ako stvorená aj pre nočný život. Hromadný spev návštevníkov barov na promenáde je skutočne chytľavý a vytvára jedninečnú atmosféru.

Costa Adeje ponúka aj rôzne druhy ubytovania. Každý si tak nájde, čo mu vyhovuje. K dispozícii sú drahé luxusné rezorty, ale aj cenovo dostupné ubytovanie v súkromných apartmánoch. Nič vám tak nebráni stráviť svoju vysnívanú dovolenku práve tu.

Costa Adeje

Playa del Duque je jednou z najkrajších v Costa Adeje. Foto: Radovan Hýbl.

Chcete sa naučiť surfovať? Tak lepšiu príležitosť ako na Oahu ťažko niekde dostanete. Viac o najľudnatejšom ostrove Havaja sa dozviete v článku Oahu – skutočný poklad Tichého oceánu.

Zhodnotenie destinácie

  • Náklady 85% 85%
  • Bezpečnosť 99% 99%
  • Zdravotná starostlivosť 40% 40%
  • Doprava 60% 60%
  • Zábava 99% 99%
  • Klimatické podmienky 85% 85%
  • Kultúra a komunita 80% 80%

Víza a povolenia

Pre občanov Slovenskej republiky je na vstup do destinácie postačujúci platný občiansky preukaz s fotografiou, bez určenej minimálnej doby platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny. Prípadne možno použiť platný cestovný pas. Na vstup sa nevyžaduje vízum. Pobyt bez registrácie je možný po dobu 90 dní. Aktuálnosť informácií si preverte na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Záverečné zhodnotenie

Tenerife predstavuje ideálnu destináciu pre všetkých, ktorí hľadajú kombináciu relaxu, dobrodružstva a kultúrneho obohatenia. Bez ohľadu na to, či cestujete za slnkom, prírodou, športom alebo históriou, určite vás nesklame a zanechá vo vás nezabudnuteľné zážitky. Dovolím si tvrdiť, že táto lokalita je vhodná nielen na dovolenku, ale aj na príjemné prežitie časti života.

  • Celkové zhodnotenie 65% 65%

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.