Voda je pre ľudský organizmus absolútne nenahraditeľná. Tvorí až 70% nášho tela. Nachádza sa v krvi, tráviacich šťavách, svalstve, telesných orgánoch, lymfe a dokonca aj v kostiach. Ani jediná bunka, tkanivo, či orgán nedokážu bez nej fungovať. Možno si ani neuvedomujete fakt, že tekutiny strácate doslova pri každom výdychu. K úbytku vody dochádza aj vylučovaním moču, potením, či vyprázdňovaním. Pitný režim je potrebné dodržiavať nielen pri zvýšenej fyzickej aktivite, ale aj pri samotnom odpočinku.

Veľakrát premýšľam, prečo človek ignoruje svoje prirodzené potreby. Množstvo ľudí totiž pije iba vtedy, keď sú smädní. Najmä s pribúdajúcim vekom sa však pocit smädu znižuje. Pitný režim tak nemusí byť dostatočný. To, že máme pitnú vodu v dosahu zrejme berieme ako samozrejmosť. Možno aj to je dôvodom, že správne dopĺňanie tekutín zanedbávame.

Koľko vody treba denne vypiť? Aký je správny pitný režim? To sú otázky, ktoré si kladú mnohí. Neexistuje však žiaden univerzálny vzorec na výpočet denného príjmu tekutín. Na internete koluje množstvo odporúčaní, avšak ich validácia je už náročnejšia. Základnými parametrami na určenie potreby správneho pitného režimu je určite telesná hmotnosť, vek a zdravotný stav. Na druhej strane je dôležité zohľadniť vašu fyzickú a duševnú záťaž. Každý človek je iný, každé telo je iné, berte preto do úvahy vaše individuálne potreby. Moja rada znie – počúvajte svoje telo!

pitie vody

Foto: Pexels

Ak nebudete dodržiavať pravidelný pitný režim, vaše telo to okamžite pocíti.

Niektorí z nás ráno, hneď po prebudení, siahajú po káve. Ja tiež nie som výnimkou. “Kopnem“ do seba šálku a bežím do práce. Máte to podobne? Káva však na dopĺňanie telesných tekutín nie je vhodná, má totiž diuretický (močopudný) účinok. To znamená, že namiesto náhrady tekutín, vám ich z tela naopak odvádza.

Mnoho ľudí nemá pitný režim nastavený správne. V minulosti som aj ja patrila medzi tých, ktorí za celý deň vypili maximálne pohár vody. Častá únava a bolesť hlavy ma však prinútili premýšľať nad tým, či práve nedostatočný pitný režim nemôže byť príčinou mojich problémov. Na druhej strane aj nadmerné prijímanie tekutín môže byť problematické. V extrémnych prípadoch môže byť dokonca život ohrozujúce, keďže vedie k poruchám z dôvodu nedostatku sodíka v organizme. Obličky v takom prípade nedokážu dostatočne rýchlo vylučovať vodu. Nesnažte sa preto dohnať svoj celodenný deficit niekoľkými pohármi vody naraz. Organizmu to nepomôže a väčšina tekutín sa aj tak vylúči z tela.

Ako sa teda donútiť dodržiavať správny pitný režim? Skúste si na začiatok položiť pohár vody na pracovný stôl alebo si zbaliť fľašu vody do kabelky, či auta. Niekedy stačí mať vodu na očiach a už to ide. Zvyk sa totiž formuje jeho pravidelným opakovaním. Ak už dnes zmeníte svoj postoj k pitnému režimu, pitie sa stane pre vás úplne prirodzeným.

Moja denná rutina – 3 základné pravidlá

Ja som zmenila svoj pitný režim rapídnym spôsobom. Začala som dodržiavať tieto 3 základné pravidlá:

  1. Pijem pravidelne – neobmedzujem sa na príjem tekutín len ráno alebo večer, pijem pravidelne počas celého dňa.
  2. Pijem dostatočné množstvo – nepijem naraz veľké množstvá vody, pijem častejšie a v malých dávkach.
  3. Pijem správne tekutiny – základom môjho pitného režimu je čistá voda. Na osvieženie však volím aj citrónovú vodu, ovocné alebo zeleninové šťavy.

Varovné signály nesprávneho pitného režimu

Ako som som už spomínala, správny a pravidelný pitný režim ovplyvňuje naše celkové fungovanie. Čo sa ale môže stať, keď pitný režim zanedbávame? Únava, malátnosť, zmätenosť, dezorientácia, vyčerpanie, ale aj poruchy správania či migrény – to všetko môžu byť signály, kedy nám telo dáva najavo svoj smäd. K dehydratácii dochádza pri zvýšenej spotrebe tekutín. Znamená to, že telo stratí viac vody ako príjme. Dlhodobý nedostatok tekutín môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam. Ako prvé budú biť na poplach vaše obličky.

Ako telo správne hydratovať?

Nečakajte, kým sa objavia prvé príznaky. Správny pitný režim samozrejme neznamená pitie hektolitrov vody, ale skôr zameranie sa na to, aké nápoje počas dňa konzumujete. Teda, ktoré sú vhodné pre zdravý pitný režim, a ktoré naopak nie. Do organizmu sa voda dostáva prostredníctvom nápojov a čiastočne aj stravou. Tekutiny, ktoré sa postarajú o dostatočnú hydratáciu sú napríklad tieto: čistá voda, voda s citrónom, uhorková šťava, zázvorová voda, kokosová voda a ovocné šťavy.

voda s citrónom

Foto: Pexels

Pitný režim u detí

Správny pitný režim je rovnako dôležitý aj u detí. Pri deťoch musíte byť dôslední a sledovať ich príjem tekutín. Nezabúdajte však na to, že sladené nápoje plné cukru, farbív a konzervantov by mali určite vynechať. Ak má dieťa problém, že mu čistá voda nechutí, odporúčam pridať do nej kvalitný 100% džús alebo domáci sirup. Výbornou variantou môžu byť tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Podobne ako u dospelých, aj u detí je ideálne piť častejšie a v malých dávkach.

pitný režim u detí

Foto: Pexels

Vedeli ste, že obyčajná chôdza má blahodárny účinok na váš zdravotný stav? Viac o tejto problematike zistíte v článku: Vedeli ste, že iba 2500 krokov denne vám stačí na dosiahnutie významných zdravotných benefitov?

Ktoré nápoje do pitného režimu nezahŕňať?

Je všeobecne známe, že nápoje, ktoré obsahujú kofeín (káva, zelený čaj, čierny čaj, matcha) naše telo dehydratujú. Kofeín pôsobí močopudne a odstraňuje vodu z tela. Po vypití kávy je dôležité doplniť tekutiny a to minimálne jedným pohárom vody. Podobne sú na tom aj alkoholické nápoje, ktoré tiež odvodňujú organizmus. Energetickým a sladeným nápojom plným cukru je ideálne sa vyhnúť.

pitie kávy

Foto: Pixabay

O čajoch si väčšina z nás myslí, že nám pomôžu doplniť tekutiny. Dokonca aj mnohí lekári sa nevedia zhodnúť, či čaj do pitného režimu zahrnúť alebo nie. Ja si kvalitný čaj vychutnám podobne ako šálku kávy. Nikdy však nezabúdam ani na príjem ostatných tekutín.

Rada na záver!

Pocit smädu berte ako varovný signál. Myslite na to, že pitný režim musí byť pravidelný a mal by zahŕňať dostatočné množstvo tekutín. Asi nikto z nás nebude nosiť so sebou „kalkulačku“ a počítať dennú spotrebu vody. Ja som si preto zaužívala svoj zdravý ranný rituál. Každé ráno po prebudení vypijem min. 0,5 l vody, do ktorej si vytlačím šťavu z citróna. Práve citrónová voda je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov. Dokáže hlboko hydratovať a dodať vášmu telu energiu na celý deň.

Na zdravie! 🙂

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.