Filozofia non – toxic je čoraz viac diskutovanou témou medzi ľuďmi. Čo to vlastne znamená?

Hlavnou myšlienkou non-toxic je eliminácia škodlivých látok, ktoré poškodzujú naše zdravie a negatívne ovplyvňujú životné prostredie.

Netoxická domácnosť je široký pojem. Zahŕňa používanie netoxických čistiacich, pracích prostriedkov a kozmetických prípravkov. Súvisí tiež so zdravým životným štýlom a zdravou stravou. Zároveň venuje pozornosť aj materiálom, ktoré tvoria domácnosť.

Celý deň sme vystavovaní obrovskému množstvu škodlivých látok, čo si ani neuvedomujeme. Mohla by som tu napísať naozaj dlhý zoznam toho, čo všetko sa v našom okolí nachádza – s čím prichádzame do styku, akých predmetov sa dotýkame a čo dýchame. V bežnej domácnosti nájdeme chemické látky v konvenčnej drogérii, hygienických potrebách, kozmetike. Nachádzajú sa v nich nebezpečné látky ako sú ropné zložky, parabény, sulfáty, parfum, ftaláty, alkohol a mnoho ďalších. Skryté toxíny nájdete aj v nábytku alebo kobercoch. Laky, tmely, lepidlá, farby – to všetko sú tiež škodliviny, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu. Koža je najväčší ľudský orgán, cez ktorý prenikajú toxíny do krvného obehu. Prečo to spomínam? Pretože mnoho prípravkov si denno-denne aplikujeme na kožu – antiperspiranty, parfémy, krémy, sprchové gély, šampóny, dekoratívna kozmetika a iné. Podobne ako pracie a čistiace prostriedky sú aj tieto prípravky plné toxínov a chemikálií.

Netoxická domácnosť znamená zároveň aj ekologická domácnosť. Neberte to tak, že ihneď musíte vyhodiť všetky veci z domu a vymeniť za nové. Stačí, keď miniete napríklad mydlo a nabudúce kúpite inú vhodnú alternatívu. Alebo prestanete zhromažďovať veci v domácnosti, ktoré nepotrebujete. Aj to môže byť začiatok snahy o menej toxickú a zároveň ekologickú domácnosť. Na to, aby bola vaša domácnosť čistá, nestačí len pravidelne upratovať – vysávať, umývať podlahy a utierať prach. To, čo treba z domácnosti skutočne odstrániť sú produkty vyrábané na chemickej báze. Ako na to? Kde začať? Čítajte ďalej…

prírodný kúpeľ

Foto: Pexels

1. krok – Vymeňte vzduch v domácnosti!

Hneď na začiatku mám pre vás jeden tip, ktorý zaručene funguje a nebude vás stáť ani euro. Otvorte okná! Pýtate sa, prečo? Pretože v našej domácnosti sa nachádza mnoho vecí, z ktorých dochádza k uvoľňovaniu škodlivých látok do ovzdušia. Faktom je, že človek prespí v priemere asi 1/3 života. Z toho vyplýva, koľko času s istotou trávite doma. Veľmi účinným krokom je odstrániť všetky osviežovače vzduchu a parfumované vonné sviečky. Sú to len syntetické vône, ktoré sú pre vaše zdravie naozaj škodlivé. Nahradiť ich môžete 100% kvalitnými esenciálnymi olejmi, ktoré pridáte do aróma difuzérov.

Vhodnou variantou sú dokonca vonné vrecúška so sušenými kvetmi. Dnes už dostanete kúpiť aj rôzne alternatívy sviečok – napríklad z pravého včelieho vosku. Možno ste ani netušili, že niektoré izbové rastliny dokážu odstrániť toxíny zo vzduchu. Ďalší spôsob, ako zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti je zaobstarať si čističku vzduchu, ktorá vám s týmto problémom zaručene pomôže.

levanduľová vôňa

Foto: Pexels

Pravidelný pitný režim je základným predpokladom na správne fungovanie vášho organizmu. Všetko potrebné o dôležitosti hydratácie organizmu sa dozviete v článku: Nečakajte na smäd! Dodržiavajte pravidelný pitný režim.

2. krok – Pozor na pracie prostriedky a aviváže!

Prestavte si, koľko času trávite v oblečení, takmer 24 hodín denne. Preto pri non-toxic domácnosti sú konvenčné pracie prostriedky nahradené ekologickými a šetrnými produktami. Takéto prostriedky obsahujú šetrné tenzidy (prírodné mydlo vyrobené z rastlinných olejov), šetrné zmäkčovadlá vody, šetrné alebo žiadne konzervanty, parfumáciu na báze esenciálnych olejov, perkarbonát sodný.

Každý má rád vôňu čistého a voňavého prádla, však? Ani non-toxic domácnosť nemusí byť bez vône. Použite obľúbený esenciálny olej, ktorý vám prádlo krásne prevonia. Môžete ho pridať do práčky (zriedený s octom a vodou) alebo do sušičky (nakvapkať olej na vlnené gule alebo kúsok tkaniny).

Ideálne je voliť oblečenie vyrobené z prírodnej tkaniny – bambus, ľan a organická bavlna.

prírodné mydlo

Foto: Pexels

3. krok – Vyberajte si vhodné alternatívy čistiacich prostriedkov

Hľadajte netoxické čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú enzýmy, bielidlá, umelé vône, farbivá, konzervanty. Non-toxic domácnosť zahŕňa aj myšlienku minimalizmu. Používajte preto čistiace prostriedky viacúčelovo. Postupom času zistíte, že sa zaobídete bez všetkých ,,tých“ čistiacich prostriedkov, ktoré ste doteraz nevyhnutne potrebovali.

Má vôbec non-toxic domácnosť vplyv na naše zdravie?

Toxíny vplývajú na zdravie človeka negatívnym spôsobom. Sú zdrojom mnohých chorôb. Veľmi časté sú aj alergické reakcie. Ľudia trpiaci autoimunitnými ochoreniami, alergiami alebo kožnými problémami zväčša reagujú na škodlivé látky vo väčšej miere. Non-toxic domácnosť môžete tiež chápať ako prevenciu, ako byť zdravý.

Je non-toxic domácnosť drahá?

Väčšina ľudí môže mať obavy z toho, že práve netoxická domácnosť je príliš drahá. Práve naopak. Mnohokrát vám postačí pár kvalitných non – toxic produktov. Mnohé z nich majú navyše všestranné využitie. Jednou z možností je tiež výroba vlastných čistiacich prostriedkov a pracích gélov. Na internete koluje mnoho návodov a receptov ako si vyrobiť napríklad univerzálny čistič do domácnosti, aviváž alebo prací gél. Zväčša na výrobu netoxických čistiacich prostriedkov stačí pár ingrediencií – jedlá sodá, biely ocot, perkarbonát sodný, kyselina citrónová.

Ak nemáte na výrobu čas, nezúfajte! V obchode dostanete kúpiť už hotové čistiace prostriedky. Pamätajte ale, že nie všetky výrobky s označením ,,eco“ alebo ,,bio“ majú ideálne zloženie. Kupujte overené produkty alebo si nechajte poradiť od odborníkov na non-toxic drogériu a kozmetiku.

prírodná domácnosť

Foto: Pexels

Ak sa práve chystáte pripraviť vaše bývanie na Vianoce, radi vám poradíme ohľadom výberu vianočných ozdôb. Prečítajte si náš článok Vianočný čas sa blíži: Aké sú trendy v ozdobovaní vianočných stromčekov tento rok?

Záver

Nezabudnite, že non-toxic domácnosť nie je o tom, aby ste ostali ,,uväznený“ vo svojej domácnosti. Jednoducho si treba uvedomiť fakt, že v dnešnej dobe sme vystavení naozaj enormnému množstvu škodlivých látok. A práve preto je ideálnou voľbou nahradiť konvenčné produkty vhodnými prírodnými alternatívami. Uvažovať môžete už pri stavaní, či zariaďovaní domu/bytu, voliť bezpečnejšie a ekologickejšie materiály.

Možno ste už podnikli  kroky, ktorými ste spravili svoju domácnosť menej toxickú a ekologickú. Blahoželám! Ak nie, tento článok slúži práve k tomu, aby som vám ukázala, akými krokmi môžete začať. Ak ich zvládnete, môžete pokračovať ďalej, napríklad výmenou kozmetiky na báze chémie za  prírodnú. Alebo sa zamerať na non-toxic potraviny.

Pozitívnych zmien, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie a domácnosť je naozaj mnoho. Neberte však zmenu na non-toxic domácnosť ako stresujúcu záležitosť, ale ako snahu spraviť pre seba maximum.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.