Nech zdvihne ruku ten, kto sa niekedy cítil vyčerpaný, ba až frustrovaný zo svojej práce alebo iných povinností a pociťoval konštantnú únavu, či emocionálne vyhorenie. Že čo bolo príčinou a čo sa vám to vlastne stalo? Predstavujem vám Syndróm vyhorenia, epidémiu moderného sveta. V uponáhľanej dobe plnej stresu a rôznych povinností, v ktorom sme pohltení neustálym tempom a požiadavkami moderného života, sa čoraz viac ľudí stretáva so syndrómom vyhorenia. Táto nepríjemná realita môže postihnúť každého – od pracujúcich profesionálov až po starostlivých rodičov. Psychológovia preto bijú na poplach a najnovšie štúdie len potvrdzujú, že psychické zdravie sa stáva čoraz náchylnejšie na vplyvy moderného životného štýlu. Ako teda nájsť cestu späť k rovnováhe a zbaviť sa tohto frustrujúceho stavu?

Symptómy syndrómu vyhorenia a ako ho spoznať

Syndróm vyhorenia, tiež známy ako „burnout syndróm“, je stav dlhodobého fyzického, emocionálneho a psychického vyčerpania spôsobeného chronickým vystavením stresujúcim situáciám. Prvým a najčastejším príznakom syndrómu vyhorenia je dlhodobá únava a vyčerpanie, ktoré neustupujú ani po dostatočnom odpočinku. Strácame tak energiu na každodenné povinnosti a zažívame pokles výkonnosti a stratu motivácie voči svojej práci alebo aktivitám, ktoré sme kedysi považovali za potešujúce. Zmeny nálad, podráždenosť, bezmocnosť, smútok alebo úzkosť môžu byť taktiež spojené so syndrómom vyhorenia. Ľudia so syndrómom vyhorenia často trpia poruchami spánku a k fyzickým prejavom patrí napríklad bolesti hlavy, bolesti svalov, problémy s trávením a ďalšie symptómy spojené so stresom.

bolesť hlavy

Foto: Pexels

Syndróm vyhorenia nie je jednoduchým prejavom vysokého pracovného zaťaženia, ale predstavuje zložitý fenomén s rôznymi faktormi a dôsledkami na fyzické a psychické zdravie jednotlivca.

Stres ako esencia moderného života

Každodenný život takmer každého z nás je preplnený nekonečným zoznamom povinností, termínov a neustálej konfrontácie so sociálnymi médiami. Ľudia pracujú aj počas dovolenky, nedokážu sa vytrhnúť z každodennej rutiny a častokrát nemajú ani čas na dobré jedlo. Verte mi, viem o čom hovorím.

Tieto faktory však môžu mať mimoriadne negatívne dopady na rôzne oblasti nášho života a spôsobiť chronický stres, ktorý vedie, tušíte správne – k syndrómu vyhorenia, stavu, ktorý ovplyvňuje nielen naše fyzické, ale aj psychické zdravie. Pracovné preťaženie, nedostatok kvalitného spánku, nedostatočná starostlivosť o seba, a dokonca aj škrípajúce medziľudské vzťahy môžu byť kľúčovými faktormi, ktoré k syndrómu vyhorenia len prispievajú.

Hygge je škandinávsky recept na šťastný život. Inšpirujte sa výnimočným životným štýlom, ktorý vám umožní tešiť sa z maličkostí. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Hygge: životný štýl alebo recept na šťastie?

Návrat k stratenej rovnováhe

Na počiatku hľadania stratenej rovnováhy je dôležité si uvedomiť, že jej pravý význam spočíva v pozornosti a starostlivosti, ktorú venujeme sami sebe. Viem, táto fráza znie ako z motivačnej literatúry, ktorá na vás striehne z každého výkladu lepšieho kníhkupectva, pravdou však je, že tieto dva aspekty by nemali byť luxusom, ale sú nevyhnutnosťou pre naše celkové blaho. Nastavenie jasných hraníc medzi pracovným a osobným životom predstavujú pomyselný kľúč ku šťastnému a spokojnému životu a vedieť povedať „A dosť..!“ a venovať sa relaxácii a zábave môže mať mimoriadne upokojujúci efekt.

relaxácia

Foto: Pexels

Ako na boj s pracovným stresom

Možno, že ste si povedali, že to všetko znie veľmi dobre, ale ako na to? Ako povedať dosť, keď na vás neustále niekto tlačí, úplne všetko má deadline a váš šéf je neodbytný pedant? Základné kroky, ktoré je nutné podniknúť však nie sú až také náročné. K účinným stratégiám patrí dôkladné plánovanie úloh a jasné definovanie priorít. V dnešnej modernej dobe zároveň viete jednoducho delegovať úlohy virtuálnej asistentke a na kurzoch asertivity vás naučia povedať „nie“. Nádych, výdych… nemusí to byť až také zložité.

Najjednoduchšie (a mnou overené) je vytvorenie si jednoduchého pracovného harmonogramu, ktorý zahŕňa prestávky a čas na oddych. I keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj krátka prestávka na kávu a rozhovor s kolegom, dokáže odbremeniť naše myslenie a uvoľniť zbytočne nahromadený stres z nie práve ideálneho pracovného rána. Pomalými krokmi si tak budete vedieť udržať dlhodobú pracovnú výkonnosť a váš život bude jednoduchší. Najdôležitejším krokom k prevencii a liečbe syndrómu vyhorenia je nájdenie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Nájdenie rovnováhy však nutne neznamená dosiahnutie rovnakého časového rozdelenia medzi pracovným a osobným životom, ale skôr vytvorenie harmónie medzi týmito dvoma sférami.

časový harmonogram - prevencia syndrómu vyhorenia

Foto: Pexels

Aktivity na obnovu energie

Aké aktivity sú vhodné na obnovu energie? Možno len málokto by našiel správnu odpoveď na túto jednoduchú otázku. Chápem, v dnešnej dobe je úplne prirodzené posilniť sa rôznymi výživovými doplnkami. Jeden na energiu, druhý na dobrý spánok, ďalší na stres, je to však nevyhnutné? Práve naopak, obnova energie vyžaduje úplne najmenej a častokrát spočíva v činnostiach, ktoré máme radi. Hľadanie koníčkov, ktoré nás napĺňajú a pravidelné venovanie sa týmto aktivitám môže pomôcť znížiť stres a posilniť náš psychický stav. Okrem toho, je vedecky dokázané, že chôdza, čas strávený v prírode, cvičenie alebo umenie môžu byť účinnými spôsobmi na osvieženie mysle a obnovenie rovnováhy. Vyvážená strava, kvalitný spánok a pohyb sú kľúčovými komponentami zdravého životného štýlu, ktorý môže pomôcť bojovať proti syndrómu vyhorenia. Kvalitná strava poskytuje nášmu telu potrebné živiny, zatiaľ čo dostatok spánku a pravidelné cvičenie prispievajú k celkovému psychickému a fyzickému blahu.

pobyt v prírode

Foto: Pexels

Originálne termo poháre v modernom dizajne sú ako vystrihnuté z hygge časopisu o dánskom umení šťastného života. Spríjemnia vám vaše voľné chvíle a zaistia dokonalý zážitok z konzumácie lahodného horúceho nápoja. Vhodné sú predovšetkým na prípravu kávy, varenej čokolády alebo aromatických čajov. Sú ručne vyrábané z ľahkého žiaruvzdorného borosilikátového skla s dvojitou stenou, ktorá vďaka vytvorenému vákuu dokáže udržať ideálnu teplotu nápoja dlhú dobu. Vďaka termoizolačným vlastnostiam dvojstenného vákuového skla zostáva aj pri použití horúceho nápoja vonkajšia vrstva pohára chladná a nedochádza tak k nechcenému spáleniu. Výhodou borosilikátového skla oproti sklu tradičnému je jeho vysoká odolnosť voči vysokým a nízkym teplotám, mechanickému poškodeniu a pôsobeniu chemikálií.

termo hrnček

Termo pohár Hot&Cool

Boj so syndrómom vyhorenia a nájdenie stratenej rovnováhy môže byť náročnou cestou, ale nie je nemožnou. Je to nutné si uvedomiť, že je to investícia do vlastného zdravia a pohody. Pravidelným venovaním sa sebe a životu plnému zdravých návykov môžeme opäť objaviť radosť z každodenného života a dosiahnuť trvalý psychický pohodový stav.

Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.