Spánok je nevyhnutná ľudská potreba. Jeho kvalita je nesmierne dôležitá pre udržanie pevného zdravia. Počas spánku naše telo odpočíva a regeneruje sa. Možno si poviete, že dosiahnuť kvalitný spánok je jednoduché a úplne prirodzené. Môže to byť pravda, ale i napriek tomu máme večer často problém zaspať alebo sa v noci niekoľkokrát budíme. Zdravé spánkové návyky sa formujú už v detstve a počas dospievania. Zvyčajne sú odrazom fyzického a duševného zdravia. Existuje mnoho faktorov, ktoré kvalitný spánok ovplyvňujú.

V súvislosti so spánkom je spájaný hormón melatonín. Označovaný aj ako spánkový hormón má za úlohu regulovať naše spánkové cykly. Telo si ho produkuje samo a vytvára sa v epifýze mozgu. Tma spúšťa v našom tele produkciu melatonínu, ten sa uvoľňuje do krvného obehu a následne nám dá signál na spánok. Naopak, cez deň jeho hladina klesá. Zjednodušene povedané – tento hormón riadi bdelosť a ospalosť. Určite to poznáte. V zime sa vám vstáva horšie, pretože je skoro tma, ako v lete, kedy je počas dňa viac svetla.

Ľudia sa často domnievajú, že kvalitný spánok sa rovná dlhý spánok. Nie je to tak. Niekomu postačí 6 hodín spánku, iný potrebuje spať dlhšie. Štúdie ukazujú, že dospelý človek by mal spať v priemere 7-9 hodín. Množstvo spánku závisí od individuálnych potrieb človeka, preto si ho telo pýta v takom množstve, aké potrebuje. Tiež patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí si ľahnú večer do postele a do 30 minút už spia? Alebo len ležíte a prehadzujete sa z boka na bok?

Či máte kvalitný spánok alebo nie, pocítite hneď ráno po zobudení. Tmavé kruhy pod očami, zlá koncentrácia, celková slabosť a vyčerpanie, negatívna nálada – to všetko môže byť dôsledkom nedostatočného spánku alebo prebdenej noci. U detí si ako prvé môžeme všimnúť negatívne zmeny v správaní.

nespavosť

Na to, aby sme dosiahli kvalitný spánok, musíme dodržiavať určité zásady. Poďme sa na ne spoločne pozrieť…

Ideálny priestor na spanie

Spálňu možno zariadiť mnohými spôsobmi. Ale mali by myslieť v prvom rade na to, ako vytvoriť v izbe vhodné podmienky pre kvalitný spánok.

Tak ako som už vyššie uviedla, striedanie svetla a tmy ovplyvňuje náš biorytmus. Preto je dôležité sa počas dňa vystavovať dennému svetlu čo najviac. Pobytom na čerstvom vzduchu zároveň načerpáme novú energiu. Ak ste zavretí v kancelárii, tak si odskočte von napríklad cez obednú prestávku. Alebo si môžete po práci zájsť na prechádzku do prírody.

prechádzka v parku

Foto: Pexels

Pravidelný pitný režim je základným predpokladom na správne fungovanie vášho organizmu. Všetko potrebné o dôležitosti hydratácie organizmu sa dozviete v článku: Nečakajte na smäd! Dodržiavajte pravidelný pitný režim.

Keď sa blíži čas spať, treba vytvoriť v izbe optimálne podmienky. Jednou z nich je tma. Naše telo potrebuje kvalitný spánok a pomocou tmy ho môžeme docieliť. Aj vám svietia pouličné lampy do spálne? Bývate na rušnej ulici alebo vás otravuje neustály hluk od susedov? Na trhu nájdete celý rad produktov tieniacej techniky, ktoré vám s týmito problémami pomôžu. Inštaláciou vonkajších žalúzií a roliet dokážeme v miestnosti vytvoriť čiastočnú alebo úplnú tmu. Okrem toho, že neprepustia svetlo, ich funkciou je často aj protihluková ochrana. Váš spánok tak už nebude ničím rušený. Ďalšou dostupnou variantou môžu byť aj zatemňovacie závesy na okná s tzv. blackout látkou.

tieniaca technika

Foto: Pexels

Ako už bolo povedané, vplyv na kvalitný spánok má jednoznačne priestor, v ktorom spíme. Správne vetraná miestnosť je alfa a omega. Nebojte sa vetrať aj viackrát počas dňa. Odhaduje sa, že ideálna teplota v spálni by mala byť v rozmedzí 18-20 °C. Ak máte pocit, že vám je stále zima, vezmite si na seba teplé pyžamo alebo ponožky. Samozrejme, že kúrenie zapnúť môžete, ale nikdy to s ním nepreháňajte!

Pravidelný spánok

Štúdie ukazujú, že ideálny čas spania je do 22.00 hod. Spomeňte si, že aj deti majú stanovený režim – čas na spanie, ktorý sme im zaviedli. Možno by sme tiež občas potrebovali niekoho, kto by nás „naháňal“ do postele. Pre kvalitný spánok je však naozaj dôležitý pravidelný čas spania. Je jedno, či je sviatok, víkend alebo piatok, jednoducho sa snažte ísť do postele približne v rovnaký čas.

Dôležité je aj to, na čom spíte

Prečo je dôležité mať kvalitný set prikrývky a vankúša?

Nespavosť má významný negatívny vplyv na fyzické, ale aj psychické zdravie. Kvalitný set prikrývky a vankúša preto nie je len luxusným doplnkom v spálni. Zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako sa cítime a či si počas spánku dostatočne odpočinieme. Kvalitné prikrývky a vankúše sú často vyrobené z mäkkých a pohodlných materiálov, čo prispieva k celkovému komfortu počas spánku. Správna podpora hlavy a krku vankúšom môže zlepšiť polohu spánku a prispieť k celkovému odpočinku. Vhodné prikrývky sú vyrobené z materiálov, ktoré sú schopné regulovať teplotu.

Prečo sa rozhodnúť pre set prikrývky a vankúša z Aloe Vera?

Povrchový materiál – tkanina z mikrovlákna, obohatená výťažkom z liečivej rastliny Aloe Vera, prináša zdravý spánok a má zmäkčujúci vplyv na pokožku. Okrem toho má Aloe Vera všeobecne pozitívny vplyv na ľudské telo a zdravie, najmä zmierňuje bolesti svalov a kĺbov a napomáha upokojeniu a relaxácii oranizmu. Ďalším bonusom blahodarných výťažkov sú aj ich antibakteriálne vlastnosti.

3 sety Aloe Vera – rozmery prikrývky 140×200 cm, rozmery vankúša: 70×90 cm

Super cena

4 home set prikrývky a vankúša
Four Home set

Tento set je určený pre pohodlný a zdravý spánok celý rok. Obsahuje výplň z dutého vlákna, ktorá je vhodná aj pre alergikov. Ide o celoročný set. Vďaka prešívaniu zostane výplň rovnomerne rozložená po celej ploche. Set je vhodný pre zákazníkov, ktorí uprednostňujú predovšetým výhodnú cenu a očakávajú dobrú kvalitu.

Stredná cesta

Bella Optimal set prikrývky a vankúša
Bella Optimal set

Tento set je ideálny výrobok na celoročné použitie. Vďaka mikropriestorom, ktoré pôsobia ako termoregulačný prvok, set poskytuje optimálnu klímu pre spánok a odpočinok. Tkanina v chlade hreje a v teplom prostredí účinne odvádza vodné pary a teplo od ľudského tela. Set je vyhotovený vo vysokej kvalite a má dlhú životnosť elegantný prešiv. Vďaka svojej pevnosti zaisťuje tkanina dlhú životnosť. Vďaka prešívaniu zostane výplň rovnomerne rozložená po celej ploche. Náplň vankúša je tvorená z dutých vlákien tvarovaných do chumáčikov, ktoré dodávajú vankúšu mäkkosť a pružnosť. Set je prateľný do 60 °C a umožňuje sušenie v domácej sušičke. Je určený pre zákazníkov, ktorí hľadajú dobrý pomer ceny a kvality.

Vysoká kvalita

Kvalitex set prikrývky a vankúša
Kvalitex set

Táto sada vankúša a prikrývky je vhodná pre celoročné použitie. Je vyrobená z veľmi kvalitného a príjemného materiálu. Tkanina je veľmi jemná, ľahká a vysoko absorbčná. Mikrovlákna jej dodávajú príjemný pocit na dotyk. Výplňovým materiálom vankúša aj prikrývky je vysoko kvalitné duté vlákno guľôčkového prierezu, ktoré je charakteristické svojou vysokou stabilitou a nezliehavosťou. Guľôčkové duté vlákno UNICO patrí medzi najkvalitnejšie materiály vo svojej kategórii. Set je určený pre najnáročnejších zákazníkov, ktorí si potrpia na vysokú kvalitu.

Ovplyvňuje kvalitu spánku strava?

Samozrejme, že áno. Aj strava má veľký vplyv na kvalitný spánok. Tak ako by sa nemalo chodiť do postele s plným žalúdkom, tak ani s prázdnym. Snažte sa preto večerať v rovnakom čase a minimálne 2-3 hodiny pred spaním nejesť. Na večeru je tiež ideálne zvoliť ľahšie jedlá a večerné maškrtenie radšej vynechať.

Vedeli ste, že existujú potraviny, ktoré obsahujú melatonín?

Dostupné výskumy ukazujú, že potraviny bohaté na prírodný melatonín sú tieto:

  • čerešne a banány,
  • ovsené vločky,
  • orechy a semená,
  • vajcia,
  • mlieko,
  • ovsené vločky.

Možno práve konzumáciou uvedených potravín dosiahnete kvalitný spánok.

zdravé orechy

Foto: Pexels

Doplnky výživy

Množstvo melatonínu s pribúdajúcim vekom klesá. Melatonín ako voľnopredajný doplnok výživy sa v poslednom období stal veľmi populárnym. Používa sa ako pomocný prostriedok proti nespavosti, keďže podporuje zaspávanie a zlepšuje kvalitu spánku.

Vedeli ste, že obyčajná chôdza má blahodárny účinok na váš zdravotný stav? Viac o tejto problematike zistíte v článku: Vedeli ste, že iba 2500 krokov denne vám stačí na dosiahnutie významných zdravotných benefitov?

Čomu sa treba pred spánkom oblúkom vyhnúť?

Alkohol

I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že alkohol spôsobuje ospalosť, opak je pravdou. Jeho konzumácia môže negatívne ovplyvniť náš spánok.

Kofeín

Nekonzumujte kávu vo večerných hodinách! Kofeín, ako stimulant, naše telo znova nabudí energiou. Jeho účinky sa nestratia hneď po vypití, pretože uvoľňuje adrenalín do krvi postupne. I keď sa vám večer podarí hneď zaspať, váš spánok nemusí byť kvalitný. Poobednú kávu môžete vymeniť za upokojujúci bylinkový čaj.

Modré svetlo

Dnes je úplne bežné, že deti pozerajú pred spaním večerníček, hrajú herné konzoly alebo sledujú videá na YouTube. Rodičia si naopak vezmú do rúk mobil, vybavia si e-maily, na ktoré nemali celý deň čas alebo prelustrujú sociálne siete. I keď surfovanie po internete alebo chatovanie s priateľmi sa môže zdať ako istá forma oddychu, treba si však uvedomiť, že významným rušiteľom kvalitného spánku je práve modré svetlo. Vyžaruje zo všetkých elektronických zariadení, či už je to monitor počítača, tabletu, mobilného telefónu alebo obrazovky. Základné pravidlo znie –  odstrániť z izby všetku elektroniku a mobilný telefón si nabíjať výlučne mimo izby.

nezdravé modré svetlo

Foto: Pexels

Fyzická aktivita

Obmedzenie fyzickej aktivity pred spánkom je dôležité. Áno, je naozaj skvelé, keď si počas dňa zacvičíte alebo zašportujete. Pretože akýkoľvek šport je výborný, ale nie pred samotným spánkom. Akákoľvek nadmerná činnosť stimuluje váš nervový systém a vy tak budeme mať problém zaspať. Preto odporúčam odložiť cvičenie na ráno.

Kvalitný spánok je náš cieľ

Zakončite svoj deň pozitívne a namiesto večerného sledovania televízie si vezmite do rúk svoju obľúbenú knihu. Alebo sa inšpirujte už osvedčenými relaxačnými technikami a procedúrami, ktoré vám navodia príjemnú atmosféru pred spaním a zároveň pomôžu uvoľniť myseľ. Jednou z nich je napríklad meditácia a tiež aromaterapia.

Kvalitný spánok prispieva k našej celkovej psychickej pohode. Niekedy možno stačí zatiahnuť závesy, prestať rolovať na sociálnych sieťach, vypnúť si mobilný telefón a svoje myšlienky odložiť bokom.

Aby ste sa ráno prebúdzali s úsmevom na tvári, tak skúste postupne implementovať jednotlivé zásady kvalitného spánku do svojho života. Zotrvajte a čas vám ukáže, že ste sa rozhodli správne.

Ak potrebu kvalitného spánku neberiete na ľahkú váhu, neváhajte investovať do kvalitnej výbavy. Vráti sa vám to v zlepšení psychického a fyzického zdraia. Aktuálnu ponuku nájdete na nasledovnom odkaze: Sety prikrývok a vankúšov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.