Vývoj moderných technológií napreduje v rôznych oblastiach. Dnes sú už mnohé domácnosti vybavené smart home technológiami. Niektorí považujú smart systémy za veľmi efektívne riešenie najmä vďaka úspore času a šetreniu energií. Iní ho vyhľadávajú s cieľom dosiahnuť maximálne pohodlie v domácnosti a vyšší komfort bývania. Aktuálny trend nárastu automatizácie sa dostáva do popredia nielen v domácnostiach, ale aj vo firmách. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako koncept smart home funguje, a aké zariadenia možno zapojiť do inteligentnej domácnosti.

Pomoc v domácnosti ocení každý

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete je dôležité hľadať riešenia, ktorými si človek dokáže uľahčiť každodenný život. Ak aj vy chcete získať pomocníka, ktorý vás odbremení od rôznych činností, tak čítajte ďalej. Smart home funkcie umožňujú šetriť nielen peniaze, ale aj čas. Pýtate sa, ako je to možné? Smart home po slovensky znamená inteligentná domácnosť. Je to domácnosť vybavená rôznymi zariadeniami, ktoré plnia zadané úlohy za vás. Či už chcete ovládať domáce spotrebiče, osvetlenie, alarm, klimatizáciu, vonkajšie tienenie, zavlažovacie systémy alebo monitorovať kvalitu ovzdušia. Pomocou inteligentných hlásičov, ako je záplavový senzor, detektor dymu alebo plynu predítete možnému nebezpečenstvu. Pomôžu vám ochrániť majetok a zabrániť tak vzniknutým škodám. Za najväčšie benefity chytrej domácnosti sa však stále považuje funkcia zabezpečenia domova a energetická úspornosť.

Dosiahnutie spokojného života nemusí byť tak zložité, ako ste si možno predstavovali. Stačí nasledovať 5-krokový návod, ktoý nájdete v článku Cesta k spokojnému životu. 5 vecí, ktoré by ste mali začať robiť.

Domácnosť pod kontrolou

Možno aj vy často uvažujete nad tým, na čo utrácate najviac peňazí. Z rodinných rozpočtov  odchádza väčšina financií do bývania a na platby za energie. Vďaka smart home funkciám dokážete jednoducho zistiť spotrebu vody, plynu alebo elektriny vo svojej domácnosti. Získate tak ľahko prehľad o skutočnej spotrebe, čo vám pomôže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Budete mať k dispozícii pravdivé výsledky o stave svojho domova, na základe ktorých môžete podniknúť ďalšie kroky k ekonomickejšiemu bývaniu. Aj kvôli neustálemu zvyšovaniu nákladov na bývanie a rastu cien energií je načase začať svoju domácnosť monitorovať.

Predstavte si, že ste mimo domu, no i napriek tomu máte domácnosť pod kontrolou. Či už ste v práci alebo na dovolenke, jednoducho ovládate všetky smart zariadenia na diaľku. Postačí vám smartfón (prípadne tablet, počítač alebo televízor) a internetové pripojenie. Znie to fajn, čo poviete?

smart home - ovládanie zariadení cez mobil

Na ovládanie smart domácnosti vám stačí mobilný telefón a pripojenie na internet. Foto: Pexels.

Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.

Ako prejsť na automatizáciu

Ak sa rozhodnete pre zautomatizovanie svojej domácnosti, tak máte k dispozícii viacero možností.

Existujú tzv. základné jednoúčelové súpravy, ktoré sú relatívne cenovo dostupné. Tie však umožňujú plniť len určitú činnosť v dome ovládaním jedného zariadenia. Zaobstarať si tak môžete napríklad inteligentný  termostat, ktorý dokáže efektívne riadiť vykurovanie a zabezpečí vám doma optimálnu teplotu. Jednoúčelové súpravy sú síce účelné, ale bez možnosti rozširovania o ďalšie inteligentné prvky, pretože fungujú nezávisle a samostatne. Ak sa vám smart technológie natoľko zapáčia, že budete chcieť ovládať viac a viac funkcií v dome, museli by ste používať niekoľko aplikácií súčasne. Preto takéto riešenie môže byť do budúcnosti obmedzujúce a nie úplne komfortné.

Väčšiu flexibilitu pri rozširovaní smart domácnosti vám poskytne centrálna jednotka, na ktorú napojíte všetky zariadenia vo vašom dome. Na trhu nájdete rôznych výrobcov, ktorí takýto produkt ponúkajú – Zipato, Athom, Fibaro, Aeotec a mnohí ďalší. Ako to teda funguje? Riadiaca jednotka spája smarthome zariadenia od rôznych výrobcov do jedného systému tak, aby sa mohli vzájomne prepájať a komunikovať. Komunikujú obojstranne na základe prenosovej technológie. Medzi tie najznámejšie bezdrôtové technológie patria Bluetooth, WIFI, Z-Wave a Zigbee. Vybrať si môžete centrálnu jednotku, ktorá podporuje jeden alebo viac bezdrôtových protokolov. Ideálne je zvoliť si však jeden komunikačný protokol, ktorý bude zastrešovať váš smart domov.

Pokiaľ vlastníte iPhone alebo iPad máte k dispozícii softvérovú platformu Apple HomeKit. Je to otvorený protokol spoločnosti Apple, ktorým dokážete ovládať všetky zariadenia kompatibilné so systémom Apple HomeKit. Všetky zariadenia sú jednoznačne označené logom ,,Works with Apple HomeKit“. Postačí vám už len pripojenie na internet a nainštalovaná aplikácia Domácnosť. Táto platforma dokonca podporuje funkciu hlasového asistenta.

A teraz je už len na vás, ktoré prvky v domácnosti chcete zautomatizovať, pretože možností je naozaj mnoho.

smart home asistent Google Next

Smart asistent Google Nest vám zabezpečí hlasové ovládanie zariadení vo vašej smart domácnosti. Foto: Pexels.

Programovanie domácnosti pomocou scenárov

Nemáte čas na polievanie záhrady? Alebo nie ste doma a potrebujete, aby vám kuriér doručil balík?  Všetky tieto záležitosti viete vybaviť jednorázovými príkazmi. Ak máte k dispozícií viac smart zariadení, tak je vhodné nastaviť svoje vlastné scenáre, ktoré sa budú automaticky spúšťať. Čo to znamená?

Pomocou scenárov si môžete naprogramovať viacero akcií súčasne, ktoré spustíte jedným tlačítkom. Určite existujú rutinné činnosti, ktoré robíte napríklad pri príchode (odchode) z domu. Už viac nebudete musieť pred odchodom do práce rozmýšľať nad tým, či ste vypli domáce spotrebiče, zavreli okná alebo zapli alarm. Scenáre vám pomôžu vykonať mnohé potreby v domácnosti za vás.

Nevýhody smart domácnosti

I keď smart home systémy sa považujú za veľmi efektívne, každé riešenie nesie so sebou aj určité negatíva. Vybavenie inteligentnej domácnosti je pomerne finančne náročná záležitosť. I keď odborníci zo smart home zaručujú návratnosť investície, pre niekoho môžu byť počiatočné náklady odradzujúce.

Ďalšou nevýhodou smart home technológií je potreba neustáleho pripojenia na internet. Pri výpadku elektriny môže teda dôjsť k obmedzenému fungovaniu niektorých zariadení. Neplatí to však pre systémy zabezpečenia majetku, ako alarm alebo kamerový systém. Tie sú zväčša vybavené záložným zdrojom, aby nedošlo k narušeniu bezpečnosti domova

Záver

Smart domácnosť dokáže zmeniť váš spôsob života k lepšiemu. Odbremení vás od viacerých činností, s ktorými si nemusíte zaťažovať hlavu a venovať sa tak iným dôležitejším veciam.  Smart home systémy zároveň predstavujú investíciu do budúcnosti, pretože zvyšujú hodnotu vašej nehnuteľnosti.  S výberom správneho smart riešenia si vždy nechajte poradiť od odborníkov.

Tak čo, uvažujete aj vy nad zaobstaraním zariadení chytrej domácej automatizácie? Alebo už máte svoju domácnosť pod kontrolou?

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.