V modernej spoločnosti sa vďaka internetu, sociálnych sieťam a ľahko dostupnému obsahu rozšíril zlozvyk s názvom prokrastinácia. Pýtate sa čo to je a že Vás sa to určite netýka? Dovoľte mi oponovať. Už ste niekedy namiesto toho, aby ste dokončili úlohu v práci, radšej skontrolovali prázdny mailový priečinok, nástenku na Facebooku alebo si prečítali každý článok na svojom obľúbenom internetovom magazíne infoklub.sk? 😊 V tom prípade prokrastinujete aj Vy. Nie je sa však za čo hanbiť, väčšina z nás má s touto nevinne pôsobiacou, no zároveň nebezpečnou tendenciou skúsenosti.

Čo je to prokrastinácia?

Prokrastinácia je zradným fenoménom, ktorý sa často javí ako neodolateľná sila, ktorá nás ťahá k zábavným možnostiam internetu, namiesto plnenia našich každodenných a rutinných povinností. Viacerí autori ju vysvetľujú ako zvláštnu kombináciu nudy, úzkosti a možno aj neistoty, vďaka ktorým dáme prednosť radšej internetu a sociálnym sieťam, ako práci, ktorú odkladáme na neskôr. Ale ako sa z tohto začarovaného kruhu pokušenia a nesplnených úloh dostať?

Prvým krokom je pochopenie, čo je to prokrastinácia a čo nás k nej vlastne vedie. Pre niektorých to môže byť strach z neúspechu alebo dokonca zo samotného úspechu (pretože s úspechom prichádza väčšia zodpovednosť). Pre iných to môže byť jednoducho nezaujímavá úloha, ktorú radšej odkladáme. Ale nech je príčina akákoľvek, prokrastinácia je súčasťou ľudskej prirodzenosti, s ktorou sa však musíme naučiť pracovať, pretože inak môže mať neblahý vplyv nielen na našu prácu, ale i zdravie.

Cítite sa po zime vyčerpane? Chcete definitívne skoncovať s jarnou únavou. Prečítajte si článok Jarný detox  – 8 účinných tipov na naštartovanie tela a mysle a zistite ako na to.

rozptyľovanie a nesústredenie sa

Prokrastinácia predstavuje chorobné odkladanie úloh na neskôr (zajtra). Foto: Pexels

Prokrastinácia a jej pôvod

Pôvod prokrastinácie je zložitý a môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane psychologických, behaviorálnych a environmentálnych aspektov.

Prokrastinácia je často spájaná s rôznymi psychologickými faktormi, ako je úzkosť, strach z neúspechu, nedostatok sebaistoty alebo perfekcionizmus. Tieto emocionálne reakcie vedú k  odkladaniu práce, ktorá môže byť nepríjemná alebo nezáživná.

K prokrastinácii taktiež prispievajú niektoré behaviorálne vzorce, napríklad nedostatok organizácie, neschopnosť správne plánovať svoj čas alebo nedostatok schopnosti prioritizovať úlohy, môže viesť k neustálemu odkladaniu úloh a k nedostatočnej produktivite.

Prokrastinácia úzko súvisí aj s environmentálnymi faktormi, teda s okolím, v ktorom sa nachádzame. Prítomnosť rušivých prvkov, nedostatok podpory alebo motivácie v pracovnom prostredí alebo nedostatok jasných očakávaní môžu viesť taktiež k prokrastinácii.

prokrastinácia v práci

Odkladanie práce má často korene v rôznych psychologických faktoroch. Foto: Pexels

Zdravie a prokrastinácia

Prokrastinácia má nielen psychologické a emocionálne dôsledky, ale môže mať aj vážny vply  na naše fyzické zdravie. Stres, ktorý ju často sprevádza, môže mať škodlivý účinok na náš organizmus. Chronický, teda dlhodobý stres môže viesť k rôznym zdravotným problémom, k vysokému krvnému tlaku, ochoreniam srdca, oslabenému imunitnému systému a dokonca aj k problémom s trávením.

Prokrastinácia tiež môže viesť k zanedbávaniu zdravých životných návykov a k nezdravej strave, nedostatku pohybu a nedostatku spánku. Tieto zlozvyky môžu ďalej zhoršiť fyzické zdravie a zvýšiť riziko ochorení.

Stanovte si reálne ciele a plány, aby prokrastinácia nemala žiadnu šancu!

Stanovenie si reálnych cieľov a efektívneho plánu na ich dosiahnutie je kľúčovým prvkom pre zdravú a motivovanú prácu, v ktorej prokrastinácia nemá šancu. Dôležité je vedieť, ako si rozdeliť pracovné úlohy a postupne ich plniť, pričom je nevyhnutné stanoviť si konkrétne a realistické ciele. Každý deň by sme sa mali sústrediť na to, čo potrebujeme dosiahnuť a postupovať krok za krokom v duchu „pomaly ďalej zájdeš“. Zároveň mi dovoľte zdôrazniť, že ciele, ktoré sú nedosiahnuteľné alebo prehnané nás zvyčajne vôbec nemotivujú, práve naopak.

Plánovanie je teda kľúčom k úspechu a môže vám pomôcť minimalizovať účinky prokrastinácie. Je dôležité si vopred stanoviť priority a určiť si časový rámec na vykonanie jednotlivých úloh. Takýto plán môže poskytnúť jasné usmernenie a zabezpečiť, že úlohy nebudú odložené na neskorší čas, a teda prokrastinácia nebude viac problémom.

plánovanie

Plánovanie je cestou k dosiahnutiu stanovených cieľov. Foto: Pexels

Prokrastináciou k motivácií

Ako som už uviedla, prokrastinácia môže byť naozaj silná, ak nemáte žiadnu motiváciu a práca vás nenapĺňa. Motivácia je častokrát jedným z najdôležitejších atribútov, vďaka ktorým je naša práca kvalitná a každý z nás preferuje inú formu motivácie. Pre niekoho môže byť motiváciou úspech a ocenenie, pre iných je to napríklad potreba sebarealizácie. Pre ľudí, ktorí sú motivovaní sebarealizáciou, môže byť odmenou pocit uspokojenia zo splnenia úlohy a dosiahnutia svojich cieľov. Uvedomujúc si vlastný pokrok a úspechy môže byť pre nich silným stimulom pre ďalšiu prácu. Ak vás motivuje úspech, môžete si stanoviť konkrétne ciele a odmeniť sa, keď ich dosiahnete. Odmenou môže byť čokoľvek, čo vás poteší a prokrastinácia nebude žiadnym problémom.

Počuli ste už o fenoméne prerušovaného pôstu a jeho všestranných benefitov? To, či má skutočne také blahodárne účinky na naše zdravie ako sa všeobecne hovorí zistíte v článku Prerušovaný pôst a jeho pozitívny vplyv na zdravie.

Prokrastinácia a oddych

Prokrastinácia a oddych sú dva pojmy, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad protikladné, ale v skutočnosti majú hlboké spojenie. Pre mnohých z nás je oddych v čase, keď by sme mali pracovať, lákavou únikovou cestou pred úlohami a zodpovednosťou. Prokrastinácia môže byť spôsobom, ako sa vyhnúť práci, zatiaľ čo oddych je spôsobom, ako si dopriať potrebnú relaxáciu na prirodzenú obnovu energie.

Je preto veľmi dôležité rozlišovať medzi zdravým oddychom a prokrastináciou. Zdravý oddych je nevyhnutnou súčasťou nášho života, ktorá nám pomáha zmierniť stres, zlepšiť našu náladu a zvýšiť našu produktivitu. Je to čas, ktorý venujeme sebe, svojim záujmom a relaxácii. Dajte si pauzu, ak ju potrebujete. Niektorí z nás sa môžu cítiť preťažení alebo vyhorení, čo môže viesť k prokrastinácii.

Pôvod prokrastinácie je veľmi individuálny a môže sa líšiť medzi jednotlivými ľuďmi v závislosti od ich osobných skúseností, temperamentu a prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Prekonanie prokrastinácie často vyžaduje sebareflexiu, pochopenie vlastných motivácií a nájdenie efektívnych stratégií na riadenie času a zvyšovanie produktivity. Treba si však uvedomiť aj to, že prokrastinácia je prirodzený jav a nie vždy sa jej dá úplne vyhnúť. Dôležité je nájsť spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať a dosiahnuť vyššiu úroveň produktivity a sebarealizácie.

PS: priznávam, že aj ja som pri tomto článku podľahla pokušeniu prokrastinácie 😊 .

Hygge je škandinávsky recept na šťastný život. Inšpirujte sa výnimočným životným štýlom, ktorý vám umožní tešiť sa z maličkostí. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Hygge: životný štýl alebo recept na šťastie?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.