Zimné obdobie so sebou už tradične prináša výzvy v podobe sezónnych ochorení a viróz, ktoré skúšajú nielen našu trpezlivosť, ale aj imunitný systém. Ak vás už nebaví dookola každý deň chodiť niekam bez toho, aby ste nevysmrkali celý balík vreckoviek, práve pre vás je určený tento článok. Posilniť imunitu si totiž dokážeme všelijako, dokonca aj s tým, čo máme doma v chladničke. Vedeli ste, že s týmito potravinami najlepšie posilníte obranyschopnosť organizmu a vírusy nebudú mať šancu? A pritom mnohé z nich má doma vo svojej chladničke každý!

Prečo je posilnenie imunity dôležité

Málokto tuší, že naším najväčším imunitným orgánom sú črevá, kde sídli veľké množstvo buniek imunitného systému. Základ imunitného systému teda priamo súvisí s tráviacim traktom, preto zdravé črevá zohrávajú hlavnú úlohu v našom zdraví. Aké potraviny pre posilnenie imunity teda treba jesť? Poďme si ich postupne predstaviť.

Med na posilnenie imunity

Potravina, ktorej jednoznačne patrí prvé miesto v našom rebríčku a myslím, že ju má v zime doma asi každý. Zázrak z prírody, ktorý má upokojujúci účinok, pomáha pri predráždení nervového systému, vyčerpaní a aj pri zaspávaní. Pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, posilňuje imunitný systém, pomáha pri žalúdočných vredoch, poruchách s trávením, ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdka, preventívne chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva, upokojuje nervový systém, podporuje spánok a zmierňuje bolesti hlavy. Ak chcete pocítiť jeho účinky, denne by ste mali zjesť 3 až 4 lyžičky medu.

med - prírodné sladidlo

Foto: Pexels

Najnovšie výskumy preukázali, že obyčajná chôdza má preventívne účinky a môže vám výrazne zlepšiť váš zdravotný stav. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku Vedeli ste, že iba 2500 krokov denne vám stačí na dosiahnutie významných zdravotných benefitov?

Cesnak na posilnenie imunity

Nedám si cesnak, lebo mi bude smrdieť z úst – čo tam po zápachu, keď zistíte, čo všetko cesnak dokáže! Toto prírodné antibiotikum si zaslúžilo našu druhú priečku. Cesnak má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, vitamín C a minerály zinok, fosfor, draslík. Vďaka týmto uvedeným zložkám pôsobí blahodarne na srdce, astmu, alergie, kašeľ, trávenie, rôzne infekcie a zápaly, cholesterol a imunitu. Zlepšuje prietok krvi, čím pomáha pri studených rukách a nohách – dokáže zahriať celé telo. Veľmi vhodný je pri prechladnutí a boľavom hrdle. Pravidelné jedenie cesnaku posilňuje funkciu imunitného systému – stačí pridať jeden alebo dva strúčiky do každej polievky, no účinky cesnaku využijete na maximum, ak bude cesnak surový, tepelne neupravený.

cesnak

Foto: Pexels

Kyslá kapusta

Ja osobne kyslú kapustu milujem už odmala a zostalo mi to až do teraz. Ako ste na tom vy? Vedeli ste, že kapusta je jednou z najzdravších potravín, ktoré sa dajú dopestovať na našom území? Kapusta totiž obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, je tiež zdrojom vitamínov A, E, K, B1, B2 a spolu s vápnikom, horčíkom, železom a soľami kyseliny fosforečnej, enzýmami a vlákninou z nej robia výnimočnú potravinu. Pre zimné obdobie je charakteristická nakladaná kyslá kapusta – je čerstvá, nestráca vitamíny a je obohatená o probiotiká a kyselinu mliečnu – vďaka fermentácii je kapusta stráviteľnejšia a obsahuje veľa živých probiotických bakteriálnych kultúr – tie chránia črevá pred choroboplodnými zárodkami. Kyslá kapusta svojím jedinečným zložením posilňuje našu imunitu a obranyschopnosť voči vírusom a infekciám. Podporuje tvorbu krviniek a pomáha bojovať proti zimnej únave. Taktiež má omladzujúce a detoxikačné účinky.

Zeler na posilnenie imunity

Pýtate sa, čo tu robí táto potravina? Možno vás prekvapím, no zeler je známy najmä vďaka svojim priaznivým účinkom na mužskú potenciu. Obsahuje vitamíny B1, B3, B6, C, E a K, taktiež draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo a zinok – vďaka jeho bohatému zloženiu je zeler užitočný pri mnohých zdravotných problémoch. A prečo ho jesť aj v zime? Okrem spomínaných látok obsahuje táto potravina aj éterické oleje, ktoré dezinfikujú a detoxikujú sliznice v ústach a nosohltane. Taktiež uvoľňujú hlieny pri nádche, prechladnutí a kašli. Svojím vysokým obsahom vitamínu C zeler pomáha v ich prevencii a znižuje zápaly. A aby toho nebolo málo – zeler má tiež antibakteriálne účinky na obličky a posilňuje nervy a mozog. Má tiež protirakovinové účinky, znižuje bolesť pri artritíde, reumatizme alebo dne. Tak čo, už zaradíte zeler do svojho jedálnička aj vy? Nemusíte ho jesť len v polievke, urobiť si môžete zelerové hranolky alebo si ho nastrúhajte do šalátu.

zeler

Foto: Pexels

Škorica

Úlohou škorice nie je len prevoňať naše domovy, jedlá a dezerty, ale je aj skvelým pomocníkom pre posilnenie našej imunity. Je totiž výborným doplnkom pri liečbe cukrovky, aterosklerózy, vredov žalúdka, artritídy, kandidózy a výborne prekrvuje končatiny. Škorica tiež normalizuje hladinu cukru v krvi, pomáha zmierňovať zápal, udržuje naše srdce zdravé a rovnako tak pomáha našej ústnej hygiene. S množstvom to však netreba preháňať, pokojne vám stačí skonzumovať pol lyžičky škorice denne.

Orechy

Orechy obsahujú veľmi prospešné omega 3 mastné kyseliny. Sú zdrojom vitamínov E, B1, B6, kyseliny listovej, horčíka a zinku. Denne je vhodné zjesť aspoň hrsť orechov, ale pozor, nesolených! Znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení a sú prospešné pre zachovanie správneho fungovania mozgu. Vedci taktiež potvrdili, že pomáhajú zvyšovať množstvo prospešných črevných baktérií.

orechy

Foto: Pexels

Ryby a rybí tuk

Potravinou, ktorá blahodarne pôsobí na imunitný systém, sú nepochybne aj ryby. Prínos rýb pre správnu funkciu imunity je hneď v dvoch rovinách: Omega 3 mastné kyselinyvitamín D. Najviac ich nájdete v losose, sardinkách a makrelách. Pre posilnenie imunity je vhodný aj rybí tuk, je v ňom vo veľkej miere zastúpený vitamín D, ktorý má pozitívny vplyv na našu imunitu.

Obilniny a strukoviny

Nie je žiadnym tajomstvom, že obilniny a strukoviny sú bohaté na vlákninu, ktorá pomáha udržiavať správnu črevnú mikroflóru. Obilniny je najlepšie jesť so strukovinami spoločne v jednom jedle, pretože takáto  kombinácia zvýši účinky  bielkovín, ktoré obsahujú. Bielkoviny sú životne dôležité v procese látkovej premeny. Obilniny a strukoviny sa vhodne dopĺňajú, čo sa týka zloženia jednotlivých aminokyselín. Predstavujú tak spoločne takmer plnohodnotný zdroj bielkovín.

strukoviny

Foto: Pexels

Jogurty

Jogurt sa vyrába z mlieka kvasením, na ktorom sa podieľajú užitočné a zdraviu prospešné baktérie, najmä laktobacily a bifidobaktérie. Práve vďaka tomuto procesu je jogurt ideálnou potravinou na vylepšenie črevnej mikroflóry. Ak chcete získať maximálny prínos pre vaše zdravie, kupujte si domov jogurty s aktívnymi alebo živými kultúrami.

Ako ešte posilniť imunitu?

Okrem vyššie menovaných potravín môžete svoj imunitný systém podporiť aj ďalšími spôsobmi. Medzi najúčinnejšie patria pohyb a fyzická aktivita, dostatočné množstvo spánku, dopĺňanie tekutín či pobyt na čerstvom vzduchu. Ak si trúfate na niečo náročnejšie, skúste posilniť svoju imunitu napríklad otužovaním. Krátke stresové situácie (rýchle striedanie tepla a zimy) totiž pomáhajú telu v tvorbe leukocytov, teda bielych krviniek, ktoré stoja v prvej línii obrany tela proti patogénom.

Tak čo, motivovali sme vás dostatočne v boji s chorobami a posilňovaním imunitného systému? Ak máte ďalšie zaujímavé tipy, ako posilniť svoju imunitu (nielen v zime), pošlite nám ich do redakcie ako námet na článok. Potešíme sa!

Pre posilnenie imunity je dôležité aj dostatočné množstvo spánku, počas ktorého sa môže náš organizmus regenerovať. Viac sa dozviete v článku Čo môžeme urobiť pre kvalitný spánok?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém nám môžete poslať na e-mail redakcie. Prajeme vám všetko dobré.