Začal sa nový investičný rok, ktorý, vzhľadom na neočakávane dobrú výkonnosť viacerých akciových titulov, potešil mnohých investičných nadšencov. Ako to už chodí, začiatkom roka sa viacero analytikov snaží predpovedať budúcnosť trhov a prezentovať vlastné investičné tipy a odporúčania. Ani tento rok nebol výnimkou. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko zaujímavých tipov pre nadchádzajúce obdobie.

Investičné tipy od Barron´s

Investičný web Barron´s zverejnil svoju predpoveď pre výhodné investície v roku 2024. Za minuloročnú desiatku tipov spoločnosť možno skutočne pochváliť, keďže jej odporúčania prekonali výkonnosť indexu S&P 500 až o 6 a pol percentuálneho bodu. Prejdime si teda jednotlivé tituly, ktoré nám analytici odporúčajú nakupovať v tomto roku.

Alibaba – jedna z najlacnejších technologických spoločností. Cena akcií je pod cenou z roku 2014, kedy spoločnosť vstupovala do verejnej ponuky. A to aj napriek tomu, že jej výnosy narástli desaťnásobne a zisk päťnásobne.

Alphabet – analytici predpovedajú rovnaký nárast tržieb spoločnosti ako u Microsoftu, t. j. o 15%. Zároveň jej predikujú až trojnásobok očakávaného rastu firmy Apple. Napriek očakávaniam sa akcie spoločnosti obchodujú so zľavou oproti menovaným konkurentom.

Barrick Gold – spoločnosť vlastniaca jedny z najlepších baní po celom svete a zároveň top producent zlata v Afrike. Firma plánuje posilniť ťažbu o 30% do konca dekády.

Berkshire Hathaway – spoločnosť najznámejšieho investičného guru, Warrena Buffetta. Jej prevádzkový zisk po zdanení v minulom roku vzrástol o takmer 20 %. Okrem toho spoločnosť disponuje obrovským množstvom hotovosti, ktoré je aktuálne slušne úročené.

investor Warren Buffet

Obrázok: Midjourney

Je pred nami vhodné obdobie na investíciu do dlhopisov alebo je lepšie ich vyradiť z investičného portfólia? Ak vás odpoveď na túto otázku zaujíma, prečítajte si článok Prichádza zlatá éra dlhopisov?

BioNTech – v tomto roku sa očakáva, že spoločnosť neopustí ziskové obdobie. Firma má vlastný onkologicky zameraný program, ktorý sa ukazuje ako veľmi sľubný a mohol by prekonať očakávania investorov. Okrem toho spoločnosť drží takmer tri štvrtiny svojej aktuálnej trhovej hodnoty v hotovosti.

Chevron – akcie spoločnosti sa javia ako podhodnotené, vzhľadom na vysoké očakávané výnosy a zisky v tomto roku. Firma plánuje aj navýšenie dividend.

Hertz – autopožičovňa s trhovou kapitalizáciou prevyšujúcou 2 a pol miliardy dolárov. Jej akcie sa predávajú za približne polovicu ceny akcií o niečo väčšieho Avisu.

MSG Sports – je profesionálna športová spoločnosť, ktorá vlastní a prevádzkuje portfólio aktív reprezentujúcich športové tímy vrátane New York Knickerbockers – Knicks (NBA) a Rangers (NHL). Na základe odhadov firmy Sportico je len hodnota týchto tímov viac než dvojnásobne vyššia, ako aktuálna trhová kapitalizácia ich materskej spoločnosti.

PepsiCo – aj keď sa spoločnosť preslávila najmä sladkým nápojom, do jej portfólia patrí aj Frito-Lay, najlepšia franšíza na občerstvenie vo svojej triede, ktorá generuje viac než polovicu celkových výnosov. A ísť proti americkým stravníkom sa zvyčajne neopláca.

U-Haul – spoločnosť získala dominantnú pozíciu v DIY biznise sťahovania. Jej akcie vyzerajú podhodnotene a to aj napriek ich očakávanému prepadu, keďže dlhodobý výhľad vyzerá rastovo.

U-haul

Foto: Pexels

Zhodnotenie: Všetky menované investície majú svoje rácio. Tým, ktorí majú žalúdok na rizikovejšie obchodovanie, môžu dávať zmysel. Keďže ja nie som fanúšik stock pickingu a považujem takto vyberané portfólio za málo diverzifikované, zostávam pri investíciách do ETF. Na druhej strane, pokiaľ si na investíciu do individuálnych akcií vyčleníte malý špekulatívny rozpočet, nebudem Vás za tento výber súdiť. Naopak, mohol by vám priniesť slušné zhodnotenie vložených prostriedkov v krátkodobom horizonte. Ešte doplním, že investície do čínskych spoločností, považujem za vysoko rizikové kvôli nevypočítateľnosti vládnych zásahov.

Z hľadiska dlhodobého budovania majetku však nie sú dôležité aktuálne horúce tipy, ale predovšetkým správne zvolená investičná stratégia. Pokiaľ vás napríklad zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok za krokom dovedú do vášho cieľa.

Učebnica budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých

Praktický sprievodca pozitívnou životnou zmenou. Obrázok: Radovan Hýbl

Čo hovoria strieborní magnáti?

Ďalší investičný tip pochádza od neziskovej organizácie Silver Institute, ktorá združuje popredné ťažobné spoločnosti, rafinérie, výrobcov produktov zo striebra, ale aj veľkoobchodníkov. Podľa analytických odhadov inštitútu má dopyt po striebre v tomto roku výrazne stúpnuť. V tomto duchu sa pre televíziu CNBC vyjadril aj prezident organizácie Michael DiRienzo, ktorý očakáva rast ceny striebra až na 30 dolárov za trójsku uncu. Aktuálna cena striebra je pritom iba 22,72 USD (12.02.2024). Nemusí však ísť o prestrelený odhad, keďže striebro je volatilné aktívum a na cene 30 USD už bolo pred viac než dekádou a jeho hodnota už bola aj na úrovni presahujúcej 48 USD. Na rozdiel od zlata sa striebro často využíva v priemysle. Odborníci očakávajú zvýšenie dopytu po striebre zo strany výrobných spoločností až o 4 %. Prím majú hrať najmä fotovoltaický a automobilový priemysel a producenti spotrebnej elektroniky. Ďalším očakávaným zdrojom dopytu je odvetvie spracovania šperkov, ktoré má zvýšiť dopyt dokonca až o 6%,

investičné striebro

Foto: Pexels

Zhodnotenie: Rast ceny striebra môže v tomto roku podporiť nielen zvýšený priemyselný a spracovateľský dopyt, ale aj očakávané zníženie úrokových sadzieb, na ktoré majú drahé kovy tendenciu reagovať. Keďže drahé kovy nevyplácajú úroky, v období vysokých úrokových sadzieb spravidla nedokážu konkurovať iným investičným aktívam. Investori sa preto uchyľujú skôr k atraktívnejším investíciám v podobe dlhopisov alebo vyššie úročených termínovaných vkladov. Naopak, ak začnú úrokové sadzby klesať, cena drahých kovov spravidla reaguje rastom. Pokles úrokových sadzieb sa všeobecne očakáva v druhej polovici tohto roka.

Treba však povedať aj to, že z dlhodobého hľadiska nemusí byť investícia do striebra ideálna z dôvodu jeho vysokej kolísavosti a citlivosti na trhový cyklus. Z tohto pohľadu sa ako výhodnejší javí nákup zlata, ktoré ponúka vyššiu stabilitu a spravidla aj protiiflačné funkcie. Viac praktických informácií ohľadom investovania do drahých kovov nájdete v Učebnici budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých, ktorá vám ukáže ako sa dá správne a jednoducho do drahých kovov investovať.

Oplatí sa investovať po dosiahnutí ATH?

Akciový index S&P 500, zahŕňajúci akcie 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch amerických prekonal v ostatných dňoch svoje historické maximum (ATH – All Time High) a vyšvihol sa nad psychologickú úroveň 5000 USD. Ťahúňmi indexu sú predovšetkým tzv. Big Tech spoločnosti (Alphabet, Meta, Apple,…). Vzhľadom na rekordnú úroveň rastu sa investorom natíska otázka, či má význam aj naďalej investovať do ETF kopírujúceho tento index, a to aj napriek predmetným rastom. Investori sa obávajú, že po zaznamenaní rastu, môže akciový trh dosiahnuť svoj vrchol a nastať zmena trendu.

Meb Faber, spoluzakladateľ a CIO spoločnosti Cambria Investment Management, poskytuje investorom odpoveď aj na túto otázku. Podľa neho je nákup akcií na historicky vysokej úrovni skvelý nápad.

investovanie v čase dosiahnutia vrcholu

Foto: Pexels

Usudzuje tak na základe realizovanej štúdie, zverejnenej na @EconomPic ktorá analyzovala správanie trhu od 20-tych rokov minulého storočia až do roku 2018. Pri stratégii držania akcií za ATH a ich predaju pod ATH bola dosiahnutá vyššia návratnosť ako pri tradičnej stratégii Buy & Hold. Stratégia ATH switch sa teda ukázala ako sakramentsky dobrá.

Graf - krivka investovania počas ATH

Zdroj: https://mebfaber.com/2019/11/04/is-buying-stocks-at-an-all-time-high-a-good-idea/

Pokiaľ sa chcete dozvedieť, ktoré aktívum považujú regionálni dolároví milionári za najvýnosnejšie, prečítajte si článok Ako vnímajú ekonomickú situáciu slovenskí a českí dolároví milionári?

Výsledky štúdie však nepovažuje Faber za signál, že je potrebné túto stratégiu reálne implementovať, ale skôr ako o potvrdenie toho, že dosiahnutia ATH sa investori nemusia báť. Tento záver podporuje aj výskum spoločnosti Rational Reminderktorý zistil, že vo väčšine prípadov (67%) po dosiahnutí ATH akcie nezačnú klesať, ale naopak rastú a dosahujú nové rekordné hodnoty.

Zhodnotenie: Nikto na svete nevie, kam budú akcie smerovať v budúcom období. Aj napriek tomu, že podľa štúdie vo väčšine prípadov akcie po dosiahnutí ATH dokázateľne rastú, nemusí tomu tak byť aj teraz. Čo však považujem za dôležité je, že správnosť predikcie správania akciového trhu v najbližšom období je irelevantná, ak investujete v dlhodobom horizonte. V takom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou bude hodnota vašej investície do diverzifikovaného ETF rásť.

Za správnu stratégiu považujem Buy & Hold, ktorej krivka výnosnosti bola veľmi podobná krivke ATH switch. Faber ich dokonca nazval súrodencami alebo blízkymi bratrancami. Zároveň sa pri nej vyhnete dodatočným nákladom súvisiacim s poplatkovou a daňovou politikou.

Na záver treba pripomenúť aj to, že z hľadiska diverzifikácie existujú lepšie fondy ako ETF kopírujúce S&P 500. Tieto fondy vám prinesú viac pokojného spánku, keďže nestavajú všetko na dominancii jednej krajiny a ponúkajú širšiu geografickú diverzifikáciu. O ktoré fondy ide, zistíte v Učebnici budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Okrem toho vás učebnica presvedčí o tom, že na dosiahnutie finančného úspechu nemusíte byť nadpriemerne inteligentí a nezaberie vám ani veľa času.

Či sa budete investičnými tipmi od renomovaných spoločností inšpirovať alebo nie, je len a len na vás. Každý z nás znáša riziko ináč a tomu zodpovedá aj dosiahnutá výkonnosť jeho portfólia. Aj preto sa hovorí, že najdôležitejším orgánom pri investovaní nie je rozum, ale žalúdok. Moju osobnú preferenciu už ale zrejme poznáte. Ja som svoju investičnú kartu stavil na diverzifikáciu. Každopádne, pri investovaní vám držím palce, bez ohľadu na to, akú investičnú stratégiu uprednostňujete.

Upozornenie: Autor nie je investičným, ani finančným poradcom. Prezentované závery sú jeho osobnými názormi a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a nepredstavujú návrh na uzatvorenie obchodu. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberá za ne žiadne záväzky. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.