Počuli ste už niekedy o Hygge? V dnešnom uponáhľanom a hektickom svete, kde sa zdá, že každý súťaží o čas a pozornosť, ľudia prirodzene hľadajú cesty k pokoju a šťastiu. Niekto číta knihy, iný zase chodí na metalové koncerty a napríklad Ja, píšem tieto články. V posledných rokoch, však vznikol už na prvý pohľad celkom zaujímavý koncept s názvom „Hygge,“ ktorý  sa veľmi rýchlo – ba až magicky, stal symbolom spokojného a vyváženého životného štýlu. Koncept pochádza z Dánska, takže už len to je predzvesťou kvality, ktorá je Škandinávii tak blízka a prirodzená. O čo ale presne ide a čo tento trend znamená? Ide len o módny výstrelok alebo je hygge skutočným receptom na šťastie?

Hygge v šťastnom Dánsku

Dánsko, pomerne malá krajina v severnej Európe, sa pravidelne umiestňuje na vrchole rebríčkov spokojnosti a kvality života. Ľudia sú tu jednoducho spokojní a šťastní. Pri hlbšom pátraní po tom prečo to tak je, by sme veľmi rýchlo prišli na to, že jeden z kľúčových faktorov spojených s týmto úspechom je práve hygge. V dánskom jazyku sa tento termín vyslovuje ako „hoo-ga“ a márne by sme hľadali presný preklad do iných jazykov. Hygge však nie je iba slovo; je to filozofia života.

hygge terasa

Foto:Freepik

Hygge: Vytváranie pohodlia a spojenia

Keď som sa ďalej snažila nájsť význam tohto jedinečného konceptu, na prvý pohľad sa zdal jednoduchý. Až neskôr pri dôkladnejšom pátraní človek prichádza na to, že jeho zmysel spočíva práve v jedinečnom prístupe k životu. Vo svojej podstate ide o vytváranie pohodlia a hľadania radosti v malých veciach. To znamená, že si ceníme prítomnosti, snažíme sa minimalizovať stres a vytvárame si prostredie, kde sa cítime bezpečne a spokojne. Častokrát sa tento štýl spája s atmosférou tepla, ktoré vytvárajú tlmené svetlá, priateľské rozhovory a malé radosti. Je to o oceňovaní momentov strávených s blízkymi ľuďmi, či už pri krbe s hrnčekmi teplého kakaa alebo na jednoduchej prechádzke v lese.

hygge sviečky

Foto: Pexels

Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.

biokrb Ardes

Doprajte si romantiku pri efekte horiaceho ohňa priamo u vás doma alebo na vašej chalupe. Príjemný pocit pohody a tepla vám dokáže navodiť biokrb Ardes 350. Krb má efekt reálneho ohňa s mihotajúcimi sa plamienkami. Nastaviť si môžete buď reálny plameň bez ohrevu alebo s ohrevom. Doprajte si romantiku u horiaceho ohňa kdekoľvek a kedykoľvek. Krb zvládne vykúriť miestnosť cca do 45 m2.

Hygge v praxi

Možno si poviete, že sa Vám tento koncept pozdáva – ako však bežný človek dokáže integrovať hygge do svojho života? Nie je to nič zložité, práve naopak. Jedným z hlavných aspektov je vytvorenie pohodlnej domácej atmosféry, čiže používanie tlmeného osvetlenia, sviečok alebo lámp s jemným svetlom, aby sa vytvorila intímna atmosféra. V hygge je možné vytvárať aj malé útulné miesta, kde si môžete užiť pokojné chvíle s knihou alebo obľúbeným nápojom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, je najdôležitejšie spájať túto atmosféru s ľuďmi. Hygge je o zdieľaní pohody a radosti s blízkymi, teda intímne stretnutia s priateľmi alebo rodinou. Jedlá pripravené s láskou, spoločné večery pri sviečkach alebo spoločné varenie sú všetky súčasti hygge životného štýlu. Najväčším benefitom tejto filozofie je to, že pokoj je možné nájsť aj v zdanlivo tých najjednoduchších každodenných veciach a aktivitách, vrátane prechádzok na čerstvom vzduchu či sledovaním západu slnka. Základom je vždy sa zamerať na prítomný okamih a byť si vedomí malých radostí, ktoré môže život ponúknuť.

Je Hygge univerzálnym receptom na šťastie?

Otázka, ktorá vo mne pri písaní tohto článku rezonuje, sa spája najmä s tým, či je hygge len unikátnym fenoménom spojeným s Dánskom alebo môže byť univerzálnym receptom na šťastie. Treba však spomenúť, že hoci má hygge silné spojenie s dánskou kultúrou, jeho zásady sa môžu aplikovať kdekoľvek na svete. Aby sme ho mohli aplikovať aj u seba doba, treba sa riadiť základnými hodnotami hygge, a to sú jednoduchosť, pohoda a spojenie s inými ľuďmi. Keďže sú tieto hodnoty univerzálne zaručene môžu prispieť k vyváženému a šťastnému životu v akejkoľvek krajine. Skeptici by sa na tento koncept mohli pozerať prieberčivo, pretože prirodzene nie každý má rád horúcu čokoládu v malej šálke, ktorú by si vychutnával pri krbe. O tom však práve hygge nemusí byť, ale hodnoty hygge nás môžu inšpirovať k vytváraniu priestoru pre pohodu a pripomínať nám, aby sme si vážili malé radosti života.

Originálne termo poháre v modernom dizajne sú ako vystrihnuté z hygge časopisu o dánskom umení šťastného života. Spríjemnia vám vaše voľné chvíle a zaistia dokonalý zážitok z konzumácie lahodného horúceho nápoja. Vhodné sú predovšetkým na prípravu kávy, varenej čokolády alebo aromatických čajov. Sú ručne vyrábané z ľahkého žiaruvzdorného borosilikátového skla s dvojitou stenou, ktorá vďaka vytvorenému vákuu dokáže udržať ideálnu teplotu nápoja dlhú dobu. Vďaka termoizolačným vlastnostiam dvojstenného vákuového skla zostáva aj pri použití horúceho nápoja vonkajšia vrstva pohára chladná a nedochádza tak k nechcenému spáleniu. Výhodou borosilikátového skla oproti sklu tradičnému je jeho vysoká odolnosť voči vysokým a nízkym teplotám, mechanickému poškodeniu a pôsobeniu chemikálií.

termo hrnček

Termo pohár Hot&Cool

Hygge v kontraste s moderným tempom

Aj vy ste unavený z rýchleho života v modernom svete plnom technológií a chcete aspoň na chvíľku uniknúť realite? Tušíte správne, pomôcť môže hygge. Koncept nás prirodzene vracia k jednoduchosti a hodnotám, na ktoré ľudia v hektickom svete plnom povinností častokrát zabúdajú. Okrem toho, pre dosiahnutie hygge nepotrebujeme meniť svoj život, kupovať nové šálky alebo kreslo. Dosiahnuť hygge môžeme aj doma, a to takmer bez námahy, vytváraním atmosféry a zážitkov, ktoré prichádzajú z vnútra.

hygge - atmosféra lesa

Foto:Freepik

Hygge a psychické zdravie

Aby ste si nemysleli, že hygge je iba trendom, výmyslom modernej doby, ktorý reálne nefunguje. Veda potvrdzuje, že vytváranie pohodlia a spojení s inými ľuďmi môže pozitívne ovplyvniť naše psychické zdravie. Hygge teda môže slúžiť ako efektívny nástroj na boj proti stresu a úzkostiam, poskytujúc priestor na oddych a regeneráciu.

Hygge nie je len krátkodobý trend, ale skôr životný štýl, ktorý zdôrazňuje hodnoty jednoduchosti, pohody a spojenia. Vytváranie útulných prostredí a zdieľanie radosti s blízkymi môže prispieť k vyváženému a spokojnému životu. Ako univerzálny recept na šťastie môže hygge slúžiť ako inšpirácia pre každého, kto túži po hľadaní rovnováhy a pokoja v hektickom svete. Skúste pridať trochu hygge do svojho života a uvidíte, aký pozitívny vplyv môže mať na vašu pohodu a celkovú spokojnosť.

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.